خرید سمعک

خرید سمعک

خرید سمعک:

خرید سمعک: سمعک واژه‌ای عربی است که به زبان فارسی وارد شده و رواج یافته است. معنی تحت الفظی واژه سمعک در زبان ما به معنای گوش افزار است اما همان‌طور که می دانید ناشناخته است و کمتر کسی از این واژه استفاده می‌کنند. استفاده از سمعک سبب بالا بردن امواج صوتی می‌شود و همچنین آنها را تقویت می‌کند که فرد قادر به بهتر شنیدن باشد. استفاده از سمعک توسط پزشک تجویز می‌شود. سمعک در واقع وسیله‌ای الکترونیکی است که امواج صوتی که به گوش می‌رسند را دریافت می‌کند و منجر به شنیدن می‌شود. لازم به ذکر است که سمعک در داخل لاله گوش، پشت گوش و در کانال گوش قابل نصب است و برای افرادی طراحی شده است که مبتلا به کم شنوایی هستند. علاوه بر این، این ابزار به افراد کم شنوا این قابلیت را می‌دهد که صداهایی را که کم شنیده‌اند و یا هرگز قادر به شنیدن آنها نبوده‌اند را با کیفیت بالایی بشنوند و از همه مهم‌تر با دیگر افراد ارتباط کلامی بر قرار کنند.

سمعک‌ها به ۳ دسته‌ی میکروفن، آمپلی‌فایر و اسپیکر (رسیور) تقسیم می‌شوند. اجزای اصلی سمعک شامل این سه بخش ذکر شده می‌باشد و همه‌ی سمعک‌ها (با هر تکنولوژی) دارای این سه بخش هستند. همان‌طور که مشخص است قسمت میکروفن، صداها را جمع آوردی و در نهایت تبدیل به سیگنال‌های الکتریکی می‌کند و صدا وارد بخش آمپلی‌فایر که تقویت کننده صدا است می‌شود و در نهایت توسط اسپیکر به سیگنال صوتی تبدیل شده و به گوش شخص می‌رسند.

علت کاهش شنوایی

در زمان تولد، برخی از نوزادان به صورت مادرزادی دچار مشکل کم شنوایی هستند که توسط آزمون غربالگری نوزادان قابل تشخیص است.

برخی افراد به صورت ناگهانی طی تصادف و یا مشکلات دیگر دچار افت و کم شنوایی می‌شوند.

برخی از کودکان در اثر مبتلا شدن به انواع عفونت‌ها و بیماری‌ها  در دوران کودکی دچار کم شنوایی می‌شوند.

خرید سمعک

انواع سمعک

پشت گوشی  (BTE)

این نوع سمعک درست پشت گوش فرد در قسمت بالایی گوش خارجی قرار می‌گیرد. سمعک گوشی دارایی تیوبی است که در درون گوش قرار می‌گیردجالب است بدانید که این نوع سمعک‌ها دارای رنگ‌های متعددی است که متناسب با رنگ پوست و مو افراد ساخته می‌شود که اصلاً سبب جلب توجه نشود. سمعک پشت گوشی دارای انواع متعددی است که پزشک مورد نظر پس از بررسی وضعیت بیمار، متناسب با نتیجه‌ی به دست آمده یکی از نوع‌های مورد نظر را تجویز می‌کند.

داخل گوشی  (ITE)

بزرگ‌ترین نوع سمعک، سمعک داخل گوشی می‌باشد و به گونه‌ای طراحی شده است که تمام گوش و یا بخش بسیار زیادی از آن را پوشش می‌دهد. همچنین به منظور داخل و خارج کردن این نوع سمعک بر روی آن سیم‌هایی طراحی شده است. این گونه سمعک‌ها نیازمند باتری هستند و لازم به ذکر است که طول عمر باتری‌های مورد استفاده در سمعک‌های داخل گوشی ۱۰ الی ۱۴ روز است اما این می‌زار کارایی با توجه به شدت شنوایی متغیر می‌باشد..

(Receiver in the canal (RIC

این نوع سمعک‌ها دارای دو گونه‌ی پشت گوش و فیتینگ گوش باز می‌باشد. از مزیت بارز این سمعک‌ها می‌توان به اندازه بسیار کوچک آنها اشاره کرد که تحت هیچ شرایطی قابل مشاهده نیستند. بلندگو سمعک وارد گوش فرد می‌شود که سبب می‌شود صداهای دریافتی بسیار واضح باشند چرا که شنوایی طبیعی را در فرکانس‌های پایین‌تر انتقال می‌دهد.

خرید سمعک

جیبی (BW)

سمعک جیبی از نظر قیمت نسبت به دیگر سمعک‌ها ارزان‌تر است. از نظر ظاهری، محفظه‌ای مانند موبایل می‌باشد و رسیور سمعک به محفظه با استفاده از سیمی متصل است. سمعک جیبی قادر است که کم شنوایی‌های بسیار عمیق را تحت پوشش بگیرد. بلندگو سمعک جیبی نیز در درون گوش قرار می‌گیرد. استفاده دو گوشی از سمعک جیبی با قیمت کم، یکی از مزیت‌های این سمعک است.

عینکی  (E.H.A)

این سمعک در دهه ۵۰ میلادی تولید شده است. طراحی آن به صورتی انجام شده است که برای افرادی که هم در بینایی دچار مشکل هستند و هم از نظر شنوایی، قادر باشند از سمعک عینکی بهره ببرند. سمعک بر روی دسته عینک طراحی شده و اصلاً قابل رویت نیست به همین علت این مدل سمعک سالیانه تعداد زیادی از طرفداران را به خود جذب می‌کند. علاوه بر این، سمعک عینکی برای کودکانی که قادر به استفاده از دیگر سمعک‌ها که در گوش قرار می‌گیرند نیستند، می‌توانند از این سمعک بهره ببرند. در این نوع سمعک، میکروفن در انتهای سمعک، رسیور بر روی دسته عینک طراحی شده است.

طبقه بندی سمعک‌ها از نظر فن آوری

 • سمعک دیجی تریم
 • سمعک تریبیت شونده
 • سمعک دیجیتال
 • سمعک آنالوگ
 • سمعک هوشمند

چگونه انتخابی درست در خرید سمعک داشته باشیم؟

خرید سمعک

به منظور داشتن انتخابی درست در زمینه‌ی خرید سمعک نیاز است مواردی را مورد بررسی قرار دهید که در ادامه کامل توضیح داده می‌شود.

 • ارزیابی شنوایی

اولین مرحله در خصوص خرید سمعک بررسی وضعیت شنوایی بیمار می‌باشد که با استفاده از آزمون‌هایی که صورت می‌گیرد انواع و علل کم شنوایی و وضعیت کلی شنوایی بیمار به صورت فرکانس‌هایی موجود خواهد بود.

 • قالب گوش

مرحله بعد مربوط به قالب گوش فرد می‌باشد و بسیار حائز اهمیت است چرا که شخص برای بهتر شنیدن نیاز به استفاده از سمعک دارد و به منظور بالا بردن کیفیت شنیداری، بهتر است که سمعک متناسب با قالب گوش فرد انتخاب شود. در صورتی که قالب‌گیری درست انجام نشود می‌تواند سبب بروز قرمزی و التهاب گوش شود. به منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات این چنینی، از مجرای گوش فرد قالب‌گیری می‌کنند.

 • فیتینگ

فیتینگ به جمع آوری و بررسی داده‌های مرتبط با کم شنوایی و در آخر تنظیم مناسب سمعک گفته می‌شود. برخلاف گذشته که این مرحله چندین جلسه به طول می‌انجامید، امروزه بسیار راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود. در جهت انتخاب بهترین و مناسب‌ترین سمعک برای فرد، شخص متخصص با استفاده از آزمون (اندازه گیری گوش واقعی) وضعیت شنیداری فرد را در شرایطی متفاوت و متنوع مورد ارزیابی قرار می‌دهددر نهایت چند روز بعد از آن سمعک فرد آماده استفاده است.

خرید سمعک

چگونه به سمعک عادت کنیم؟

عادت پذیری به سمعک حدوداً چند هفته به طول می‌انجامد مخصوص اگر اولین بار است که از آن استفاده می‌کنید. توجه داشته باشید که در هفته اول استفاده از سمعک، شما با شنیدن صداهای اطراف خود شگفت زده خواهید شد. برای طی کردن هرچه راحت‌تر این مدت زمان، تلاش کنید که نگرش مثبت خود را حفظ کرده و از صداهایی که قادر به شنیدن آنها هستید، نهایت لذت را ببرید. چند نکته حائز اهمیت برای عادت به سمعک عبارت‌اند از:

 • صبور باشید

زمانی که برای اولین بار از سمعک استفاده می‌کنید، ممکن است صداهای اطراف به نظر زیادی بلند برسند به همین خاطر نیاز است به گوش و قدرت شنیداری خود این فرصت را بدهید که به تدریج به صداهای شنیده شده، عادت کند. همچنین لازم به ذکر است که از دست دادن قدرت شنیداری به مرور رخ می‌دهد پی برای به دست آوردن آن نیز باید صبور باشید چرا که پس از گذشته چند مدت، صداها عادی به نظر می‌رسند.

 • به تدریج شروع کنید

ثابت قدم بودن در این پروسه بسیار حائز اهمیت است به این خاطر که ممکن است همان‌طور که برخی صداها به نظر بلند برسند، برخی دیگر که صداهای آهسته‌ای هستند، توسط گوش شما شنیده نشوند. پس آهسته و پیوسته پیش بروید چراکه سیستم شنیداری شما به تدریج به محیط خوی خواهد گرفت و شنیداری شما بهتر و بهتر خواهد شد.

خرید سمعک

 • تمرین کنید

عدم وجود صدا و نشنیدن صداهای اطراف با توجه به طولانی بودن دوره‌ی از دست دادن شنوایی می‌تواند تبدیل به عادت شده و در واقع بخشی از زندگی شما را شامل شود. پس با تمرین بسیار و گذشتن زمان و همچنین فرصت دادن به خود این مشکل حل خواهد شد. به این صورت که مغز شما صداهای متفاوت را کدگذاری کرده و به مرور که به شنیدن آنها ادامه دهید، قدرت شنیداری خود را به دست خواهید آورد.

پس از خرید سمعک چگونه از آن نگهداری باید کرد؟

رعایت نظافت روزانه از سمعک بسیار ضروری است چراکه کیفیت عملکرد سمعک بسته به نحوه‌ی نگهداری و نظافت آن است بخصوص اگر از سمعک داخل گوشی، پشت گوشی و یا داخل کانال استفاده کنید.

نگهداری سمعک پشت گوشی:

 • هرگز سمعک را نشویید بلکه با استفاده از پارچه‌ای خشک آن را تمیز کنید.
 • از وارد نشدن جرم به درون سمعک و قالب آن اطمینان حاصل کنید چرا که وجود جرم سبب کاهش کیفیت و عملکرد سمعک می‌شود.
 • زمانی که از سمعک استفاده نمی‌کنید مانند شب‌ها، به یاد داشته باشید که محفظه باتری را باز بگذارید که جریان هوا در آن برقرار شود.

خرید سمعک

نحوه شستشوی قالب گوش:

 • قالب سمعک را به صورت مداوم بشویید.
 • از سمعک، قالب گوش را جدا کنید.
 • با آب ولرم و صابون قالب را شست‌وشو دهید. توجه داشته باشید که نباید از مواد شوینده قوی استفاده کنید.
 • قالب را با آب شسته و آبکشی کنید.
 • امکان باقی ماندن قطراتی از آب، داخل قالب گوش و یا لوله آن است.
 • در این موارد، وسایل خاصی برای دمیدن هوا در اختیار متخصص سمعک شما قرار دارد که با استفاده از آن قطرات آب را خارج می‌کند.
 • قبل از اتصال مجدد سمعک به قالب گوش و لوله آن، اطمینان حاصل کنید که قالب و لوله کاملاً خشک شده باشند.

سمعک‌های داخل گوشی و داخل کانال:

جرمی که در گوش شما ولید می‌شود منجر به گرفتگی، بسته شدن و در نهایت کاهش کیفیت شنیداری می‌شود. برای از بین بردن جرم باید از سیستم‌های محــافظـت در برابر جــرم گوش که به آن wax guard گفته می‌شود، استفاده کرد.

کارهایی که نباید انجام دهید:

از آب و یا الکل به منظور تمیز کردن سمعک خود اصلاً استفاده نکنید.

همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، با استفاده از پارچه‌ای به تمیز کردن سطح و خارج سمعک بپردازید.

سمعک را هرگز در معرض گرمای شدید مانند نور آفتاب قرار ندهید.

سمعک را در معرض رطوبت مانند قرار گرفتن در سونای بخار و یا زیر دوش یا باران شدید قرار ندهید و در صورتی که به طور اتفاقی در معرض رطوبت قرار گرفت، در ابتدا آن را کاملاً خشک کرده و در نهایت از کیت ضد رطوبت استفاده کنید.

فاکتورهایی که در تعیین قیمت خرید سمعک حائز اهمیت هستند

خرید سمعک

 • از مهم‌ترین و رایج‌ترین سؤالاتی که مراجعه کنندگان خرید سمعک می‌پرسند در خصوص قیمت سمعک است. جلب است بدانید که عوامل متعددی قیمت یک محصول را تعیین می‌کند که عبارت‌اند از:

  • تکنولوژی بکار رفته در سمعک
  • نوع برند و مدل انتخابی سمعک متناسب با هر فرد
  • نوع و میزان کم شنوایی، سن فرد استفاده کننده از سمعک، قدرت درک و تشخیص کلمات، وزوز گوش، سلامت سیستم آناتومیک گوش فرد
  • امکانات قابل استفاده و بکار رفته که مورد نیاز کاربر سمعک است مانند داشتن سیستم‌های  هوشمند دیجیتال، امکان وایرلس داشتن و ….
  • شغل و میزان تحصیلات و نیازهای عاطفی اجتماعی کاربر سمعک

مزایا استفاده به موقع از سمعک

خرید سمعک

 • استفاده از سمعک نیاز به دیدن صورت افراد و یا تلاش به منظور لب‌خوانی برای درک گفتار را کاهش می‌دهد.
 • در بسیاری از موارد نشان داده شده است که استفاده از سمعک سبب کاهش اثرات وزوز گوش می‌شود.
 • استفاده از سمعک به میزان چشمگیری به درک بهتر گفتار در حضور سر و صدای زمینه کمک خواهد کرد.
 • استفاده از سمعک موجب جلوگیری از محرومیت شنوایی می‌شود و مانع از محو حافظه‌ی اصوات در مغز می‌شود.
 • پژوهش‌ها نشان داده است که در اکثر موارد، استفاده از سمعک سرعت انحطاط و از دست رفتن شنوایی را کاهش می‌دهد.
 • استفاده‌ی به موقع از سمعک، شانس بیشتری را برای موفقیت در جبران کم شنوایی دارد.
 • استفاده از سمعک، سبب کاهش درخواست از دیگران به منظور تکرار گفته‌هایشان می‌شود و خجالت ناشی از آن را نیز کاهش می‌دهد.
 • استفاده از سمعک به ارتباط مؤثرتر با دیگران کمک می‌کند.

 

خرید سمعک برای کودکان

در صورتی که متوجه شدید که فرزند دلبندتان دچار کم شنوایی شده است حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. استفاده ی به موقع سمعک در کودکان ار اهمیت ویژه ای برخوردار است که شامل موارد زیر می شود:
 • از بدو تولد تا سه سال، مغز کودکان در یک دوره رشد سریع می‌باشد. ورود صدای سازگار برای رشد طبیعی مغز در جهت شنوایی، گفتار و زبان بسیار مهم است.
 • گوش دادن به موقع و صحبت کردن در توسعه توانایی‌های مرتبط به زبان حیاتی است. اما برای آموزش زبان اول، نمی‌توانیم دقیقا مانند آموزش مطالب مدرسه به کودک عمل کنیم. در دوران نوزادی زبان با بودن در معرض آن فرا گرفته می‌شود. برای کودکان کم شنوا، این یادگیری اتفاقی با گفتاردرمانی و زبان درمانی تکمیل می‌شود که تمرکز آن بر ورود صدا است.
 • شنیدن مداوم برای کودکان حائز اهمیت است، به ویژه در ارتباط بین نوزادان و کودکان نوپا با والدین که ایجاد اعتماد کرده و باعث می‌شود کودکان دنیایی رضایت بخش و قابل پیش‌بینی را حس کنند.

خرید سمعک

چگونه بدانیم فرزندمان به سمعک و یا کاشت حلزونی نیاز دارد؟

معمولان کودکان مبتلا به کم‌شنوایی می‌توانند از سمعک بهره‌مند شوند، هر چند برخی از آن‌ها با کاشت حلزون عملکرد بهتری خواهند داشت. متخصص شنوایی‌سنجی و سایر کارشناسان مراقبت‌های بهداشت شنوایی شما را راهنمایی خواهند کرد که آیا فرزند شما کاندید مناسبی برای سمعک خواهد بود و یا کاشت حلزون. این تشخیص بسته به نوع و شدت کم شنوایی و هم‌چنین ساختار و شکل گوش خارجی است. معمولا مشکل شنوایی زمانی در نوزادان بسیار کم سن شروع می‌شود، برای درمان آن‌ها از سمعک استفاده می‌شود و پس از بالاتر رفتن سن کاشت حلزون توصیه می‌شود. کودک ناشنوا یا کم‌شنوا مکررا تحت آزمایشات توان شنوایی قرار می‌گیرد تا تاثیر سمعک مشخص شود.

طریقه‌ی کار دستگاه حلزون گوش

دستگاه حلزون شنوایی تشکیل شده از دو بخش  است. بخش خارجی پشت گوش قرار می‌گیرد و بخش داخلی زیر پوست در پشت گوش قرار داده می شود. دستگاه کاشت حلزون طی فرآیند زیر امکان انتقال صدا به عصب شنوایی را فراهم می‌کند.

 • پردازشگر صدا پشت گوش قرار دارد و پس از ضبط صدا‌های محیط آن‌ها را به کد دیجیتال تبدیل می‌کند.
 • این کد‌های دیجیتالی توسط کویل به ایمپلنت جایگذاری شده در گوش منتقل می‌شوند.
 • ایمپلنت حلزونی کد‌های دیجیتال را به امواج الکتریکی تبدیل می‌کند و ان‌ها را به الکترود‌های قرار داده شده در گوش داخلی می‌فرستد.
 • این الکترود‌ها عصب شنوایی حلزون گوش را تحریک و باعث فرستاده شدن پیام‌ها به مغز می‌شوند. مغز این پیام‌ها را به شکل صدا تفسیر می‌کند.

خرید سمعک

کاندیدای کاشت حلزون گوش

کاشت حلزون در هر دو گروه کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد. کاشت حلزون در کودکان می‌تواند پس از ۱۲ ماهگی انجام شود. توصیه می شود که کودکان در سن زبان آموزی و تربیت شنیداری این جراحی را انجام دهند و سپس تحت جلسات گفتار درمانی قرار گیرند تا نتایج مطلوب حاصل شود. علاوه بر این، بزرگسالانی که مشکل شنوایی آن‌ها مادرزادی است و تجربه شنیداری ندارند این روش برای آن‌ها موثر نیست. اما در صورتیکه در گذر زمان به دلایلی دچار کم شنوایی شده باشند این روش می‌تواند مفید باشد. به طور کلی در شرایط زیر این جراحی برای کودکان و بزرگسالان توصیه می‌شود:

کم شنوایی عمیق تا شدید در هر دو گوش

سلامت کامل، برخی از بیماری‌ها احتمال پس زدن کاشت حلزون را افزایش می‌دهد.

بی فایده بودن یا کم تاثیر بودن سمعک

نتایجی که این جراحی به دنبال خواهد اشت  در افراد مختلف متفاوت است، اما عواملی از جمله سن بیمار و فاصله‌ی زمانی بین از دست دادن شنوایی و کاشت حلزون روی نتایج تاثیر گذارند. در بزرگسالان هر چه فاصله‌ی زمانی بین کم شنوایی عمیق و جراحی کوتاه‌تر باشد نتایج بهتری مشاهده می‌شود؛ و برای کودکان بهترین نتایج کاشت حلزون گوش، در سنین خردسالی است. همچنین بزرگسالانی که فاقد تجربه‌ی شنیداری هستند و یا تجربه کمی در این زمینه دارند از این روش بهره کمی می‌برند.

عوارض کاشت حلزون

عمل جراحی کاشت حلزون جزء جراحی های حساس به شمار می رود که مانند سایر جراحی ها دارای عوارضی احتمالی همچون خطر مرتبط با خود عمل و یا بیهوشی می باشد. همانطور که می دانید این عمل جراحی روی گوش انجام می شود و به علت مجاورت داشتن با اجزای مهم این عضو مانند عصب های حرکتی صورت و عروق و … دارای حساسیت بسیار زیادی می باشد که البته با در نظر گرفتن نتیجه خروجی عمل و فوایدی که از نظر شنوایی برای فرد به دنبال دارد قابل چشم پوشی است.

خرید سمعک

خرید سمعک نامرئی

سمعک نامرئی به گونه ای طراحی شده  است که در عمق مجرای گوش بین خم اول و دوم مجرای گوش کار گذاشته شود. این نوع سمعک اغلب دارای تکنولوژی بالا و پیشرفته ای هستند که پس از قالب  گیری عمیق از درون مجرای گوش به صورت کاملا سفارشی ساخته شده و برای بیمار تجویز و تنظیم می شود به نحوی که در گوش بیمار صفحه سمعک به سختی قابل روئیت است. سمعک نامرئی Pin یا نخ بسیار ظریفی در طراحی خود داراست که بیمار قادر خواهد بود که با استفاده از آن سمعک را از گوش خود خارج کند.  شرکت استارکی اولین شرکت سازنده سمعک های نامرئی بوده است که سمعک Sound lens را در بازار ارائه داد  و پس از آن کل شرکت های دیگر نیز محصولاتی به این گونه را برای افراد کم شنوا ارائه دادند که نام های متفاوتی دارند. به عنوان وجه مشترک آنها می توان به این مورد اشاره کرد که در عمق مجرای گوش کار گذاشته می شوند و نامرئی هستند اما تکنولوژی وایرلس و بی سیم بودن آنها مسئله ای است که رقابت بین شرکت ها را بیشتر از قبل میکند. این مسئله به این خاطر تبدیل به چیزی به عنوان رقابت شد که ساخت سمعک های نامرئی وایرلس از لحاظ فنی بسیار مشکل می باشد و هنگامی که از سخت افزار بلوتوث در این سمعک ها استفاده شود اندازه این سمعک ها بزرگتر می شود و دیگر جنبه نامرئی بودن آن رعایت نمی شود.

 

آیا  خرید سمعک نامرئی برای همه افراد مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر و خرید سمعک نامرئی برای همگان مناسب نیست و توصیه نمی شود چراکه بدون در نظر گرفتن عواملی مانند نوع و میزان کم شنوایی، اندازه و شکل مجرای گوش شما ممکن است مانع اصلی در استفاده از این مدل سمعک باشد. به مواردی که در ادامه آمده دقت کنید.

در صورتی که مجرای گوش شما خیلی کوچک، خیلی باریک یا نامناسب باشد، گوش شما برای خرید این مدل سمعک مناسب نیست.

برای اینکه تمام قطعات سمعک (میکروفون، آمپلی‌فایر و رسیور) در مجرای گوش شما کنار هم قرار بگیرند، نیاز به فضا مشخصی می باشد.

در صورتی که اندازه مجرای گوش شما خیلی کوچک یا باریک باشد و فضای لازم را نداشته باشد، شما قادر به استفاده از این مدل سمعک نیستید.

لازم به ذکر است که سمعک نامرئی برای نوزادان پیشنهاد نمی‌شود، به این‌ خاطر که مجرای گوش نوزادان رو به رشد است و اندازه آن خیلی کوچک است.

از نظر نوع و میزان کم شنوایی، سمعک IIC برای کم شنوایی متوسط با الگوی ادیوگرام مسطح (Flat) مناسب است.

معمولا برای تجویز سمعک نامرئی، این نوع کم شنوایی بهترین حالت است.

خرید سمعک

معایب سمعک نامرئی

ناتوانی در تنظیم دستی سمعک

همانطور که پیش تر توضیح داده شد، این نوع سمعک در عمق کانال گوش قرار می گیرد. خم های کانال گوش به صورتی می باشد که دسترسی به آن برای همه افراد اسان نیست به همین علت دسترسی به سمعک نامرئی و کنترل ان برای برخی از افراد بخصوص کودکان و افراد پیر که دچار لرزش دست هستند بسیار دشوار می باشد. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و علم می توان سمعک نامرئی را از طریق اپلیکیشن کنترل کرد. فقط کافیست اپلیکیشن را بر روی موبایل هوشمند خود نصب کنید و از طریق وایرلس به سمعک نامرئی متصل شوید. بدین ترتیب می توان سمعک را کنترل و تنظیم کرد.

محدودیت استفاده برای کودکان

در تجویز سمعک نامرئی برای کودکان محدودیت هایی وجود دارد. توجه داشته باشید که کانال گوش کودکان در حال رشد می باشد و در طی رشد اندازه ثابتی نخواهد داشت. قالب سمعک نامرئی سفارشی است و متناسب با گوش کودک ساخته می شود و به علت رشد مجرای گوش، امکان دارد تجویز سمعک نامرئی با محدودیت هایی مواجه باشد.

محدوه پوشش ملایم تا متوسط سمعک نامرئی

سمعک نامرئی محدوده کم شنوایی ملایم تا متوسط را پوشش می دهد. افرادی که میزان کم شنوایی انها بیش تر از متوسط است امکان دارد قادر به استفاده و بهره وری  به میزان کافی از سمعک نامرئی نباشند. تجویز سمعک نامرئی برای افراد کم شنوا تحت نظر شنوایی شناس انجام می شود.

افراد با سابقه جراحی گوش

افراد با سابقه جراحی در گوش، اغلب کانال گوش بازی دارند به همین علت سمعک نمی تواند در کانال گوش انها قرار گیرد و قالب گیری از گوش انها بسیار امر وشواری است. تجویز سمعک نامرئی در این گروه از افراد نیز مشکل است.

خرید سمعک

ترشح و عفونت مداوم گوش

یکی از مشکلات رایج در زمینه تجویز انواع سمعک به ویژه سمعک نامرئی، ترشح و عفونت مداوم گوش می باشد. و این امر اغلب با نفوذ ترشح و یا جرم به سمعک، سبب از کار افتادن و خراب شدن سمعک شود. اخیرا با استفاده از فناوری نانو، پوشش سمعک را در برابر نفوز ترشحات و اب مقاوم می کنند. هر چند این اقدام سبب افزایش قیمت سمعک نامرئی می شود.

سوالات رایج خرید سمعک

 • آیا سمعک در درمان وزوز به ما کمک می کند؟
در جواب این سوال باید گفت که محققین امروزه وزوزها را نوعی نقص نرم افزاری می دانند نه سخت افزاری و اغلب وزوزها ناشی از افت شنوایی می باشد. سمعک با اصلاح کم شنوایی و ورود صدای محیط به گوش( صدایی که با کم شنوایی کمتر شنیده می شد) و ارسال به مغز منجر به پوشش کم شنوایی و نهایتا وزوز گوش را می پوشاند و با کمتر کردن شدت وزوز گوش بیمار آرامش پیدا می کند. این نکته نیز حائز اهمیت است که روان بیمار استفاده کننده از سمعک در پوشش وزوز گوش نیز بسیار کمک کننده می باشد.
 • علت قیمت های متفاوت سمعک ها چیست؟
قیمت خرید سمعک به عوامل متعددی بستگی دارند و این عوامل اغلب بر قدرت سمعک ها تاثیری ندارند و تفاوت در کیفیت صدای خروجی سمعک میباشد از جمله این عوامل:
۱٫ نوع و مدل سمعک ها
۲٫ کمپانی سازنده سمعک
۳٫ آنالوگ، دیجیتال یا هوشمند بودن
۴٫ ضد آب بودن
۵٫ وایرلس یا غیر وایرلس بودن
۶٫ گاهی ظاهر سمعک
 • چرا از سمعک به صورت دوگوشی باید استفاده نماییم نه تک گوشی؟

خرید سمعک

دلایل بسیار متعدید وجود دارد که ما را ملزم به استفاده از دوگوش می کند در اینجا باید عنوان کرد در صورتیکه فردی هردوگوش او دارای افت شنوایی می باشد باید در هر دو گوش تقویت صورت پذیرد اما دلایل استفاده از دو گوشی به شرح زیر می باشند :
پردازش دو گوشی و تاثیر آن بر بازشناسی و درک گفتار
وضوح و درک بیشتر
تشخیص بهتر گفتار در حضور نویز زمینه
جهت یابی و مکان یابی
افزایش قدرت تمایز
 تقوت مناسب و صحیح تر
در سمعک های وایرلس، انتقال دیتای دو سمعک به یکدیگر ودریافت صدا بصورت دایره وار که در تشخیص گفتار بسیار کمک کننده است.
 • به منظور افزایش عمر باتری سمعک چه کار کنیم؟
چندین راه برای افزایش عمر باتری وجود داردکه عبارتند از:
بعد از اینکه برچسب روی باتری سمعک را برداشتید یک دقیقه زمان بدهید و باطری را داخل سمعک قرار ندهید تا راههای هوایی رو باطری کاملا باز شود و این مساله باعث افزایش طول عمر باتری می گردد.
بعد از هربار استفاده از سمعک در باتری سمعک را باز نگه دارید تا مصرف کمتر شود.
از قرار دادن باتری های سمعک در جاهای مرطوب دوری کنید  و همیشه آنها را در جاهای خشک نگه دارید.
در زمان خریداری باتری به تاریخ تولید و انقضای آن توجه کنید.
 هرگز قبل از خرید سمعک، برچسب روی باتری را نکنید مگر زمانیکه همان لحظه می خواهید ازآن استفاده نمایید.
 • ایا سمعکی وجود دارد که نسبت به نفوذ آب مقاوم باشد؟
امروزه خرید سمعک های ضد آب جزو پرفروش ترین سمعک های موجود به حساب می آیند. کلیه برندها دارای سمعک های مقاوم به آب می باشند. عملکرد آنها به این صورت می باشد که در این سمعک ها پوسته نانویی باعث می شود تا آب نتواند به سمعک نفود کند. این امر باعث می شود تا فرد بتواند از سمعک خود در محیط های مختلف مرطوب استفاده کند.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن