خدمات فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی در منزل:

خدمات فیزیوتراپی در منزل ارائه دهندگان سلامتی به افرادی هستند دارای اختلال و یا مشکلات حرکتی هستند. به این معنا که در ابتدا وضعیت فرد مورد نظر را بررسی و ارزیابی کرده و با توجه به نتیجه ی به دست آمده، حرکات و تمارینی در زمینه ی خدمات فیزیوتراپی در منزل به فرد ارائه داده می شود. خدمات فیزیوتراپی در منزل در زمینه های بازیابی قدرت، استقامت، حرکت و توانایی های فیزیکی تحت تاثیر یک بیماری، جراحت یا معلولیت به افراد اراده داده می شود. لازم به ذکر است که خدمات فیزیوتراپی در منزل به منظور کنترل و پیشگیری از مشکلاتی در اثر عوامل متعددی همچون بیماری، کار، بالا رفتن سن و عدم تحرک در طولانی مدت، آسیب دیدگی در اثر ورزش ایجاد می شوند، همکاری می کند.

 

رایج ترین دلایلی که افراد به دنبال خدمات فیزیوتراپی در منزل هستند

استفاده از فیزیوتراپی در منزل توسط خانم میتواند برای همه ی افراد مفید و موثر واقع شود و در برخی مراحل زندگی به سراغ آن روند. علاوه بر این برخی افراد به این علت تصمیم به بهره بردن از خدمات فیزیوتراپی در منزل میگیرند مه قصد دارند سلامتی خود را حفظ کرده و در شرایط مطلوبی باقی بمانند.

 برخی از مشکلاتی که فیزیوتراپیست‌ها درمان می‌کنند به شرح زیر می باشد:

 • حمایت از نوزادان و کودکان : هدف از بهره بردن خدمات فیزیوتراپی در منزل در این زمینه پیشگیری از شرایطی همانند پلاژیوسفالی (بد شکلی سر) یا حمایت از رشد کودک مانند درمان تاخیر در مراحل رشد از جمله نشستن و راه رفتن، لختی یا بیش فعالی است.
 • مشکلات اسکلتی _ عضلانی : یکی از مهم ترین خدمات فیزیوتراپی درمنزل جلوگیری از بیماری‌های اسکلتی عضلانی است  و در صورتی که فردی به این بیماری مانند گردن درد و کمر درد دچار باشد را درمان می‌کنند. تکنیک‌های خدمات فیزیوتراپی در منزل عبارت اند از: رفع مشکلات اساسی، جلوگیری از فشار و آسیب، و تجویز تمرینات و سایر مداخلات جهت بهبود تحرک است.
 • مشکلات قلبی :  خدماتی که در فیزیوتراپی در منزل به بیمارانی با مشکلات قلبی ریوی ارائه داده می شود به منظور پیشگیری، بازتوانی و محافظت از افرادی بیمار است . در برخی موارد افراد در معرض بیماری‌ها یا آسیب‌های مانند بیماری قلبی یا آسم هستند که قلب و ریه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. خدمات فیزیوتراپی در منزل به بیماران ایت فرصت را می دهد که برای عمل جراحی آماده شوند و یا بعد از عمل بهبود یابند و تمرینات و مداخلات دیگری را به منظور بهبود کیفیت زندگی تجویز می‌کنند.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

 •  بیماران مسن‌ : فیزیوتراپیست‌ها که در منزل و خانه سالمندان کار می‌کنند از اثرات بیماری‌ها یا خطراتی مانند پوکی استخوان، بی اختیاری و افتادن جلوگیری و یا آن را کنترل می‌کنند.
 • سرطان، مراقبت تسکینی و لنف ادم: خدمات فیزیوتراپی در منزل قادر است که طیف بسیار زیادی از نیازهای بیمار که عبارت اند از درمان، مدیریت یا پیشگیری از خستگی، درد، خشکی عضله و مفصل، و ناشرطی سازی را برطرف می‌کند.
 • ارتوپدی : بیماران با استفاده از خدمات فیزیوتراپی در منزل این فرصت را خواهند داشت تا از بیماری‌های حاد یا مزمن ارتوپدی مانند آرتروز، آرتریت روماتوئید و آمپوتاسیون جلوگیری کنند یا آن‌ها را درمان کنند. فیزیوتراپی در منزل توسط خانم نیز همچنین به بیماران خانم این امکان را می دهد که به منظور جراحی ارتوپدی یا دیگر بستری‌های ارتوپدی در بیمارستان آماده شوند یا بهبودی یابند.
 • کنترل سلامت زنان :  فیزیوتراپی لگن در منزل شامل مواردی همچون جلوگیری از بی اختیاری و اختلال عملکرد کف لگن در مردان، زنان و کودکان می شود. خدمات فیزیوتراپی در منزل همچنین در زمینه‌هایی مانند بارداری، زایمان، مراقبت بعد از زایمان، شیردهی، یائسگی، شب ادراری، پرولاپس، از دست دادن کنترل مثانه یا روده، و همچنین درمان مردان مبتلا به سرطان پروستات، فعالیت می‌کنند.
 • عصب شناسی : خدمات فیزیوتراپی در منزل به شما این اطمینان را خواهد داد که  به کیفیت زندگی بیمارانی که آسیب جدی مغزی یا نخاعی در اثر تروما دارند، یا کسانی که از بیماری‌های عصبی مانند سکته مغزی، بیماری پارکینسون و مولتیپل اسکلروز رنج می‌برند، افزایش و بهبود میبخشد.
 • سلامت شغلی : خدمات فیزیوتراپی در منزل از سلامت و رفاه کارگران حمایت می‌کند، موجب کاهش خطرات ایمنی در محل کار می شود، از جراحات و بیماری‌ها جلوگیری و آن‌ها را مدیریت می‌کند و از کارگران در بازگشت به کار حمایت می‌کند.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

انواع خدمات فیزیوتراپی در منزل

قبل از انجام هر گونه اقدامی، فیزیوتراپیست خدمات فیزیوتراپی در منزل از شما در خصوص وضعیتتان سوال می پرسد و شمارا معاینه خواهد کرد. سپس متناسب با نتیجه ی به دست آمده از معاینه برنامه ای را برای شما آماده خواهد کرد که به بهبود سریع شما کمک کند.  برنامه ای که خدمات فیزیوتراپی در منزل به شما ارائه میدهد متناسب با عوامل متفاوتی می باشد برای مثال این نکته حائز اهمیت است که به چه عنوان فیزیوتراپی را انجام می دهید چراکه تکنیک ها و خدمات متعددی وجود دارد که استفاده و تجویز هر کدام از آنها نیاز به بررسی زیاد و دقیق دارد. این نکته را فراموش نکنید که اگرهر روشی به درستی انجام نشود، میتواند عوارض و خطرات خاص خود را نیز به همراه داشته باشند. اما خدمات فیزیوتراپی در منزل احتمال این عوارض احتمالی را به صفر می‌رسانند چراکه مختص درمان شما هستند. فیزیوتراپی در منزل توسط خانم عبارت اند از:

 • گرما درمانی

گرما میتواند به کاهش درد و افزایش تحرک پس از آسیب‌هاکمک چشمگیری کند. درمانگر با قابل انعطاف‌تر شدن بافت، می تواند بهتر ناحیه آسیب دیده را کشش دهد. توجه داشته باشید که گرما فقط یک ابزار به منظور کمک به درمانگر است و نباید تمرکز اصلی برنامه درمانی باشد.

 • سرما و یخ درمانی

از اصلی ترید بخش درمان میتوان به یخ اشاره کرد. چراکه با استفاده از یخ، انقباض عروق خونی بعد از عمل ایجاد می شود که روشی موثر به منظور کاهش درد و التهاب بلافاصله بعد از جراحی است. علاوه بر این، مفصل را متحرک‌تر نگه می دارد. تحقیقات و تجربه خدمات فیزیوتراپی در منزل نشان داده است که استفاده از بسته‌های یخ در نواحی التهابی، تورم در آسیب‌های بافت نرم را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

 • درمان های کاربردی دستی

خدمات فیزیوتراپی در منزل توسط خانم در این روش با استفاده از وارد کردن فشاری بر روی یک ناحیه دقیق از بدن مثل کمر وارد می‌کند تا آن را آزاد کند. تا حدودی نگرانی در مورد ایمن بودن درمان دستی کمر وجود دارد، اما در حال حاضر تصور می‌شود که همانند درمان‌های دیگر برای کمر درد بلند مدت، مفید است. درصورتی که تحت درمان دستی قرار میگیرید، اطمینان حاصل کنید که متخصصی واجد شرایط  این درمان را به شما ارائه می دهد تا خطر هر گونه آسیب کاهش یابد.

 • طب سوزنی

از درمان های مکمل در خدمات فیزیوتراپی در منزل می توان به طب سوزنی اشاره کرد که معمولا از سوزن‌های نازک در نقاط متفاوت پوست شما شما استفاده می شود. فیزیوتراپیست شما ممکن است از دیگر انواع فیزیوتراپی به منظور کمک به کاهش درد استفاده کند.

دیگر خدمات فیزیوتراپی در منزل به شرح زیر می باشند

 • آب درمانی

به مجموعه ای از تمرین های حرکتی در استخر، آب درمانی گفته می شود. آب درمانی با استفاده از آب گرم به محافظت از مفاصل و عضلات شما و همچنین کاهش درد کمک چشمگیری می کند. علاوه براین می‌تواند مقاومت مفیدی را فراهم کند که در قوی تر شدن شما، کمک کند. حتما تا به حال به این مورد توجه کرده اید که دوش آب گرم منجر به کاهش درد شما شده است. علت این موضوع این است که مقداری از فشار وزن شما بر روی بدنتان کم خواهد شد. گرما نیز می‌تواند ماهیچه‌های تان را شل کند و درد مفاصل را کاهش دهد. هیدروتراپی از این مزایا استفاده می‌کند تا شما بتوانید بیشتر از آن چه به طور معمول قادر انجام دهید، ورزش کنید.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

 • اولتراسوند

در این روش از خدمات فیزیوتراپی در منزل، امواج صوتی که توسط گوش انسان غیر قابل شناسایی  هستند  استفاده می شود که به منظور تولید گرما در عمق بدن است و باعث می شود که بافت های بدن در جهت آماده شدن برای درمان های دستی و یا ورزش، شل شوند.

 • لیزر با توان پایین

لازم به ذکر است که لیزر درمانی کاملا در زیر پوست بیمار صورت می گیرد و هیچ دردی احساس نخواهد شد. در این روش از نور هایی به منظور تحریک بافت مورد نظر استفاده می شود.  این درمان سبب می شود که التهاب،درد و خستگی عضلانی به صورت چشمگیری کاهش یابد. علاوه بر این،  می‌تواند به درمانگر این فرصت را دهد که مفصل آسیب دیده را راحت‌تر و با ناراحتی کمتر به اطراف حرکت دهد.

 • ماساژ درمانی

شل شدن عضلات و بافت‌هایی که بر اثر عوامل متعددی گرفته اند با کمک ماساژ برطرف خواهند شد. علاوه بر این ماساژ در خدمات فیزیوتراپی ر منزل سبب کاهش درد و تورم می شود. ماساژ نیز برای رفع فیبروز کیستیک بسیار کارساز است. به این صورت که با استفاده از روش ویژه ای از ماساژ که در خدمات فیزیوتارپی منزل ارائه داده می شود، به نام پرکاشن، مخاط را از راه‌های هوایی بیمار برطرف می کند.

 • روش الکتروتراپی

در الکتروتراپی از انرژی الکتریکی سطح پایین استفاده می شود تا درد شما را به صورت قابل چشمگیری کاهش دهد و در نهایت بهبودی را حاصل شود. در ترکیب با انواع خدمات فیزیوتراپی در منزل، این روش نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. به عنون مثال می‌تواند تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست انجام شود که از پالس الکتریکی سطح پایین به منظور از بین بردن درد بیمار استفاده می‌کند. معمولا این درمان مانند حس سوزش احساس می‌شود.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

 • تحریک الکتریکی

حتما با شنیدن اسم این روش وحشت زده شده اید اما اصلا نیازی به نگرانی نیست چراکه این درمان واقعا الکتریکی نیست. تحریک الکتریکی، که به عنوان ESTIM  هم شناخته می‌شود، روشی رایج است که پس از وارد شدن آسیب به عضلات و با هر قسمتی از بدن، به شما کمک می کند که قادر باشید مجدد عملکر آن ناحیه و عضله را به حالت اولیه باز گردانید. خدمات فیزیوتراپی در منزل با استفاده از این روش توسط با  یک محرک الکتریکی جزئی که ثابت است، انقباضاتی را برای عضلات ایجاد کنند که کارایی و توان اولیه خود را بازگیرد. توجه داشته باشید که در صورت عدم انجام اقدامات لازم در این زمینه، امکان دارد عضلات به حالت سکون باقی بمانند.

 • خدمات فیزیوتراپی با روش تراکشن

 ستون فقرات شما به هنگام ایستادن، به صورت مداوم وزن شما را تحمل می‌کند و  همین امر سبب می شود که سرعت بهبودی درد کمر را دشوار کند. این روش که تراکشن نام دارد مربوط به جداسازی مهره‌های کمر می‌باشد به منظور ایجاد فضای بیشتر برای عصب‌ها و همچنین فشرده سازی کمتری روی غضروف دیسک باشد.

 • ورزش‌های حرکتی

در صورتی که مفاصل خشکی دارید، انجام دادن این تمرینات به افزایش انعطاف پذیری شما بسیار موثر خواهد بود. بهره گیری از این تمرینات به شما این امکان را می دهد که پس از پشت سر گذاشتن جراحی های دشوار مانند سکته مغزی، توانایی خود را مجدد بازگردانید و همچنین دامنه حرکتی بیمار به صورت چشمگیری افزایش خواهد یافت.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

 • ورزش‌های تقویت کننده عضله

این حرکات به قدرت عضلات شما می افزاید و مدت زمانی که می‌توانید ورزش کنید را مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به منظور بهبود ثبات مرکزی بدن – قدرت ماهیچه‌های شکم استفاده شوند. این ورزش‌ها برای حفظ ژست و تعادل مناسب هستند. و احتمالا شامل تمرینات مقاومتی یعنی حرکت عضلات شما در برابر نوعی نیرو می‌باشد. فیزیوتراپیست شما ممکن است بتواند تمرینات مناسب را برای شما پیشنهاد کند که برخی از آنها عبارت اند از:

 • تمرینات ورزشی مقاومتی: این نوع ورزش ها به حمایت و محافظت از مفاصل و همچنین رباط‌ها کمک می کند.
 • ورزش‌های ثبات مرکزی:  ترمیم عضلات گردن، تنه، لگن، باسن، شانه‌ها و زانو با استفاده از اینگونه ورزش  اماکن پذیر است.
 • کشش ساق پا، قفسه سینه، عضلات چهارسر، شانه و سه سر،همسترینگ، سفتی و خطر آسیب را کاهش می‌دهد.

 

فیزیوتراپی در منزل توسط خانم

در جهت راحتی بیماران خانم، اکثر کلینیک ها برای خدمات فیزیوتراپی در منزل از متخصصین خانم دعوت به همکاری می کنند. فیزیوتراپی در منزل توسط خانم را کلینیک های محدودی انجام میدهند اما امروزه با توجه به آمار روز افزون افراد علاقه مند به این حرفه، فیزیوتراپیس های خانم رو به افزایش نیز می باشند. محققان رابطه عاطفی بین بیمار و درمانگر را بررسی کرده اند و در نتایج بدست آمده به صورت چشمگیری روحیه و ارتباط عاطفی تاثیر زیادی در فیزیوتراپی داشته است.در کشور ما علت مسائل فرهنگی و مذهبی این رابطه عاطفی توسط فیزیوتراپ خانم برای بیماران خانم سریعتر انجام می شود.

خدمات فیزیوتراپی در منزل برای معلولین

معلولین جسمی حرکتی به افرادی گفته می شود که بنا به دلایل متعدد اعم از اکتسابی یا مادرزادی دچار اختلالاتی در سیستم عصبی، عضلانی و اسکلتی می‌باشند. این اختلالات در معلولین جسمی حرکتی منجر به ناتوانی در انجام کارها شده و آن‌ها را با مشکلاتی روبرو خواهد کرد که عبارت اند از:

اقدامات توان‌بخشی:

به مجموعه خدمات کاردرمانی، گفتاردرمانی روان‌شناسی و فیزیوتراپی گفته می‌شود که به منظور ارتقا کیفیت زندگی اجتماعی معلول صورت می گیرند.

اقدامات توان‌بخشی حرفه‌ای:

اقداماتی که در طی آن توانمندی‌های معلولان کشف و تقویت می شود که در زندگی اجتماعی خود با مشکلات کمتری روبرو شوند و به‌تنهایی از پس آن‌ها برآیند، گفته می شود.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

اقدامات توان‌بخشی اجتماعی:

مجموعه خدماتی که به معلولین جسمی حرکتی داده می‌شود تا بتوانند با استفاده از این خدمات از پس مشکلات اجتماعی خود برآیند.

اقدامات توان‌بخشی آموزشی:

به مجموعه آموزش‌هایی  که طی آن به معلولین جسمی حرکتی اصول زندگی سالم برای معلولان مانند مراقبت‌های شخصی، پیش‌گیری از عوارض معلولیت، بازآموزی مهارت‌های خودیاری و مهارت‌های ارتباطی، مهارت استفاده از وسایل کمکی توان‌بخشی، پرهیز از رفتارهای پرخطر، تغذیه سالم و … آموزش داده می‌شود، گفته می شود.

 

خدمات فیزیوتراپی در منزل برای نازایی

فیزیوتراپی در چه نوع ناباروری کمک کننده است؟

 • انسداد لوله های رحمی که در اثر چسبندگی لوله ها، التهاب لوله ها در اثر عفونت و یا تجمع مایع درون لوله ها ایجاد شده باشد.
 • جابه جایی رحم و لوله های رحمی بر اثر چسبندگی های  داخل لگنی
 • چسبندگی در رحم ، لوله ها و صفاق
 • حاملگی های خارج از رحم

امواج اولتراسوند با خواص مکانیکی و حرارتی خود سبب از بین بردن و کاهش چسبندگی و جابه جایی رحم و لوله های رحمی و آزاد کردن پرده صفاق می شود. به منظور عبور تخمک از لوله های رحمی، علاوه بر حرکات دودی لوله ها، فعالیت مژک های جدار داخلی لوله ها نیز تقش دارند. امواج اولتراسوند در آزاد کردن لوله ها و همچنین فعال تر کردن مژک ها بسیار موثر می باشد. همچنین با افزایش گردش خون سبب بهبود اکسیژن رسانی ، جذب بهتر مواد غذایی  و در نهایت دفع ترشحات و مواد زائد و دردزا می شود. همچنین منجر به تجمع گلبولهای سفید از طریق افزایش گردش خون موجب کاهش و یا از بین بردن التهاب میشود.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

دستگاه اینترفرنشیال یا IF : سبب اتساع عروق شده که افزایش گردش خون را به همراه دارد و منجر به بهبود اکسیژن رسانی و تغذیه بافت و دفع مواد دردزا و همچنین کاهش التهاب می شود. همچنین باعث اثرات تحریکی روی عضلات دستگاه تناسلی و کمک به رفع چسبندگی می شود.

درمانهای دیگر عبارت اند از: امواج دیاترمی، منیپولاسیون احشایی رحم و لوله های رحمی ورزش و… می توانند در فیزیوتراپی نازایی بسیار کمک کننده باشند.

تاثیر ورزش بر ناباروری زنان

با افزایش روز افزون میزان ناباروری در زنان و مردان و تحقیقات پیرامون عوامل موثر بر ناباروری، ورزش یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در این زمینه شناخته شده است. آیا می دانید تنها با نیم ساعت پیاده روی در هر روز ، شانس موفقیت خود را برای باروری افزایش می دهید. اصولاً تحرک کافی و ورزش، نقش ویژه‌ای در کلیه مراحل مربوط به بارداری، تغییرات خاص سن بلوغ و عوارض مربوط به دوران سالمندی دارد.

خدمات فیزیوتراپی در منزل برای بیماران مبتلا به سرطان

هدف از انجام خدمات فیزیوتراپی در منزل برای بیماران مبتلا به بیماری سرطان عبارت است از:

 • این راه مداوا به حفظه سرطان مبتلا هستند می تواند نقش بسیار مفید و موثری را ایفا کند که در ادامه برخی از مهم ترین فواید آن را برای شما بیان خواهیم کرد:این روش درمانی در و بازگشت توانایی فرد کمک شایانی می کند و قدرت بدنی را افزایش می دهد.
 • نکته بسیار مهمی که در این شیوه درمانی وجود دارد این است که بیمار تشویق به مستقل بودن می شود و می تواند کار های شخصی خود را انجام دهد و به دیگران وابسته نباشد.
 • برای تقویت کردن عضلات، تمریناتی به بیمار داده می شود که برای سفت کردن و شل کردن عضله های وی بسیار مفید است.
 • شخص باید بتواند که به خوبی حرکت کند و تعادل خود را حفظ کند که در این زمینه نیز آموزش های لازم داده می شود.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

انواع خدمات فیزیوتراپی در منزل برای سالمندان

درمان دستی یا منوال تراپی (manual Therapy)، روش درمانی می باشد که توسط درمانگر و با استفاده از دست انجام می شود و هدف از انجام آن استراحت دادن به بیمار، کاهش درد و همچنین انعطاف پذیری بیشتر است. این درمان شامل موارد زیر است:

 • ماساژ عضلات و بافت های نرم بدن در جهت آرام کردن بیمار، بهبود گردش خون و تسکین درد.
 • تکنیک تحرک دادن، که در آن حرکات آهسته مورد استفاده قرار می گیرند تا با پیچ و تاب دادن و کشیدن مفاصل و استخوان ها آنها را به جای خود بازگرداند. این عمل می تواند به شل کردن بافت مفصلی سفت کمک کند و انعطاف پذیری را نیز افزایش دهد.
 • تکنیک منیپولیشن، که در آن از حرکات سریع و پر قدرت به منظور از بین بردن درد و تنظیم مفاصل و استخوان ها استفاده می شود.
 • درمان سرد یا سرمادرمانی برای از بین بردن درد، تورم و التهاب ناشی از بیماری هایی همچون آرتروز استفاده می شود. این درمان شامل استفاده از بسته های یخ (هر بار ۱۰تا ۱۵ دقیقه)، ماساژ با یخ و روش RICE می باشد. RICE مخفف کلمات استراحت، یخ، فشرده سازی و بالابردن  است.
 • گرما درمانی سبب آرام شدن عضلات می شود و گردش خون را نیز بهبود می بخشد. این کار برای از بین بردن سفتی مفاصل ناشی از ورم مفاصل و استخوان ها یا دیگر شرایطی که سبب شده باشد برای مدتى‌ در بستر بى‌حرکت‌ مانده باشید، مفید است. گرما، همچنین، قبل از ورزش کردن برای شل کردن عضلات استفاده می شود.
 • در روش آب درمانی، از آب به منظور درمان بیماری ها و حفظ سلامتی، بهبود بافت های نرم، افزایش جریان خون و آرامش بدن استفاده می شود.
 • تحریک الکتریکی از جریان الکتریکی برای ایجاد یک اثر دلخواه در بدن استفاده می کند. برای مثال، جریان الکتریکی می تواند سیگنال های درد را برای از بین بردن احساس درد درگیر کند. تحریک الکتریکی برای منقبض کردن عضلات افرادی که دچار سکته مغزی شده اند و افراد مبتلا به آرتروز استفاده می شود.
 • تحریک الکتریکی اصطلاحی عمومی است که توصیف کننده ی استفاده از جریان الکتریکی برای اثر گذاشتن در بدن می باشد. تحریک الکتریکی کاربرد های مختلفی دارد. درمان با تحریک الکتریکی اغلب به همراه لیزر درمانی سرد(cold laser therapy ) استفاده می شود تا درمان بهتر انجام شود.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

برای رسیدن به شغل فیزیوتراپ به چه مهارت هایی نیاز است؟

در صورتی که قصد دارید به شغل فیزیوتراپی وارد شوید، نیاز است صبر و حوصله و بردباری و توان بالای جسمی و روحیات خستگی ناپذیر داشته باشید. علاوه بر این، باید علاقه ی بسیاری به سلامت بیماران داشته باشید و سلامتی آن ها را نیز بر سلامتی خود مقدم شمارید. مهارت ارتباطی مناسب و توانایی جلب اعتماد بیماران به خود را داشته باشید. باید توانایی انگیزه و نیرو دادن به بیمار را داشته باشید. توانایی همدردی کردن با آنها نیز از موارد بسیار مهم به شمار می رود تا آن ها بتوانند هر چه زودتر سلامتی‌شان را به دست آورند. شنونده خوب بودن برای بیماران یکی از ارکان موفقیت در شغل فیزیوتراپی نیز می باشد. توان خوب در انجام کار با دست نیز سبب می شود حرفه ی کاریتان برجسته و متمایز شود. بایستی توانایی کار با دستگاه های مختلف فیزیوتراپی را داشته باشید. همچنین وظایف شغل فیزیوتراپ خوب را به نحو احسنت انجام دهید. یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که باید به آن واقف بود، شناخت دستگاه های مورد استفاده در فیزیوتراپی می باشد که در ادامه توضیح داده شده است.

  

دستگاه CRM

 از کاربردی ترین و مفید ترین روش ها به منظور حفظ و بازگرداندن دامنه ی حرکتی مفاصل ران و زانو بلا فاصله پس از عمل جراحی، استفاده از این دستگاه می باشد . همچنین دارای کاربردهای دیگری نیز می باشد. : منجر به کاهش درد در نواحی آسیب دیده می گردد. باعث کاهش ورم ، ترمیم لیگامانها ، غضروفهای سینوویال و … می باشد .    

سایر موارد کاربرد این دستگاه شامل:

•          چشم گیری کاهش درد

•          باعث افزایش گردش خون در اندام می گردد

•          باعث ترمیم غضروف های سینوویال می شود.

•          باعث جلوگیری یا تاخیر در آتروفی عضله می شود.

•          باعث حفظ و افزایش دامنه حرکتی می شود.

•          باعث جلوگیری از کوتاهی و چسبندگی بافت های اطراف می شود.

•          باعث افزایش سرعت ترمیم لیگاما می شود.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

مگنوتراپی 

یک روش درمانی بسیار دقیق ، کارآمد و در عین حال بسیار کم خطر در شغل فیزیوتراپ  تلقی می گردد. به‌طوری که با قرار دادن بیمار به شکل گسترده یا موضعی در میدان مغناطیسی ، روند ترمیم سلولی و بافتی سرعت می گیرد و بیمار هر چه سریع تر بهبود می یابد ، در محدوده میدان مغناطیسی همه ی بخش های بدن نسبت به خطوط این میدان نفوذپذیر هستند و تمرکز خطوط میدان در برخی ارگان های خاص وجود ندارد ، همین موضوع در مقایسه با روش های درمانی فیزیوتراپی یک امتیاز محسوب می گردد .

این روش درمانی می تواند در درمان بیماری های زیر موثر باشد .

•          درمان های اورتوپدی و صدمات ناشی از ضربه و ترمیم بافتهای آسیب دیده

•          بیماری های روماتیسمی در صورتی که حاد باشند.

•          در مواردی که جوش خوردگی به تاخیر افتاده باشد و شکستگی های جدید رخ دهد.

•          درمان بیماری هایی که از گردش خون ناشی می‌شود نیز می تواند موثر باشد.

•          درمان  انواع زخم ها و سوختگی ها و بثورات جلدی

•          صدمات ورزشی که ورزشکاران به آن دچار می شوند.

•          اختلالات عصبی همانند میگرن

ترکشن یا کشش

•          این روش برای افرادی که دارای مشکلات ستون فقرات هستند و یا به تازگی جراحی دیسک کمر و یا ستون فقرات انجام داده اند بسیار مناسب می باشد.

•          این روش درمانی تاثیرات بسیار مطلوبی بر فرد می گذارند.

•          تاثیر بر روی دیسک بین مهره ای دارند و سبب کاهش بیرون زدگی دیسک می شوند.

•          باعث افزایش اندازه سوراخ عصبی می شوند.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

اصولا چه افرادی با چه بیماری‌ها یا عوارضی به درمان فیزیوتراپی نیاز دارند؟

فیزیوتراپی گستره وسیعی را به خود اختصاص می دهد و به همین خاطر در حوزه‌های متعدد، فعالیت و به صورت تخصصی در رشته‌های متفاوت پزشکی دخالت می‌کند. برای مثال در بیماری‌های ارتوپدی و ستون فقرات یا در بیماران آرتروزی و افرادی که دچار کمر درد و گردن درد هستند یا از انواع شکستگی‌ها، ضایعات و صدمات و پارگی‌های عضلانی رنج می‌برند، فیزیوتراپی کاربرد بسیاری دارد. فیزیوتراپی گاهی با هدف پیشگیری و گاهی به منظور تکمیل درمان در کنار دیگر تخصص‌ها پس از ترمیم شکستگی، بازسازی رباط آسیب‌دیده و درمان دردهای عضلانی از کودکی تا کهنسالی موثر واقع می‌شود. حتی در حوزه آسیب‌های نورولوژی و مغز و اعصاب مثل ضایعات مغزی، سکته‌های مغزی، پارکینسون و آسیب‌دیدگی اعصاب محیطی، فیزیوتراپی به درمان بیمار و بازگشت وی به کار و فعالیت معمول و روزانه کمک می‌کند. در کودکان نیز فیزیوتراپی در درمان فلج‌های مغزی یا بیماری‌های عضلانی خاص و نیز در رفع مشکلات تنفسی و آسم استفاده می‌شود. از سوی دیگر، پیشرفت دانش و خدمات تخصصی در حوزه فیزیوتراپی منجر به آن شده است که این رشته در رفع ضایعات ورزشی برای این که ورزشکار دچار صدمات جدی نشود بسیار کمک‌کننده باشد. به همین دلیل، امروزه در سراسر دنیا و نیز در ایران، حضور فیزیوتراپیست برای کمک به ورزشکاران، در دوره‌های تمرینی با هدف کاهش آسیب‌های وارده ضروری تلقی می‌شود.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن