تاثیر سلول های بنیادی در کاشت مو

سلول های بنیادی چیست؟ سلول بنیادی، مادر تمام سلولهاست! در واقع سلول ها ساختمان کلی بدن انسان و موجودات زنده را می سازدند، این سلول ها باعث سالم نگهداشتن بدن می شوند و می توانند اعمال مربوط به حیات بدن انسان از جمله ضربان قلب، تمیز کردن خون بوسیله کبد،تنفس، درجه هوشیاری، فعالیت های مغزی، تولید مثل سلول های زنده ، ترمیم سلول های از بین رفته و .... را نیز تنظیم کنند ؛ روزانه میلیون ها سلول در بدن انسان از بین رفته و به جای آن سلول های جدیدی رشد می کند. سلول ها می توانند به راحتی جایگزین سلول های دیگر شوند و سلول های اضافه را نیز از بدن دفع کنند . بنابراین سلول های بنیادی اینگونه هستند که اصلی ترین وظیفه را در بدن بر عهده گرفته و مسئولیت خود را در برابر هر قسمتی از بدن انجام می دهد. برای نمونه، سلول های بنیادی می توانند سلول های قبلی را کنار بگذارند و سلول های جدید تولید کنند . همین سلول های بنیادی نقش مهمی را در ترمیم بافت های صدمه دیده در بدن ایفا می کند؛ وقتی که پوست یا قسمتی از بدن ما آسیبی می بیند سلول های بنیادی برای ترمیم و جایگزین کردن سلول های جدید فعالیت خود را شروع می کنند . به این ترتیب، سلول های بنیادی وظیفه ترمیم کردن سلول های مرده را بر عهده دارند و از این طریق برای جلوگیری از پیری زودهنگام وحفاظت از بدن تاثیر بسزایی دارد.

نقش سلول های بنیادی در کاشت مو چیست

نقش سلول های بنیادی در کاشت مو چیست: در سال های گذشته افرادی که به بیماری کچلی ، ریزش و کم پشتی مو دچار می شدند،برایشان امری ناخوشایند بود و تصور اینکه دوباره بتواند موهای از بین رفته ی خود را به آسانی به دست بیاورند بسیار نگران کننده بود؛ خوشبختانه در سال های اخیر و با توجه به پیشرفت علم پزشکی روش های بسیاری برای رویش مجدد مو یافته شده است ،که یکی از مؤثرترین این روش ها کاشت مو است . در این روش سلول های بنیادی که یکی از کوچکترین ذره های بدن است ، نقش بسیار مهمی را برای رشد دوباره ی موهای از دست رفته ایفا می کند.

تاثیر سلول های بنیادی در کاشت مو

سلول های بنیادی چیست؟

سلول بنیادی، مادر تمام سلولهاست! در واقع سلول ها ساختمان کلی بدن انسان و موجودات زنده را می سازدند، این سلول ها باعث سالم نگهداشتن بدن می شوند و می توانند اعمال مربوط به حیات بدن انسان از جمله ضربان قلب، تمیز کردن خون بوسیله کبد،تنفس، درجه هوشیاری، فعالیت های مغزی، تولید مثل سلول های زنده ، ترمیم سلول های از بین رفته و …. را نیز تنظیم کنند ؛ روزانه میلیون ها سلول در بدن انسان از بین رفته و به جای آن سلول های جدیدی رشد می کند. سلول ها می توانند به راحتی جایگزین سلول های دیگر شوند و سلول های اضافه را نیز از بدن دفع کنند . بنابراین سلول های بنیادی اینگونه هستند که اصلی ترین وظیفه را در بدن بر عهده گرفته و مسئولیت خود را در برابر هر قسمتی از بدن انجام می دهد.
برای نمونه، سلول های بنیادی می توانند سلول های قبلی را کنار بگذارند و سلول های جدید تولید کنند . همین سلول های بنیادی نقش مهمی را در ترمیم بافت های صدمه دیده در بدن ایفا می کند؛ وقتی که پوست یا قسمتی از بدن ما آسیبی می بیند سلول های بنیادی برای ترمیم و جایگزین کردن سلول های جدید فعالیت خود را شروع می کنند . به این ترتیب، سلول های بنیادی وظیفه ترمیم کردن سلول های مرده را بر عهده دارند و از این طریق برای جلوگیری از پیری زودهنگام وحفاظت از بدن تاثیر بسزایی دارد.

نحوه عملکرد سلول های بنیادی

جالب است بدانید که سلول های بنیادی، به عنوان سلول های بنیادی جنین نیز شناخته شده اند. این سلول های بنیادی بعد از بسته شدن نطفه و همچنین تشکیل جنین وظیفه ی مهمی را در خصوص رشد و تشکیل بدن جنین بر عهده دارد. به عنوان مثال، تولید خون، استخوان، مغز، پوست و …از جمله مواردی هستند که سلول های بنیادی جنین نقش بسزایی را ایفا میکند. با توجه به این موضوع که این سلول ها به صورت تخصص نیافته هستند، از بین رفتن قسمتی از آنها، سبب رشد و تکثیر مجدد آنها می شود. عمر آنها طولانی است و تا آخر عمر انسان تولید مثل و رشد می کنند.

سلول های بنیادی چیست؟ سلول بنیادی، مادر تمام سلولهاست! در واقع سلول ها ساختمان کلی بدن انسان و موجودات زنده را می سازدند، این سلول ها باعث سالم نگهداشتن بدن می شوند و می توانند اعمال مربوط به حیات بدن انسان از جمله ضربان قلب، تمیز کردن خون بوسیله کبد،تنفس، درجه هوشیاری، فعالیت های مغزی، تولید مثل سلول های زنده ، ترمیم سلول های از بین رفته و .... را نیز تنظیم کنند ؛ روزانه میلیون ها سلول در بدن انسان از بین رفته و به جای آن سلول های جدیدی رشد می کند. سلول ها می توانند به راحتی جایگزین سلول های دیگر شوند و سلول های اضافه را نیز از بدن دفع کنند . بنابراین سلول های بنیادی اینگونه هستند که اصلی ترین وظیفه را در بدن بر عهده گرفته و مسئولیت خود را در برابر هر قسمتی از بدن انجام می دهد.  برای نمونه، سلول های بنیادی می توانند سلول های قبلی را کنار بگذارند و سلول های جدید تولید کنند . همین سلول های بنیادی نقش مهمی را در ترمیم بافت های صدمه دیده در بدن ایفا می کند؛ وقتی که پوست یا قسمتی از بدن ما آسیبی می بیند سلول های بنیادی برای ترمیم و جایگزین کردن سلول های جدید فعالیت خود را شروع می کنند . به این ترتیب، سلول های بنیادی وظیفه ترمیم کردن سلول های مرده را بر عهده دارند و از این طریق برای جلوگیری از پیری زودهنگام وحفاظت از بدن تاثیر بسزایی دارد.

تاثیر سلول های بنیادی در کاشت مو

مطالعات نشان داده شده است که این سلول ها در تولید قسمت های مختلف بدن مؤثر هستند. به بیان دیگر  تاثیر سلول های بنیادی در کاشت مو بسیاز حائز اهمیت است. به همین خاطر تلاش می کنند که قادر به استفاده از این سلول ها برای قسمت های از بین رفته ی بدن از قبیل موها استفاده کنند. در آزمایشگاه ها این سلول ها به سلول های متخصص با فعالیت و مسئولیت معین تبدیل می شوند و محیطی را برای کشت فراهم می کنند. موادمغذی مخصوصی برای سلول ها استفاده می کنند که باعث فعال شدن ژنها می شوند. سلول های بنیادی با این کار در ساخت عوامل پروتئینی در داخل و سطح خود تلاش کرده و در نهایت سلول های جدیدی را تولید می کنند. در نتیجه سلول های بنیادی ای که در کاشت مو از قسمت موها بدست آمده باشد، سلول های جدید موهای جدید خواهند بود.

تحقیقاتی که برای استفاده از سلول های بنیادی انجام گرفته برای اولین بار در کشورهای انگلستان و آمریکا اجرا و سپس نتایج حاصل برای سایر کشورها از جمله ایران نیز مورد استفاده قرار گرفته است. بیشترین استفاده از سلول های بنیادی را پژوهشگاه رویان داشته و تلاش کرده تا با مطالعات فزاینده در زمینه فولیکول، نقش و تاثیر این سلول ها بر رویش مجدد موها را بررسی کند. جالب است بدانید که فولیکول یک دستگاه پوستی است که تولید کننده ی مو می باشد. تولید مو در چند مرحله انجام می شود که شامل رشد (آناژن )،توقف (کاتاژن) و آرامگیری (تلوژن) می باشد‌،سلول های ساقه مسئول تولید مو هستند . شکل فولیکول مو بر روی شکل و بافت و مشخصات فردی مو تاثیر می گذارد.در تحقیقات انجام شده، محققان ابتدا سلول های بنیادی فولیکول را جدا می کنند و پس از آن در محیط آزمایشگاهی بررسی می کنند.
سلول های بنیادی نقش مهمی در رویش موهای از بین رفته را دارد . قابلیت و توانایی این سلول ها در تبدیل به لایه سطحی پوست فولیکول مو، غدد چربی و کمک به ترمیم پوست پس از جراحی و برش بررسی کرد. بنابراین سلول های بنیادی شیوه ی بسیار خوبی برای افرادی که به دلیل های مختلف موهای خود را از دست داده اند میتوان استفاده کرد. ضمن اینکه این روش کاملا تضمینی و غیرقابل برگشت است و می تواند برای افرادی که به دلایل ژنتیکی به ریزش مو مبتلا شده اند نیز کاربرد دارد .

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن