آنچه درباره شوره سر باید بدانید

آنچه درباره شوره سر باید بدانید

آنچه درباره شوره سر باید بدانید: یکی از رایج ترین مشکلاتی که افراد با آن درگیر هستند، شوره سر می باشد. لایه های خارجی پوست سر انسان دارای کراتین است و همین امر سبب می شود که مداوم در حال بازسازی سلولی می باشد. در تمام سطوح بدن این بازسازی سلولی وجود دارد.

انواع شوره سر

شوره چرب

 ذرات شوره چرب کوچکتر، کمی زرد رنگ وگرد هستند. شوره های چرب بصورت ذرات چربی به پوست سر چسبیده وجدا کردن آنها تا حدودی دشوار است و در صورتی که این حالت چسبندگی بیشتر باشد، جدا کردن آن سبب ایجاد زخم می شود. یکی از شکایات افراد که شوره سر دارند در خصوص احساس خارش است. گاهی اوقات این مسئله با ریزش مو همراه است.

شوره خشک

این نوع از شوره معمولا قابل دیدن است و به لایه های پوست گفته می شود. بشکل مسطح، سفید و به آسانی جدا می شوند. از شکایات شایع این گروه، خارش آزار دهنده می باشد. خارش زیاد سر منجر به افزایش روند و تکثیر لایه خارجی پوست می شود و این خارش منجر به التهاب پوست و درنتیجه باسازی پوست بیشتر می شود و شوره سر هم زیادتر می شود.

علت شوره سر

  • استفاده از صابون وشامپوهای دارای خاصیت قلیایی بالا
  • استعمال دخانیات
  • کامل نبودن شستشوی سر وباقی ماندن موادشوینده در پوست سر
  • اختلال در سیستم هورمونی بدن
  • تغذیه نامناسب
  • استفاده از ژل ومواد آرایشی
  • استفاده طولانی مدت از کلاه و کلاه گیس
  • استرس به مدت طولانی وشدید

آنچه درباره شوره سر باید بدانید

شوره سر و راه های درمان آن

شوره سر و راه های درمان آن به شرح زیر می باشد:

۱- شامپو ضد شوره
۲- استفاده از آب با گرمای مناسب. توجه داشته باشید که آب خیلی گرم وجوش برای سر مناسب نیست.
۳- ماساژ پوست سر
۴-خشک کردن موی سر بدون استفاده از سشسوار
۵-عوض کردن رو بالشی و رعایت بهداشت فردی
۶- عدم استعمال دخانیات
ماساژ با استفاده از برخی داروهای گیاهی از جمله روغن های گیاهی نارگیل ، بادام ، رزماری ، بابونه و گل مریم برای شوره خشک و روغن اکلیل کوهی ، مریم گلی و سدربرای شوره چرب بسیار موثر است. شما می توانید به این صورت از روغن های گیاهی استفاده کنید که شانه خود را به روغن مورد نظر آغشته کنید و سپس سر را به مدت ۲۰ دقیقه ماساژ دهید و سپس آبکشی کنید.
استفاده از سیر هم یکی از راههای درمان شوره سر می باشد. به این صورت میتوان از سیر استفاده کرد که در ابتدا سیر را خرد کرده و سپس آن را با الکل سفید در یک بطری در بسته قرار دهید وبه مدت ده روز بماند و سپس آن را از صافی رد کنید. این محلول را دوبار در روز به سر مالیده و سپس ماساژ دهید.

 

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن