جراحی بینی

جراحی بینی

ناگفته ها و دانستنی هایی در مورد جراحی بینی

جراحی بینی یکی از پرطرف دارترین و محبوب ترین جراحی زیبایی در ایران می باشد.که امروزه هم در سراسر جهان طرفداران زیادی بین مردان و زنان پیدا کرده و متقاضی زیادی برای این جراحی وجود دارد.علت پر طرفدار بودن این جراحی این هستش که این عضو از صورت و بدن از اعضایی هستش که در صورت بسیار توی چشم هستش و تاثیر زیادی در زیبایی صورت دارد و علاوه بر این عملکرد حیاتی در ارتباط با وضعیت تنفسی و تنظیم دمای بدن انسان دارد.

جراحی بینی

تیغه ی بینی به صورت عادی و طبیعی در خط وسط و قرینه قرار دارد و انحراف آن می تواند منجر به انسداد مجاری تنفسی در بینی یا کجی شکل ظاهر می شود علاوه بر آن در تنفس وشخصی که به این مشکل دچار هستنش موقع خواب ممکن هستش دچار تنگی نفس شود.

عمل زیبایی جراحی بینی را در اصطلاح پزشکی به آن رینوپلاستی و تصحیح انجراف تیغه بینی را به آن سیتوپلاستی می گویند.معمولا این ۲ عمل به صورت همزمان انجام می شود.

 

جراحی زیبایی بینی به چند صورت انجام شود؟

عمل جراحی بینی یا جراحی زیبایی بینی به ۲ صورت بسته یا باز انجام می گیرد.یکی از مزایا یا به عبارت بهتر تنها مزیت روش جراحی بینی به روش بسته نبودن شکاف یا عدم برش بینی در پره وسط بینی می باشد.ولی در روش جراحی به روش باز دقت و نتیجه عمل بسیار بهتر می باشد.اگر بخوایم تصحیح انحراف بینی داشته باشیم بهترین روش ،روش باز می باشد.

 

 

دسته بندی عمل بینی از نظر ساختار و فرم

دسته بندی بینی به ۲ نوع بینی گوشتی یا بینی استخوانی تقسیم بندی می شود.در واقع هر چه ظاهر و جنس بیینی گوشتی باشد به آن بینی گوشتی گوییم که اصطلاح رایج برای این نوع جراحی ،جراحی بینی گوشتی می باشد و برای حالت دیگه که بینی از نظر ظاهر و فرم استخوانی می باشد به آن جراحی بینی استخوانی گوییم.

 

چه نکاتی برای در نظر گرفتن رینوپلاستی یا جراحی بینی باید لحاظ شود؟

در عمل بینی یا جراحی بینی حتما بایستی به نکات مثبت و نکات منفی در بینی و اجزای صورت و ظاهر فرد دقت لازم رو داشته باشیم. در واقع بایستی در مشاوره قبل از عمل باید نکات مثبت بینی و جنبه هایی که باعث زیبایی فرد می شوند حفظ شوند و نکات منفی یا جنبه هایی که در زیبایی بیشتر فرد تاثیرگذار هستند به فرد متقاضی در حین مشاوره گفته شود تا بتواند بر اساس موارد گفته شده شخص متقاضی تصمیم گیری کند.

عمل بینی

برخی از نکات منفی در ارزیابی یا مشاوره می تواند موارد زیر باشند

 • انحراف تیغه بینی
 • بزرگ بودن بیش از حد بینی در بینی های گوشتی به طوری که حجم زیادی از صورت را گرفته باشد
 • داشتن قوز بینی بیش از حد زیاد که از نیم رخ فرم صورت را دچار به هم ریختگی کرده باشد
 • کجی بینی که از نیم رخ یا تمام رخ قابل مشاهده باشد

باید به این نکته توجه داشته باشید که جراح حتما باید بتواند که به شما حصول اطمینان از حفظ شکل اولیه بینی و کیفیت پوست را به شما بدهد.ذکر این نکته هم بسیار مهم می باشد که حتما باید دقت کنید که هیچ عملی ممکن هستش به صورت صد در صد رضایت بخش و اون چیزی که در ذهنیت و تصورات شما می باشد اتفاق نیفتد،پس حتما قبل از انجام عمل بینی این نکات را مد نظر داشته باشبد و به آن توجه کنید.

سن عمل مناسب برای عمل بینی

قاعدتا باید سن مناسب برای جراحی بینی را به کسانی که داوطلب این نوع جراحی هستند گوشزد کنیم.برای دختران زیر ۱۶ سال و برای پسران زیر ۱۷ سال این نوع عمل جراحی بیینی نباید اتفاق بیفتد ،زیرا این سن ،سن بلوغ می باشد و ممکن هستش که شکل طبیعی ظاهری و زیبایی طبیعی در صورت رخ نداده باشه.به همین علت قطعا باید کسانی که حس می کنند نیاز به مشاوره در این زمینه باشند باید این بازه سنی رو رد کنند و سپس به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی یا متخصص جراحی پلاستیک یا فوق تخصص جراحی پلاستیک مراجعه نمایند.

برخی از علل ترغیب شدن جوانان برای عمل بینی چیست؟

در واقع جوانان بعد از سن بلوغ دنبال زیبایی و دیده شدن هستند و این زیبایی رو مککل شخصیت خودشان و ایجاد رابطه اجتماعی می دانند. به همین خاطر بسیاری از جوانان بعد از سن بلوغ دنبال انواع عمل های جراحی زیبایی هستند اما باید  به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید که این کار حتما بایستی تحت نظر و با مشاوره ی پزشک متبحر و دلسوز انجام بگیره تا عوارض بعدی رخ نده.

نکات لازم قبل از جراحی بینی چیست؟

حداقل ۱۰ روز قبل از عمل بایستی از مصرف آسپرین و داروهای مشابه ( ایبوبروفن، دیکلوفناک سدیم، ایندوماسین، مفنامیک اسید و…)خودداری نمایید.البته خوردن استامینوفن مشکلی ندارد.افرادی که دخانیات مصرف می کنند نباید ۴ هفته قبل از عمل و بعد از عمل بینی هیچگونه دخانیاتی مصرف نمایند.زیرا نیکوتین به دلیل انقباض عروقی ،خون رسانی به بافت های عمل شده را مختل می نماید.

به مدت ۸ ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن هر چیزی باید اجتناب نمایید

حتما دقت داشته باشید لباس به گونه ای باشد که مجبور نباشید از سر آن را خارج نمایید

جراحی بینی تهران

نکات مهم در مورد عمل جراحی بینی چیست؟

 • عمل جراحی بینی با هر ۲ روش بی هوشی عمومی و موضعی قابل انجام می باشد.
 • با استفاده از آخرین روش های جراحی حداکثر عناصر عضو بینی حفظ شده و از بابت بروز بد شکلی یا عوارض بعد از آن به حداقل خواهد رسید
 • انتهای عمل روی بینی یک آتل گچی یا پلاستیکی قرار داده خواهد شد که ظرف ۷ الی ۱۰ روز بعد از عمل این آتل برداشته خواهد شد.
 • چند ساعت بعد از جراحی یا فردای همان روز شما مرخص خواهید شد.

 

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی شامل چه مواردی می شود؟

 • شما می توانید در هر زمانی که نیاز بود با پزشک خودتون تماس بگیرید و راهنمایی لازم در خصوص هر گونهد مشکل پیش اومده رو مطرح نمایید
 • در زمان ترخیص به شما مسکن ،آنتی بیوتیک های مرتبط و آنتی هیستامین نسخه و باید تهیه و طبق قاعده مصرف نمایید.
 • رژیم غذایی در روز اول دچار محدودیت هستین و بعد از آن تا ۲ هفته بعد از عمل نباید از مصرف مواد غذایی مثل سیب که به حرکت زیاد لب ها منجر می شود صورت بگیرد.
 • در زمان استراحت باید سر شما کمی بالاتر از بدن شما قرار بگیرد.
 • کمپرس سرد بعد از جراحی بینی بایستی روی چشمان شما قرار بگیرد که باعث کاهش تورم ناشی از عمل خواهد شد
 • ترشح از بینی بعد از جراحی طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد و شما باید گازی که داخل بینی شما قرار دارد را تعویض نمایید.
 • گچ یا آتل بعد از ۷ تا ۱۰ از روی بینی شما برداشته می شود و شما در طول این مدت می توانید بدون خیس شدن گچ استحمام نمایید
 • شل شدن چسب ها در چند روز اول جراحی طبیعی می باشد

 

 

 • داخل بینی را می توانید با گوش پاک کن به آرامی پاک نمایید
 • بعد از عمل معمولا تغییرات مشهود می باشد ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که تغییرات تدریجی پس از ۶ الی ۱۲ ماه صورت می پذیرد
 • پس از برداشتن گچ استفاده از عینک تا ۳ هفته ممنوع می باشد
 • تا ۳ هفته پس از عمل نباید از طریق بینی فین کنید و به هنگام عطسه بایستی دهان شما باز باشد.
 • از ورزش و فعالیت های بدنی سنگین تا ۳ ماه بعد از عمل اجتناب کنید.
 • بخیه های خارجی ۵ روز بعد از عمل کشیده می شود و بخیه های داخلی نیز جذب می شوند
 • حس نوک بینی پس از عمل کاهش پیدا می کند ولی ظرف چند هفته بعد از عمل به حالت طبیعی خود باز می گردد.

 

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن