تعرفه فیزیوتراپی در منزل

تعرفه فیزیوتراپی در منزل:

تعرفه فیزیوتراپی در منزل: یکی از شاخه های پزشکی شامل فیزیوتراپی در منزل می شود که مربوط به توانبخشی فیزیکی و حرکتی می باشد که با استفاده از عواملی مانند سرما، گرما، نور، الکتریسیته، عوامل مکانیکی و ورزش به بهبود وضعیت بیمار می پردازد. گاهی امکان دارد بر اثر حوادثی ناگهانی انسان دچار آسیب و اختلال شود که منجر به ایجاد محدودیت در فعالیت های حرکتی شود و همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که حرکت برخی از اندام های بدن مانند دست و یا پا بسیار ضروری است و برای انسان به منزله ی اکسیژن می باشد. برخی از آسیب های حرکتی وارد شده برای طولانی مدت شما را از کار نمی اندازد اما اثراتی که باقی می گذارند، طولانی مدت  هستند. به همین علت نیاز است در جهت بهبود، از فیزیوتراپی در منزل و خدمات آن بهره برد. فیزیوتراپیست حرکات فیزیوتراپی در منزل را متناسب با نوع آسیب و محدودیت حرکتی که برای فرد ایجاد شده است، تعیین کرده و به بیمار آموزش می دهد که به بهترین نحو حرکات را انجام داده و به بهبودی سریع خود باز گردد. گفتنی است که فیزیوتراپی در منزل نیازمند روحیه ی بالا و همچنین بالا بودن قابلیت های فردی است چرا که فیزیوتراپیست شخصی است که با استفاده از توان بالا و دانش خود منجر به بازگرداندن سلامتی فرد آسیب دیده می شود. با حوصله و صبور بودن یکی از مهم ترین نکات در خصوص این شغل نیز می باشد.

 

 

انواع روش های فیزیوتراپی

فیزیوتراپی شغلی بسیار گسترده است و در موارد متعددی مورد استفاده قرار می گیرد اما در صورتی که بخواهیم به مهمترین بخش های آن اشاره کنیم میتوان آن را به دو بخش تقسیم کرد که در ادامه توضیح داده شده است.

 • فیزیوتراپی پیشگیری

این نوع از فیزیوتراپی بسیار حائز اهمیت است و مختص افرادی است که شغلشان به گونه ای می باشدکه مجبورند ساعات زیادی از روز را پشت میز بنشینند و احتمال بروز آسیب های عضلاتی _ استخوانی را دارند. به طور کلی، نرمش ها و حرکات توانبخش در این بخش از فیزیوتراپی به گونه ای است که به افرادی که به صورت مادرزادی دچار اختلالات حرکتی هستند و یا افرادی که سبک زندگی نامناسبی دارند، کمک شایانی در زمینه ی بهبودی می کنند و همچنین به پیشگیری از آسیب دیدگی های احتمالی نیز کمک می کند. به عنوان مثال، شخص کارمندی را در نظر داشته باشید که ساعات بسیار زیادی از روز را به صورت نشسته مشغول کار است و همچنین بدنشان فشار بسیار زیادی را متحمل است. همین امر سبب میشود که این افراد بیشتر در معرض ابتلا به آسیب در ناحیه کمر، زانو و گردن شود. بنابراین، به منظور جلوگیری از ایجاد اختلال های عضلانی _ استخوانی و کمک به سازگار بودن با محیط کار، فیزیوتراپی شدیدا پیشنهاد می شود چرا که فشار وارد شده به ستون فقرات را به میزان قابل چشمگیری کاهش می دهد و همچنین عضلات را تقویت می کند.

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

 • فیزیوتراپی درمانی

برای درمان بیماری ها و آسیب های عضلانی _ اسکلتی مانند افرادی که از درد زانو رنج می برند، میتوان از حرکات مخصوص فیزیوتراپی درمانی بهره برد.  فردی با این گونه مشکلات، برای بهبود این وضعیت نیاز دارد که چندین جلسه فیزیوتراپی را انجام دهد و به تقویت دامنه ی حرکتی مفصل زانوی خود و همچنین رفع عوارض موجود بپردازد و در نهایت به بهبودی خود سرعت ببخشد.

چه زمانی به خدمات فیزیوتراپی در منزل نیاز است؟

بیمار با استفاده از خدمات فیزیوتراپی و بدون نیاز به دارو و یا جراحی، میتواند قدرت حرکت دادن مهم ترین بخش های بدن خود را به دست آورد. مواقعی که بیمار میتواند از فیزیوتراپی در منزل بهره ببرد عبارت اند از:

 • پس از انجام جراحی که بیمار به فیزیوتراپی نیاز دارد و مشکلات حرکتی منجر به ایجاد محدودیت می شود. علاوه بر این فرد می تواند زمانی که دچار شکستگی شده است نیز به فیزیوتراپی روی آورد.
 • فیزیوتراپی قلب و ریه متخص زمانی است که فرد دچار مشکلات قلبی ریوی و یا دیابت است. در مواردی که جا به جایی افراد سالمند و مسن دشوار است نیز، می توانید از خدمات فیزیوتراپی در منزل بهره ببرید.

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

 فیزیوتراپی ،جلسه اول درمان

اولین جلسه از فیزیوتراپی بسیار حائز اهمیت است چرا که وضعیت کلی بیمار مورد ارزیابی قرار می گیرد و این جلسه حدودا ۴۵ دقیقه به طول می انجامد.  ارزیابی به این علت مورد اهمیت است که فیزیوتراپیست قادر خواهد بود که درک کاملی از مشکل بیمار به دست آورد. علاوه بر این، تاثیر بسزایی در طراحی برنامه فیزیوتراپی در منزل دارد. برای فیزیوتراپی در منزل توجه به این موارد الزامی است:

 انتخاب محل مناسب در منزل

انتخاب محل مناسب با دما و نور مورد نیاز از مهم ترین نکات تعیین کننده تعرفه فیزیوتراپی در منزل می باشد و همچنین منجر به بهتر شدن  کیفیت کار می شود. وجود فضای کافی برای تمرینات و جا به جایی ابزار نیز مهم است چراکه فیزیوتراپیست ممکن است ابزاری را با خود به همراه داشته باشد.

 آرامش و سکوت منزل

آرامش و سکوت لازمه ی جلسات فیزیوتراپی است.  حضور کودکان در محل مورد نظر فیزیوتراپی و یا ورود افراد سرزده به محل میتواند منجر به صلب آرامش بیمار و فیزیوتراپیست شود. علاوه بر این، باید تلفن و موبایل خاموش باشد تا فیزیوتراپیست بر روی کار خود تمرکز کامل داشته باشد.

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

 اهداف درمانی

هدف فیزیوتراپی نیاز است که قبل از شروع به فیزیوتراپی مشخص شود. یکی از اهداف کلی در خدمات فیزیوتراپی در منزل، کاهش درد و بهبودی است. هدف در این جلسات باید به این صورت مشخص شود، به عنوان مثل،  در صورتی که قبلا بیمار ورزش خاصی را دنبال می کرده است و قصد ادامه ی مجدد رشته ی مورد علاقه خود را دارد ( یا حداقل تصمیم دارد که به راحتی از پله ها بالا و پایین رود و یا بدود)، همه این موضوعات باید در جلسه اول به فیزیوتراپیست گفته شود.

برنامه فیزیوتراپی خود را بدانید

همانطور که در بالا توضیح داده شد، اکثر بیماران برنامه تمرینی متناسب با مشکل خو را دریافت می کند. هنگامی که شما به اهداف توانبخشی خود می رسید که برنامه تمرینی و توصیه های فیزیوتراپیست را با دقت گوش کرده و انجام دهید.

مزایای فیزیوتراپی در منزل

در مقایسه با دیگر روش های درمان، فیزیوتراپی در منزل  دارای مزایایی می باشد که در ادامه توضیح داده شده اند.

 •  هماهنگی برنامه درمان با برنامه زندگی

یکی از رایج ترین دلایلی که منجر به ناتمام ماندن دوره ی درمانی از سوی بیمار میباشد، این است که برنامه مورد نظر از طرف کلینیک ها با توجه به برنامه شخصی زندگی افراد طراحی شده است.  فیزیوتراپی در منزل این امکان را به افراد پرمشغله می دهد که برنامه درمان خود را با برنامه زندگی شخصی خود هماهنگ کنند تا نیازی به تعیین زمان جلسات درمانی از کلینیک برای بیمار نباشد.

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

 •  امکان بررسی دلیل بیماری توسط فیزیوتراپیست معالج

گاهی علت ابتلا به بعضی ناراحتی های جسمانی مربوط به بیماری، چگونگی زندگی و نحوه استفاده از دستگاه های خانگی است. انجام فیزیوتراپی در منزل این فرصت را فراهم می کند که فیزیوتراپیست  با استفاده از بررسی و ارزیابی دقیق نحوه استفاده شما از دستگاه های منزلتان و همچنین نحوه صحیح انجام فعالیت های فیزیکی شما در منزل (یا حتی نشستن و دراز کشیدن شما و نیز استاندارد بودن وسایل زندگیتان) به شما آموزش می دهد تا در ادامه دچار بیماری های ناشی از استفاده نادرست از وسایل نشوید. به عنوان مثال، امکان دارد زاویه ای که چینش مبلمان شما در زمان تماشای تلویزیون ایجاد کرده است، سبب آسیب رسیدن به گردن شما باشد، پس فیزیوتراپیست پس از بررسی این موضوع ، راهکاری مناسب را به شما ارائه می دهد.

 •  آموزش درست حرکات در مکان تمرین

گفتنی است که آموزش تمرین در کلینیک، و با استفاده از وسایل تخصصی که در کلینیک موجود است و در نهایت تطبیق دقیق آن با حرکاتی که در منزل و با وسایل موجود در منزل انجام می شود دشوار است. از دیگر مزایای فیزیوتراپی یادگیری نحوه صحیح انجام حرکات، با وسایلی است که شما با همان وسایل تمرین می کنید و این موضوع در انجام صحیح حرکات و در نهایت تاثیرگذاری حداکثری در بدن شما، نقش مهمی دارد.

 • آموزش حرکات به افراد در منزل توسط فیزیوتراپیست

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

گاهی پیش می آید که انجام حرکات مورد نظر نیاز به شخصی به عنوان همراه داشته باشند و شما مجبور شوید که پی از مراجعه به کلینیک و یاد گیری تمرین، به فرد همراه خود در خانه آموزش دهید. آموزش این حرکات توسط بیماری که خود نیازمند همراهی در انجام آنهاست دشوار است. بنابراین با تصمیم به انجام فیزیوتراپی در منزل این فرصت برای بیمار فراهم شده است که برنامه ریزی، زمانبندی، آموزش و همراه را به صورت یکجا در کنار خود داشته باشید و حرکات را به درستی انجام دهید و در نهایت حداکثر بهره را از آنها ببرید.

 •  استراحت بدن بعد از جلسات درمانی

زمانی که حرکات فیزیوتراپی به پایان رسیدند حتما بدن نیاز دارد که آرامش داشته باشید و همچنین استراحت کند مخصوصا زمانی که حرکات انجام شده تا حدودی دشوار بوده اند. استراحت کردن به این علت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که بدن بتواند نیروی از دست رفته را بازگرداند و روند هرچه سریعتر بهبود را در پیش گیرد. فیزیوتراپی در منزل این امکان را برای شما فراهم می کند تا پس از هرجلسه درمان و انجام حرکات فیزیوتراپی، به بدن خود استراحت داده و زمان ریکاوری را به ماهیچه ها و عضلات خود بدهید. با این کار، بدن شما هرچه سریعتر به توان اولیه خود رسیده و نتیجه مطلوب را دریافت می کنید.

انواع خدمات فیزیوتراپی در منزل

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی در منزل برای درمان بیماری های متعددی ارائه می شوند که برخی از آنها عبارت اند از: درمان دیسک کمر و گردن، آسیب های مفصلی، پوکی استخوان و صدمات نورولوژی (مانند ام اس، پارکینسون و …) . از دیگر خدمات فیزیوتراپی در با استفاده از فیزیوتارپی در منزل می توان به کاردرمانی و ماساژ در منزل، توان بخشی های قلبی و تنفسی و درمان برخی از آسیب های ورزشی اشاره کند. بهره بردن از فیزیوتراپی برای برخی بیماری ها مستلزم استفاده از دستگاه های خاصی می باشد. به همین علت امکان دارد برخی از درمان ها را نتوان در منزل انجام داد. اما توجه داشته باشید که اکثر تمرین های فیزیوتراپی بیشتر از اینکه به وسیله خاصی نیاز داشته باشند، به انجام درست تمرینات نیازمند است. همانطور که پیش تر توضیح داده شد، فیزیوتراپی به منظور تقویت و افزایش مفاصل و ماهیچه ها و همچنین کاهش درد صورت می گیرد. فراموش نکنید که حرکات و تمرینات طراحی شده برای بیمار باید زیر نظر متخصص صورت بگیرند و هرکدام از آنها باید چند مرتبه در روز و هر بار به تعداد خاصی تکرار شوند تا زمانی که به بهبودی مورد نظر دست یابد. به یاد داشته باشید که تحت هیچ شرایطی دوره ی درمان خود را نیمه کاره رها نکنید.

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

در انجام دادن تمرینات نرمشی در منزل به یاد داشته باشید که:

 کیفیت انجام دادن نرمش ها و تمرینات فیزیوتراپی از تعداد آن ها بسیار مهم تر است.

 پیشنهاد می شود که حرکات را به صورت آرام و با دقت زیاد انجام دهید تا فشار مورد نظر دقیقا به نقطه ای از بدن وارد شود که مدنظر فیزیوتراپیست است.

 تعداد انجام حرکات را به تدریج افزایش دهید و هر حرکت را حداقل ۵ مرتبه تکرار کنید.

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

عوامل متعددی در تعیین تعرفه فیزیوتراپی در منزل دخیل هستند. به بیان دیگر تعرفه فیزیوتراپی در منزل با توجه به این که درمان به صورت دستی انجام شود و یا از دستگاه استفاده شود و همچنین ناحیه فیزیوتراپی و تعداد جلسات لازم متغیر است. بدیهی است که تعیین تعرفه فیزیوتراپی در منزل برای بیماران بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر این، یکی از رایج ترین سوالاتی که میپرسند مربوط به تعداد جلسات فیزیوتراپی و تعرفه فیزیوتراپی در منزل نیز است. از دیگر موارد تعیین کننده تعرفه فیزیوتراپی در منزل مراجعه به مراکز فیزیوتراپی و ویزیت توسط متخصص، تعداد جلسات مورد نیاز و نوع فیزیوتراپی است.  بعد از مشخص شدن تعرفه فیزیوتراپی در منزل، با توجه به شرایط بیمار، نیاز است که مبلغی از آن را پرداخت نماید که برای هر بیمار متفاوت است.

 

تعداد جلسات موثر در تعرفه فیزیوتراپی در منزل

در ابتدا باید گفت که مشخص کردن تعداد جلسات به منظور به اتمام رسیدن دوره ی بهبودی کاملا اشتباه است چرا که مدت زمان درمان و بهبودی را نمیتوان به صورت دقیق مشخص کرد. به عنوان مثال،  فردی را در نظر بگیرید که مشکل کمر درد دارد و پس از انجام معاینات و تشخیص پزشک تعیین می شود که چه مدت نیاز است زمان صرف کرد تا مشکل فرد درمان شود . از سوی دیگر، پس از تعیین مدت زمان فیزیوتراپیست تشخیص می دهد نیاز است برای درمان فرد هر روز مراجعه داشته باشد یا یک روز درمیان یا در هفته دو روز! اما به صورت کلی در درمان فیزیوتراپی پیشنهاد می شود که فرد سه جلسه اول را به صورت مداوم مراجعه کند به این خاطر که بدن تا حدودی بعد از انجام اقدامات اولیه  به تلاطم می افتد، بعد از طی جلسات اول فاصله زمانی را تحت نظر پزشک بیشتر می کنیم. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که در مواردی مانند التهاب یا شکستگی ها نیاز به زمان است، با توجه به طول زمان بیمار نمی تواند ۱۰ روز پشت سر هم مراجعه کند، به همین علت نیاز است که برنامه ریزی به صورتی طراحی شود که در طول دوره بیمار را تحت نظر داشت و کاردرمانی صورت گیرد.  اما  ممنک است به منظور درمان برخی از مشکلات نیاز به صرف زمان زیاد نباشد و فرد بعداز پایان دوره فیزیوتراپی می تواند به کارهای روزمره اش بازگردد و کنترل زندگی خود را مانند قبل از بیماری به دست گیرد و نیازی به مراقبت های بعد از درمان نداشته باشد. با این حال در نظر گرفتن زمان بسیار در بهبود و روند درمان بسیار تاثیرگذار است. در خصوص طول هر جلسه از فیزیوتراپی در منزل نیز می توان گفت که به عوامل بسیاری از جمله  نوع بیماری، سن بیمار، تعداد اعضای درگیر و شرایط جسمانی بیمار دارد که در مجموع بطور معمول بین ۶۰ الی ۹۰ به طول می انجامد.

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

نوع بیماری

در بعضی از بیماری ها گستره ی محدودی نیاز به فیزیوتراپی در منزل دارد مانند تاندونیت و یا عمل ترمیم رباطهای صلیبی. در این گونه موارد، حداکثر مدت زمانی که هر جلسه فیزیوتراپی در منزل به طول می انجامد در حدود یک ساعت خواهد بود. برخی دیگر از بیماری ها همچون سکته، با توجه به گستردگی عوارض و علائمی که برجای می گذارند، نیازمند صرف زمان بیشتری هستند و طول جلسات درمانی ممکن است تا ۹۰ دقیقه هم  طول بکشد.

سن بیمار

طبیعتا با افزایش سن، توان بیمار برای انجام ورزش ها کمتر می شود و با توجه به میزان همراهی و همکاری بیمار، طول جلسات فیزیوتراپی ممکن است قابل تغییر باشد.

تعداد اعضای درگیر

گاهی امکان دارد بیماری در اثر تصادف در چند ناحیه دچار مشکل شود و نیازمند به فیزیوتراپی در منزل باشد. در این گونه موارد ممکن است هر نوع ویزیت تمامی اندام ها در دو جلسه توزیع شود و یا اگر در یک جلسه صورت گیرد ممکن است مدت زمان جلسه تا ۱۲۰ دقیقه نیز به طول بی انجامد.

شرایط جسمانی بیمار

ویژگی های جسمی و روحی بیمار در مدت زمان جلسات فیزیوتراپی بسیار موثر است. برای مثال، بیماران دارای عارضه آلزایمر با توجه به همکاری کم و نیز توانایی پایین تر در انجام حرکات و یادگیری آن امکان دارد نیاز به صرف زمان بیشتری برای هر جلسه فیزیوتراپی داشته باشند.

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

تعرفه فیزیوتراپی در منزل با استفاده از مگنت تراپی

یکی از روشهای درمانی فیزیوتراپی، مگنت تراپی است که  یک بر پایه تحریک بافت ها و سلول های بدن است. در این درمان از آهن ربایی به منظور ایجاد میدان مغناطیسی استفاده می شود. بدن به صورت طبیعی معمولا دارای میدان مغناطیسی و الکتریکی است. تمام سلول های ما مقدار کمی انرژی مغناطیسی دارند. اساس مگنت تراپی بر این است که زمانی که بخشی از بدن ما دچار مشکل می شود در واقع میدان مغناطیسی آن تاحیه از تعادل خارج شده است. در صورتی که نزدیک قسمت آسیب دیده یک میدان مغناطیسی قرار دهیم میدان مغناطیسی بدن به حالت نرمال باز خواهد گشت. مگنت قسمت آسیب دیده بدن را تحریک کرده و سبب بهبود گردش خون در بافت ها می‌شود. در نهایت به سلول ها مواد مغزی بیشتری می رسد و ضایعات بافت ها سریع تر خارج می شوند. به این ترتیب ترمیم بافت ها سریع تر شده و سیستم ایمنی بدن تقویت می شود.

مگنت تراپی دارای چندین نوع است که به شرح زیر می باشند.

 •  مگنت تراپی میدان مغناطیسی استاتیک
  در این روش پوست بدن با یک مگنت تماس داده می شود. در مراکز فیزیوتراپی این کار اغلب به وسیله ی تخت های مخصوص صورت می گیرد.
 •  مگنت تراپی الکتریکی
  در این روش آهن رباهایی با بار الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. پالس های الکتریکی ساطع شده از این آهن ربا می توانند سبب تحریک نقاط مختلف بدن شوند.
 •  مگنت تراپی با درای نیدلینگ
  مگنت تراپی را می توان همزمان با طب سوزنی انجام داد. در این روش زمانی که پزشک فرایند درای نیدلینگرا انجام می دهد از یک آهن ربا در همان قسمت استفاده می کند.

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

مزایای مگنت تراپی

امواج مغناطیسی مورد استفاده در مگنت تراپی سبب تحریک متابولیسم در بدن می شود. همچنین باعث افزایش میزان اکسیژن مورد نیاز سلول ها شده  و محیط اسیدی کاهش پیدا می کند. در واقع به صورت کلی تر زمانی که میدان مغناطیسی روی ناحیه ملتهب ساطع می شود، از پوست عبور می کند و در بافت و خون نفوذ می کند. به علت وجود این میدان مغناطیسی سلول‌های آسیب‌دیده یون‌های خود را در جهت نرمال خود بازآرایی می‌کنند. در نتیجه مواد زائد می‌توانند راحت‌تر و سریع تر از بافت های بدن خارج شوند. معمولا مگنت تراپی برای تمامی درد های نواحی متفاوت بدن قابل انجام و استفاده است مانند درد های کمر و پا. برخی از بیماری هایی که مگنت تراپی در بهبود آن ها نتیجه گرفته داده است عبارت اند از:
التیام زخم ها، کاهش درد های عضلانی، درمان سردردهای گردنی، راه حلی برای بی خوابی، درمان آسیب های ورزشی، درمان پارکینسون.

مگنت تراپی مانند هر روش درمانی دیگری نیز ممکن است شامل عوارضی احتمالی باشد.  معمولا اکثر افراد در برابر میدان مغناطیسی با شدت پایین مقاوم هستند. اما بهتر است افراد زیر از این روش درمانی استفاده نکنند.
– افرادی که مشکل قلبی شدید دارند
– افرادی که از انسولین استفاده می کنند
– زنان حامله
همچنین امکان دارد برخی افراد پس از درمان حالت تهوع، سرما خوردگی یا درد را احساس کنند. این عوارض دائمی نیست اما حتما باید با پزشک در مورد آن صحبت کرد. اگرچه این عوارض جانبی بسیار نادر است. تعرفه فزیوتراپی در منزل با مگنت تراپی بسته به شرایط بیمار و نوع بیماری نیز است.

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

تعرفه فیزیوتراپی در منزل با استفاده از لیزر درمانی

لیزر درمانی هم مانند روش درمانی بالا با استفاده از اشعه قابل استفاده است و  تکنیک های مورد استفاده در  لیزر درمانی بسته به نوع جراحی متفاوت می باشند. برای مثال، در صورتی که از لیزر درمانی به منظور درمان تومور استفاده شود، ممکن است  برای هدایت لیزر از یک اندوسکوپ (یک لوله باریک، سبک و قابل انعطاف) استفاده شود تا جراح بتواند بافت های درون بدن را مشاهده کند. آندوسکوپ از طریق یک قسمت باز از بدن، مانند دهان وارد می شود و سپس جراح با هدف گیری بافت های سرطانی، لیزر را اعمال می کند تا تومورها را کوچک کند یا از بین ببرد. در جراحی های زیبایی لیزرها اغلب مستقیما بر روی پوست اعمال می شوند.

از جمله مواردی که لیزر درمانی کاربرد دارد عبارت اند از:

 •  کوچک کردن یا از بین بردن تومورها، پولیپ ها یا رشد  بافت هایی که احتمال سرطانی شدن شان وجود دارد.
 • کاهش و تسکین علائم سرطان
 • از بین بردن سنگهای کلیه
 • برداشتن بخشی از پروستات
 • ترمیم جداشدگی شبکیه
 • بهبود بینایی
 • درمان ریزش موی ناشی از پیری یا آلوپسی
 • درمان درد هایی چون کمردرد عصبی

علاوه بر موارد ذکر شده،  لیزر می تواند تاثیر سوزانندگی یا مسدود کنندگی هم داشته باشد مانند:

 • سوزاندن انتهای اعصاب به منظور کاهش درد بعد از جراحی
 • سوزاندن رگ های خونی برای جلوگیری از خونریزی
 • سوزاندن عروق لنفاوی برای کاهش تورم و کنترل گسترش سلول های تومور

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

درمان های سرطان هایی مانند:

 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان واژن
 • سرطان ریه
 • سرطان پوست از نوع سرطان سلول پایه‌ای

این روش درمان همچنین با اهداف زیبایی نیز به کار گرفته می شود، مانند:

 • برداشتن زگیل ها، خال ها، لکه های قهوه ای ناشی از آفتاب سوختگی  و لکه های مادرزادی
 • از بین بردن موهای زائد
 • کم کردن چین و چروک پوست، اثر زخم یا لکه ها
 • برداشتن تتو

افرادی که مجاز به استفاده از این روش درمانی نیستند:

لازم به ذکر است که بعضی از جراحی هایی که در آنها لیزر بکار می رود، مانند جراحی های زیبایی پوست و جراحی های چشم، جراحی های انتخابی به شمار می روند. برخی از افراد احتمال دارد به این نتیجه برسند که خطرات احتمالی این جراحی ها می توانند بیشتر از منافع آن باشند. به عنوان مثال، ممکن است لیزر درمانی سیی تشدید بعضی از مشکلات پوستی و سلامتی شود. همچنین دیگر جراحی های معمول و سلامت عمومی ضعیف فرد می توانند خطر بروز عوارض جانبی را بیشتر کنند. در کل به خاطر بسپارید که قبل از آنکه تصمیم بگیرید که برای  انجام هر نوع عمل جراحی از لیزر استفاده کنید، با پزشک تان صحبت کنید. چراکه پزشک شما با توجه به عواملی مانند سن، سلامت عمومی و برنامه مراقبت سلامتی شما و همچنین با در نظر گرفتن هزینه جراحی با لیزر، ممکن است به شما توصیه کند که تکنیک های جراحی های سنتی را انتخاب کنید. برای مثال در صورتی که سنتان کمتر از ۱۸ سال است، اصلا نباید عمل جراحی لیزر چشم انجام دهید.

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

فوایدی که لیزر درمانی

 •  لیزرها از لوازم جراحی سنتی دقیق تر می باشند و برش هایی که با آنها ایجاد می شوند می توانند بسیار کوچکتر و کم عمق تر باشند و این سبب می شود که آسیب کمتری به بافتها برسد.
 •  جراحی های لیزری اغلب کوتاه تر از جراحی های سنتی هستند.
 • در صورتی که بیهوشی عمومی نیاز باشد معمولا زمان آن کوتاه تر خواهد بود.
 • اینگونه جراحی ها معمولا به صورت سرپایی انجام می شوند و نیازی نیست که شما شب را در بیمارستان به سر کنید.
 •  همچنین معمولا بیمارانی که با لیزرجراحی می شوند، سریع تر بهبود پیدا می کنند و بیمار امکان دارد نسبت به جراحی های سنتی درد، تورم و جای زخم کمتری داشته باشد.

ریسک های احتمالی لیزر درمانی

لیزر درمانی نیز مانند سایر روش های درمانی خطراتی را به همراه دارد.

خطراتی که برای درمان پوست میتواند به همراه داشته باشد شامل خونریزی، عفونت، درد، اثر زخم و تغییر در رنگ پوست هستند.  همچنین تاثیراتی که از این درمان مدنظر هستند، ممکن است همیشگی نباشند. بنابراین تکرار جلسات درمانی ضروری است. برخی از انواع جراحی های لیزر زمانی انجام می‌شود که شما تحت بیهوشی عمومی قرار دارید و این خطرات خاص خود را دارد. مانند:

 • پنومونی
 • گیج بودن بعد از بیدار شدن پس از بیهوشی
 • حمله قلبی
 • سکته

ممکن است این درمان ها بسیار گران باشند و همه نمی توانند از آنها بهره ببرند.

تعرفه فیزیوتراپی در منزل

بعد از لیزر تراپی چه اتفاقی می افتد؟

 به منظور رسیدن به نتیجه ای مطلوب نیاز است که در دوره ی ریکاوری کاملا مراقبت های ذکر شده توصت پزشک را انجام دهید و در صورت بروز هرگونه مشکلی باا ایشان تماس بگیرید. به عنوان مثال، در صورتی که شما عمل جراحی لیزری برای پروستات داشته اید ممکن است ضروری باشد که از یک سونت استفاده کنید.

در صورت انجام عمل جراحی لیزری برای پوست، ممکن است در اطراف ناحیه درمان شده دچار تورم و خارش و تغییر رنگ پوست شوید.

 ممکن است پزشک متخصص شما از پمادهای موضعی استفاده کند و آن ناحیه را بپوشاند تا از رسیدن هوا یا آب به آن پیشگیری کند.

به منظور کاهش درد تان ازداروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید

آن ناحیه از بدنتان را به طور منظم با آب تمیز کنید.

 • از  پمادهایی مثل وازلین استفاده کنید.
 • از بسته های یخ استفاده کنید
 • پوسته های ناحیه آسیب دیده را نکنید
 • اگر ناحیه درمان شده با رشد پوست های جدید بیش از حد بزرگ شد شما می توانید از لوازم آرایشی استفاده کنید تا قسمت هایی که بیش از حد قرمز شده اند را بپوشانید.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن