تاثیر و نقش سلول های بنیادی در رویش موها

تاثیر و نقش سلول های بنیادی در رویش موها

تاثیر و نقش سلول های بنیادی در رویش موها: براساس آمار به دست آمده، مشخص شده است که ۵۰ درصد از مردان و ۳۰ در صد از زنان دنیا در حال رنج بردن از ریزش مو می باشند و در صدد یافتن راهی برای رفع و از بین بردن این مشکل هستند. خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی امروزه راه و روش های جدیدی را برای از بین بردن این مشکلات مانند طاسی و ریزش مو، یافته اند. از جمله رایج ترین راه های درمانی طاسی و کم پشتی سرمیتوان به کاشت مو اشاره کرد. به این خاطر که در سالهای اخیر با استقبال بسیار زیادی از طرف مرم چهان روبرو شده است. محققین به تازگی متوجه شدند که سلول های بنیادی نقش بسیار موثر و بسزایی را در مشخص کردن میزان ریزش مو خواهند داشت.

تحقیقات از طرف اساتید  دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا انجام شده و دریافتند که سلول های بنیادی مهم ترین عامل ریزش مو است. متوجه شده اند که عدم فعالیت سلول های بنیادی در بخشی از سر ، ریزش مو را در پی خواهد داشت. جالب است بدانید که این عارضه در اقایان بیشتر از خانم ها بروز می دهد. به همین خاطر، بر خلاف تصور اکثریت مردم، طاسی سر را نمی توان یک بیماری دانست! این اختلال معمولا  ناشی از پاسخ فیزیولوژیک هورمون های آندروژنی در بدن افرادی است که به صورت ژنتیکی و موروثی از این عارضه رنج می برند.

 تعدادی از کاندیدای کاشت موی طبیعی، زیر نظر اساتید، در تحقیقاتی که در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا انجام شد، مورد بررسی قرار گرفتند. محققین بعد از بررسی و ارزیابی های لازم متوجه شدند که تعداد سلول های بنیادی مناطق پر مو و طاس به یک اندازه می باشد. تنها تفاوت این دو ناحیه در تعداد سلول هایی به نام Progenitor Cells است که این سلول ها در نواحی طاس بسیار کمتر از نواحی پر مو وجود دارند و دیده می شوند.

تاثیر و نقش سلول های بنیادی در رویش موها

آشنایی با سلول های بنیادی

تنظیم تمامی فعالیت های بدن از جمله : ضربان قلب، تصفیه خون، عملکردهای مغزی، تولید مثل و… از طریق سلول های بدن انجام می شوند. به عبارت دیگر می  توان گت که سلول ها تامین کننده سلامت بدن هستند. قابل ذکر است که بدن انسان روزانه میلیون ها سلول از دست می دهد و بر طبق روال، سلول های جدیدی جایگزین آنها می شود. در این میان سلول های بنیادی از نقش بسیار مهم تری برخوردار هستند و با توجه به نیاز هر بخش از بدن، وظایف خاصی را نیز انجام می دهند. ساختن سلول های جدید، دفع سلول های مرده، ترمیم نمودن بخش های آسیب دیده بدن، تامین سلامت بدن، ساخت خون، تولید و ترمیم پوست، جلوگیری از پیری زودرس و… از جمله مهمترین فعالیت های مربوط به سلول های بنیادی به شمار می رود.

تاثیر سلول های بنیادی در کاشت مو

تاثیر سلول های بنیادی در کاشت مو در ترمیم بخش های مختلف بدن، متخصصین را بر آن داشت که تحقیقات خود را در این زمینه گسترده تر کنند. محققین طی این تحقیقات  متوجه شدند که سلول های بنیادی یکی از بهترین گزینه ها در جهت درمان ریزش موهای سر هستند. بر اساس این تحقیقات، متخصصین تعدادی از  سلول های بنیادی را کشت کرده و بعد از تخصیص فعالیتی مشخص برای آن ها، محیط کشت مشخصی برایشان مشخص می کنند. پس از این مرحله نوبت به مرحله بعدی می رسد که مواد مغذی مفید برای سلول های بنیادی به آن ها تزریق می شود. بنابراین سلول های بنیادی برای تولید عوامل پروتئینی تلاش می کنند که این امر، تولید سلول های جدید را در پی خواهد داشت. به همین ترتیب کشت موفق سلول های بنیادی مو، سرانجام به تولید سلول های جدید مو منتهی خواهد شد. بدین ترتیب می توان با استفاده از سلول های بنیادی در کاشت مو اقدام به انجام کاشت مو مرد. میزان توانمندی سلول های بنیادی در تشکیل لایه های پوست، فعالیت غدد چربی سر و میزان قدرت پوست در ترمیم نمودن جای زخم از جمله عوامل تاثیرگذار در آشکار شدن روند بهبودی  به شمار می روند.

تاثیر و نقش سلول های بنیادی در رویش موها

مزایای کاشت با استفاده از سلول های بنیادی

کاهش میزان آسیب رسانی به پوست سر در این روش از سایر مزایای کاشت مو با استفاده از سلول های بنیادی می باشد. به این خاطر که در این روش فقط ۱۲۰ عدد فولیکول مو از سطح سر جدا می گردد.

این تکنیک در مقایسه با دیگر روش های کاشت با استفاده از روند ساده تری انجام می شود و برای درمان، به مدت زمان کمتری نیاز خواهد داشت.

از میان رفتن مشکل تراکم در نواحی طاس و خیلی کم پشت از دیگر محاسن استفاده از سلول های بنیادی است. در این روش می توان با استفاده از سلول های کشت شده، به میزان کافی سلول های جدید مو تولید نمود.

تضمینی و غیر قابل بازگشت  بودن درمان از مهم ترین مزایای استفاده از این روش است.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن