درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر:

درمان دیسک کمر، محور مرکزی بدن توسط ستون مهره ها تشکیل می شود که در تمامی طول گردن و تنه امتداد دارد و نقطه ی شروع آن از قاعده ی جمجمه است. تعداد مهره های ستون فقرات در خردسالان ۳۳ عدد است اما در بزرگسالان ۲۴ عدد است چراکه بالغ پنج تای ما قبل آخر بهم جوش خورده و استخوان خاجی را تشکیل می‌دهند و ۴ مهره ی آخر نیز به‌هم جوش خورده، استخوان دنبالچه را به‌وجود می‌آورند. دیسک از تمامی مهره ها محافظت می کند. در واقع دیسک موجب می شود که مهره های کمر در برابر شوک‌های ناشی از فعالیت‌های روزانه مانند راه رفتن، بلند‌کردن اجسام سنگین و چرخش‌های ناگهانی بدن ایمن باشند. گفتنی است که هر کمر دردی به این معنا نیست که دیسک کمر دچار آسیب شده است و تا زمانی که پزشک متخصص شما را معاینه نکرده نمیتوان قطعی گفت که مشکل از دیسک کمر است. دیسکهای محافظ، شامل دو بخش هستند : یک بخش نرم و ژلاتینی داخلی و یک حلقه‌ی سخت خارجی. بیرون زدگی دیسک کمر میتواند در اثر هرگونه آسیب و با حتی ضعف ستون فقرات باشد. بیرون زدگی دیسک کمر به این معناست که مایع داخل مهره های کمر، خارج شده و اعصاب کناری را نیز درگیر کرده. علاوه بر این، سبب به ایجاد درد بسیار شدیدی در ناحیه کمر می شود. معمولا این رخ داد منجر به ضعف عملکرد دیسک و فتق دیسک بین مهره‌ای شده که در اصطلاح به آن دیسک کمر گفته می شود.

درمان دیسک کمر

علائم دیسک کمر

علائم دیسک کمر عبارت اند از:

 • دردی که به دست یا پا هم کشیده می‌شود.
 • ضعف عضلانی غیرقابل توصیف.
 • دردی که شب‌ها یا با انجام حرکات خاص شدت می‌گیرد.
 • دردی که بعد از نشستن یا بلند شدن بیشتر می‌شود.
 • درد و بی‌حسی، اغلب در یک سمت بدن.
 • دردی که بعد از پیاده‌روی‌های کوتاه به وجود می‌آید.
 • مورمور شدن، درد یا سوزش در مناطق آسیب‌دیده.

درمان دیسک کمر

 • درمان دیسک کمر با اوزون تراپی

گاز ازون تشکیل شده از سه ملکول اکسیژن است و خاصیت ترکیبی شدیدی با مواد ژلاتینی درون دیسک دارد. این گاز از طریق یک سوزن بلند به درون دیسک تزریق خواهد شد و منجر به تبخیر مایعات داخل دیسک، جمع شدن و به داخل کشیده شدن دیسک و در نهایت برداشته شدن فشار از روی نخاع می شود.

درمان دیسک کمر

 • درمان دیسک کمر با لیزر

درمان دیسک کمر با لیزر یکی از شناخته ترین روش های درمان دیسک کمراست که  اولین بار حدودا سی سال پیش صورت گرفته است. اساس این روش از درمان دیسک کمر مبنی بر کاهش قابل توجهی از فشار دیسک بیرون زده بر روی نخاع و در نهایت برگرداندن آن به جای خود است. ای روش از درمان دیسک کمر به صورت سرپایی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود. جراح از دستگاه فلوروسکوپی استفاده کرده و از طریق یک سوزن بلند پرتو ظریفی از لیزر را به داخل بخش ژلاتینی دیسک هدایت می کند. این امر سبب ایجاد یک حرارت کنترل شده در دیسک می شود که منجر به تبخیر مایعات داخل دیسک تا حد مورد نیاز می شود. خلائی به دنبال تبخیر مایعات در دیسک کمر ایجاد شده که باعث جمع شدن و به داخل کشیده شدن دیسک و همچنین برداشته شدن فشار از روی نخاع می شود. به علاوه امکان دارد اثر سبب ترمیم و دوخته شدن لایه خارجی دیسک گردد. این عمل نیز در کمتر از نیم ساعت انجام می شود و کاهش علائم به سرعت قابل مشاهده خواهد بود. اکثر افراد قادر خواهند بود در کمتر از چند روز به سرکار خود باز گردند. نتایج یک تحقیق ۱۲ ساله بر روی ۵۱۸ بیمار که در یک ژورنال معتبر پزشکی به چاپ رسید، نشان می دهد که این روش بین ۷۵ تا ۸۹ درصد موفقیت را در این دوره طولانی نشان داده است و درصد عوارض کمتر از یک درصد بوده است. این روش مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می باشد.

 • درمان دیسک کمر با تزریق دیسکوژل

در این روش نیز همچون دو روش قبلی، ماده ای خاص با روشی مشابه به داخل دیسک تزریق می شود. این ماده با ژلاتین ترکیب شده و آن را تقریبا از حالت جامد در می آورد. در نتیجه امکان خروج دیسک و عود فتق به حداقل می رسد. انجام گسترده این روش نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

فراموش نکنید که تشخیص هر یک از روش های ذکر شده در بالا باید توسط پزشک متخصص انجام گیرد. با انجام این روشها، تصحیح قرارگیری وضعیت کمر و گردن و انجام فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل و تمرینات مناسب ورزشی می توان بسیاری از موارد حاد و مزمن دیسک کمر و گردن را درمان کرد و از انجام عمل جراحی باز تا حد امکان اجتناب ورزید.

درمان دیسک کمر

برای تشخیص ابتلای بیمار به مشکل دیسک کمر، پزشک سابقه کامل بیماری را دریافت کرده و از معاینه های خاص به این منظور استفاده می نماید. امکان تایید تشخیص پزشک با استفاده از اسکن ام آر آی (MRI) از ناحیه کمر بیمار وجود دارد و به شناخت دیسک کمر کمک شایانی می کند.

فیزیوتراپی کمر در منزل

 • ماساژ عمیق بافت

امروزه ماساژدرمانی های بسیار متعددی وجود دارد اما فقط یکی از آنها می باشد که به درمان دیسک کمر کمک بسیار چشمگیری میکنم که به آن ماساژ عمیق بافت گفته میشود. علت تاثیر فوق العاده این ماساژ به این علت است که در این روش  فشار زیاد برای آزاد سازی گرفتگی و اسپاسم عضلات بکار می رود. اسپاسم می تواند سبب ایجاد محدودیت در دامنه حرکتی عضلات آسیب دیده شود.

 • گرما و سرما درمانی

متخصص فیزیوتراپی درمان دیسک کمر قادر است که با استفاده ترکیبی هر دو روش گرما و سرما درمانی که هر کدام دارای مزایای خاص خود می باشند را به منظور رسیدن به بهترین نتایج انتخاب کند و در پیش گیرد. پزشک مورد نظر برای درمان دیسک کمر می تواند از گرما به منظور افزایش جریان خون به نواحی هدف در بدن استفاده کند. خون با تامین اکسیژن و مواد غذایی اضافه به بهبود نواحی آسیب دیده کمک موثری کند. علاوه بر این، جریان خون قادر خواهد بود که ضایعات شیمیایی ناشی از اسپاسم عضلات را از محل کاملا خارج کند. در طرف مقابل، سرما درمانی سبب کاهش چرخش خون در بدن می شود. انجام این کار می تواند باعث کاهش التهاب، اسپاسم عضلات و درد شود. فیزیوتراپ مورد نظر می تواند بسته های یخ را بر روی نواحی مورد نظر قرار داده، از ماساژ یخ یا حتی اسپری مخصوص به نام فلوئورومتان به منظور خنک کردن بافت های ملتهب استفاده نماید.

 • آب درمانی

یکی دیگر از راه های درمان دیسک کمرهمانطور که مشخص است، آب درمانی می باشد. آب درمانی می تواند به آرامی درد بیمار را کاهش داده و عضلات را ریلکس نماید. علاوه بر این، آب درمانی روشی آسان برای درمان دیسک کمر می باشد و شما به عنوان بیمار میتواند به سادگی در یک وان گردابی بنشینید و یا با آب گرم دوش بگیرید.

درمان دیسک کمر

 • تحریک الکتریکی عصب از روی پوست

در این روش از درمان از الکتریسیته جاری برای تحریک عضلات استفاده می کند. شاید به نظر برسد که این روش درمان دیسک کمر، روشی ترسناک است، اما اینطور نیست و دردی را برای بیمار به همراه نخواهد داشت. برای درمان دیسک کمر با این روش الکترودها به پوست چسبانده می شود و الکتریسیته جاری با قدرت ناچیز به مسیر عصبی بیمار هدایت می شود. این روش درمان دیسک کمر می تواند اسپاسم عضله را کاهش داده و سبب آزاد سازی اندورفین به عنوان یک مسکن طبیعی درد در بدن انسان شود.

 • کشش

هدف از کشش، کاهش تاثیرات ناشی از جاذبه بر ستون فقرات است. در این روش با کشیدن آرام، استخوان ها از هم فاصله می گیرند و به این ترتیب فتق دیسک کاهش پیدا می کند. این روش درمانی دیسک کمر مشابه قرار دادن جک زیر تایر پنچر اتومبیل است که می تواند فشار وارد شده بر روی تایر را کاهش دهد. امکان استفاده از این روش برای مهره های ستون فقرات یا کمر وجود دارد.

 • ایجاد ثبات در عضلات مرکزی بدن

لازم است بدانید که تا چه میزان قدرت عضلات مرکزی بدن بر سلامت ستون فقرات تاثیرگذار است. با انجام نرمش برای درمان دیسک کمر ، عضلات مرکزی (در ناحیه شکم) به عضلات کمر برای حمایت از ستون فقرات کمک می کنند. ضعیف شدن عضلات مرکزی بدن، فشار بیش از حد به عضلات کمر را به دنبال خواهد داشت. متخصص فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل می تواند به بیمار آموزش های مورد نیاز را در ارتباط با تمرین های تقویتی و تثبیت کننده عضلات مرکزی بدن ارائه کند.

 • تمرین های انعطاف پذیری

یادگیری تکنیک های مناسب برای کشش و انعطاف پذیری می تواند بیمار را برای انجام تمرین های ایروبیک و تقویتی آماده نماید. این تمرین ها می توانند به حرکت ساده تر بدن با از بین بردن سفتی ایجاد شده در عضلات کمک موثر کنند.

درمان دیسک کمر

 • تمرین در آب

 در مقایسه با نشستن ساده در وان آب گرم یا دوش گرفتن که یک روش درمانی غیر فعال می‌باشد و در بالا به آن اشاره شد، انجام تمرین‌های حرکتی در آب مانند ایروبیک می‌تواند به بهبود وضعیت بدن بیمار بدون وارد شدن فشار غیر ضروری به آن کمک کند.

 • تمرین‌های تقویتی عضله

برخورداری از عضلات قوی می‌تواند از ستون فقرات حمایت کرده و درد ایجاد شده به خاطر آسیب وارد شده به دیسک را بهتر کنترل نماید. فیزیوتراپی کمر در منزل می‌تواند به بیمار دارای مشکل دیسک کمر روش انجام تمرین‌های حرکتی تقویتی به منظور کمک به بیمار جهت جلوگیری از ایجاد درد را آموزش دهد. در این رابطه به بیمار اصول خود مراقبتی آموزش داده می‌شود و به این ترتیب بیمار با نحوه درمان علائم مشکل خود آشنا می‌شود. ایجاد آگاهی مناسب برای بیمار جهت انتخاب یک سبک زندگی بدون درد و پیش گیری از قرار گرفتن در موقعیت‌های آسیب زا، یکی از اهداف اصلی آر انجام این روش‌های درمانی دیسک کمر می‌باشد. فراموش نکنید آگاهی کافی در خصوص نحوه انجام تمرین‌های حرکتی و همچنین حفظ شرایط کمر بیمار  پس از پایان کامل برنامه فیزیوتراپی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در صورتی که بیمار آموزش‌های دریافت شده در طول جلسات فیزیوتراپی کمر در منزل را جدی نگیرد، نمی‌تواند از نتایج این درمان در طولانی مدت بهره‌مند شود. با مراقبت از وضعیت کمر، بیمار می‌تواند از ایجاد مشکل فتق دیسک در آینده پیش گیری نماید.

درمان دیسک کمر

دریافت اطلاعات مربوط به سابقه بیماری و معاینه فیزیکی دیسک کمر

پس از بررسی علائم و سابقه بیماری، پزشک وضعیت ستون فقرات بیمار را بررسی می نماید. در طول فرآیند معاینه فیزیکی، پزشک از آزمایش های مرتبط برای تعیین علت ایجاد درد در ناحیه کمر استفاده می نماید:

 • آزمایش عصبی

نیاز است که معاینه فیزیکی پزشک شامل آزمایش عصبی بیمار برای تشخیص نقاط ضعف یا نقاط دارای واکنش ضعیف باشد. برای آزمایش ضعف عضله، مواردی که پزشک  بررسی خواهد کرد عبارت اند از : وضعیت راه رفتن بیمار بر روی پاشنه و انگشتان. همچنین،  پزشک اغلب  قدرت عضلات ران، قوزک و انگشت را نیز بررسی می کند. پزشک می تواند هر گونه از دست دادن احساس در بدن را با چک کردن احساس در زمان لمس آرام ناحیه پا بررسی کند. علاوه بر این، رفلکس های زانو و قوزک می بایست در این شرایط بررسی شود، چراکه گاهی احتمال دارد این رفلکس ها به علت آسیب دیدگی از بین رفته باشند.

 • آزمایش بالا بردن یک پا در حالت کشیده (SLR)

برای تشخیص ایجاد مشکل دیسک کمر در افراد زیر ۳۵ سال این آزمایش انجام می شود. در این آزمایش، بیمار به پشت دراز کشیده و پزشک پای آسیب دیده وی را بلند می کند. در این شرایط زانو باید در حالت صاف و کشیده قرار داشته باشد. در صورتی که با انجام این حرکت درد در ناحیه پا و زیر زانو احساس شود، آزمایش مثبت بودن مشکل دیسک کمر را نشان می دهد.

 • آزمایش های تصویر برداری

 به منظور تایید تشخیص پزشک در ارتباط با فتق دیسک، امکان دارد پزشک از اسکن ام آر آی (MRI) برای بیمار استفاده کند. این اسکن می تواند تصاویر واضح از بافت های نرم همچون دیسک های بین مهره ای در اختیار پزشک قرار دهد.

درمان دیسک کمر

ورزش هایی که بعد از درمان دیسک کمر ممنوع است

پس از درمان دیسک کمر نیاز است که به بهتین نحو از کمر خود مراقبت کنید. برخی از افراد که به صورت حرفه ای ورزش می کنند، برای بازگشت به باشگاه لحظه شماری می کنند اما لازم است بدانید که بسیاری از حرکت های بدنسازی اثرات بسیار مخربی بر وضعیت دیسک های بیرون زده کمری دارند به همین علت برای جلوگیری از عود کردن مجدد وضعیت دیسک کمر خود از پرداختن به ورزش هایی که فشار زیادی به کمر وارد می‌کنند می بایست دوری کنید و عضلات کمر را باید کم کم تقویت کرد. فراموش نکنید که قبل از شروع یا ادامه ی ورزش نیز حتماً با پزشک خود مشورت کنید.  برخی از حرکات بدنسازی مضر برای دیسک کمر به شرح زیر می باشند:

تمرین با دستگاه پرس پا

پرس پا ، دستگاهی است که به وزنه هایی متصل است و ورزشکار، به صورت دراز کشیده، به وزنه ها به طرف بالا یا به طرف بیرون فشار وارد می‌کند. توجه داشته باشید که پرس پا نه تنها وضعیت دیسک را بدتر می‌کند، بلکه می‌تواند سبب بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر شود. به طور کلی، اسکوات با میزان متوسط که باسن‌تان فقط تا بالای زانوها پایین می‌آید، برای پاها بهتر است، اما تا هنگامی که کمرتان قوی نشده، از انجام اسکوات های عمیق و نزدیک به سطح زمین اجتناب کنید.

کشش پای صاف (کشش عضله همسترینگ)

حرکت هایی که در آنها پاها به صورت مستقیم کشیده می‌شوند، نسبت به حرکت هایی که پاها خمیده هستند، فشار بیشتری به ستون فقرات وارد می کنند. تا زمانی که عضلات پشت و کمرتان تقویت نشده‌اند، از انجام تمرین هایی که دراز کشیده و پاها صاف کشیده می‌شوند یا دراز و نشست با پاهای صاف خودداری کنید. ضمناً حرکت بالا آمدن و لمس انگشتان پا، با پاهای صاف و کشیده نیز می‌تواند سبب آسیب به کمر شود.

تمرینات چرخشی

گفتنی است، حرکت های چرخشی نه تنها بیرون زدگی دیسک را تشدید می‌کنند بلکه در برخی موارد امکان دارد سبب بروز فتق دیسک شوند. ورزش هایی که لازم است در آنها کمر خود را بچرخانید، مانند تمرینات شکم با توپ طبی یا «کتل‌بل » و یا حتی برخی از حرکات یوگا، می‌توانند برای «هرنی دیسک» بسیار مضر باشند.

درمان دیسک کمر

بلند کردن وزنه

خم شدن در جهت برداشتن هالتر و سپس برگرداندن آن سرجای خود  به ستون فقرات شوک وارد خواهد کرد. بالا آوردن وزنه در حالت درازکش نیز می‌تواند منجر به ایجاد درد شود.

ددلیفت

یکی از رایج ترین نکاتی که در زمان انجام این تمرین باید دقت کنید این است که در زمان خم شدن به جلو یا بلند کردن یک وسیله اجازه دهید پایین کمرتان به بیرون انحنا پیدا کند. ددلیفت نیاز به یک مکانیسم کامل دارد، که حتی اگر درست هم اجرا شود، فشار زیادی به دیسک وارد خواهد کرد.

حرکت صبح به خیر هالتر

حتی در صورتی که این حرکت  توسط کسی انجام شود که «هرنی دیسک کمر» ندارد هم می‌تواند مشکل ساز باشد. چراکه در این حرکت، وزنه روی شانه‌ها قرار گرفته (مانند اسکوات سنتی) و سپس باید از باسن به جلو خم شوید و اجازه دهید سینه‌تان به سمت زمین پرت شود و همزمان ستون فقرات و پاها صاف بمانند. این تمرین به علت وارد کردن فشار بسیار زیاد به پایین کمر و لگن دردسرساز است .

حرکت دستگاه داخل ران

این دستگاه می‌تواند در زمان فشردن وزنه‌ها به هم یا دور کردن‌شان از هم، به ستون فقرات شما فشار وارد کند. در صورتی که می‌خواهید روی پاهایتان کار کنید، خیلی بهتر است از از «الپتیکال»، دوچرخه‌ی ثابت و یا تردمیل استفاده کنید.

دستگاه ساق پا ایستاده

این دستگاه برای تمرین عضلات ساق است، اما وزنی که در زمان تمرین روی شانه‌ها می‌افتد، منجر به وارد کردن فشار بسیار زیادی بر ستون فقرات‌ شما می‌شود. به منظور تقویت عضلات ساق پا می توانید از حرکات متنوع دیگر استفاده کنید تا فشار وزنه ها با دیسک منتقل نگردد.

دویدن

دیسک ها جذب کننده‌ و تعدیل کننده‌ی فشارهایی هستند که به کمر وارد می شوند. هنگامی که شما در حال دویدن هستید دائما فشار و ضربه به کمرتان وارد می شود، میزان فشاری را که به دیسک های شما وارد می‌شود را نیز افزایش می‌دهید. هر چند دویدن، اغلب منجر به فتق دیسک کمر نمی‌شود اما در صورتی که فرد دونده، دیسک داشته باشد می‌تواند آن را بدتر کند یا موجب سایر دردهای پایین کمر شود. بعد از فتق دیسک، قبل از دویدن، پیاده روی تند یا پیاده روی عادی را زیاد انجام دهید و خیلی آهسته و تدریجی به روتین دویدن‌تان برگردید. زمانی که عضلات پیرامون دیسک، قوی‌تر شوند، دویدن‌تان هم آسان‌تر خواهد شد.

درمان دیسک کمر

حرکات ورزشی که بعد از درمان دیسک کمر مجاز هستند

لازم به ذکر است که درمان دیسک کمر با جراحی تا حدودی، ضعف عضلات کمر را به دنبال خواهد داشت، به همین علت بهتر است در جهت تقویت و توان‌بخشی این ماهیچه‌ها، برخی از حرکات ورزشی مناسب را انجام دهید. حرکات ورزشی گفته‌شده در ادامه بر اساسنظر متخصصین جمع آوری شده اند اما بهتر است قبل از انجام هر کاری، ابتدا با پزشک معالج خود مشورت کنید و تمرینات مناسب با شرایط خود را از او بپرسید تا به شکلی اصولی‌تر، روند بهبود و سلامت خود را در پی بگیرید.

پیاده‌روی

پیاده روی یکی دیگر از مؤثرترین ورزش‌ها به منظور بهبود بیرون‌زدگی دیسک کمر است. توجه داشته باشید که برای پیاده‌روی خود برنامه‌ریزی کنید و تمرین خود را در ابتدا از روزی ۳۰ دقیقه شروع کرده و پس از طی چند روز به‌تدریج زمان آن را بیشتر کنید. پیاده‌روی برای تمام سنین پیشنهاد می‌شود البته باید دقت کنید که به‌هیچ‌وجه بر روی سطحی با شیب تند راه نروید.

حرکات کششی

زمانی که فردی دچار مشکل بیرون‌زدگی دیسک کمر شده یا به علت وجود این مشکل، مجبور به عمل جراحی شده است، می‌تواند با انجام مجموعه ای از تمرین‌های کششی و نرمشی، بر سلامت عضلات خود بی افزاید و به آن‌ها شکل و فرم دهد. پرورش و تقویت عضلات فیله کمری سبب می شود تا محافظت بیشتری از ستون فقرات انجام گیرد تا فشار کمتری بر روی ستون فقرات وارد شود. در ادامه نحوه انجام برخی از این حرکات کششی توضیح داده شده است. فقط توجه داشته باشید که زمان و تعداد تکرار حرکات ورزشی،‌ کاملاً به نظر پزشک و متخصص بستگی دارد و اعداد ذکرشده در این قسمت به‌صورت تقریبی بیان شده اند.

درمان دیسک کمر

آموزش کامل نحوه انجام حرکات کششی کمر

 • به پشت دراز بکشید، زانوها را تا جایی خم‌کنیم که کف پاهایتان روی سطح زمین قرار بگیرد. در این حالت عضلات شکم را منقبض کنید تا گودی کمرتان صاف شود؛ تا ۱۰ شماره بشمارید و سپس عضلات خود را رها کنید و این تمرین را ۳ مرتبه انجام دهید.
 • به پشت خوابیده و کف پاها را روی زمین قرار دهید. زانوها را هم‌زمان در دامنه کمر به سمت چپ و راست حرکت دهید. این کار را ۳۰ مرتبه تکرار کنید.
 • همان‌طور که به پشت خوابیده اید و کف پایتان روی زمین قرار گرفته است، با دستان خود یک زانو را به سمت قفسه سینه بکشید، یک مکث کوتاه کنید و سپس به حالت اول بازگردید و با پای دیگر نیز همین کار را انجام دهید. این تمرین را ۲۰ مرتبه تکرار کنید.
 • به‌صورت چهاردست‌وپا قرار گرفته و کف دست‌های خود را بر روی سطح زمین قرار دهید؛ ابتدا کمر خود را به سمت داخل قوس داده و پس از مکثی کوتاه، کمر را به سمت بیرون قوس داده و عضلات شکم را منقبض کنید. این حرکات را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.
 • همین‌طور که در حالت چهاردست‌وپا قرار گرفته‌اید،‌ ابتدا یک دست خود را از زمین بلند کرده و در راستای افق نگه‌دارید و دوباره کف دست خود را روی زمین قرار دهید، سپس با دست دیگر نیز همین کار را انجام دهید. بعد از دست‌ها، یکی از پاهایتان را به سمت عقب بکشید و زانو و لگن خود را صاف کنید و سپس با پای دیگر نیز همین حرکت را تکرار کنید. در مواردی که دردی حس نمی‌کنید می‌توانید دست و پای مخالف را به‌صورت هم‌زمان با هم حرکت دهید. (برای انجام تمام این حرکات، تک‌به‌تک تا ۱۰ شماره بشمارید و مکث کنید و سپس سراغ حرکت بعدی بروید.)

 

چه‌‌زمانی به ‌آسیب‌ ستون‌فقرات‌ مشکوک‌ شویم‌؟

مهمترین شاخص برای مراجعه به پزشک و مشکوک بودن به دیسک کمر، ایجاد آسیب است.  در صورتی‌ که‌ به هر دلیلی آسیبی به گردن شما وارد شود (به‌ خصوص‌ اگر مصدوم‌ از اختلال‌ حس‌ یا حرکت‌شاکی‌ باشد)، همواره‌ به‌ آسیب‌ ستون‌ فقرات‌ مشکوک‌ شوید. اگر در حادثه‌ موردنظر،مصدوم‌ شدیداً به‌ جلو و عقب‌ خم‌ شده‌ یا ستون‌ فقرات‌ دچار پیچش‌ شده‌ است‌، بایدفرض‌ کنید که‌ او مبتلا به‌ آسیب‌ ستون‌ فقرات‌ است‌ و فورا به پزشک مراجعه کنید. علاوه براین، باید توجه داشته باشید که‌همواره‌ از حرکت‌ دادن‌ غیرضروری‌ سر و گردن‌، پرهیزکنید. اگرچه‌ ممکن است آسیب‌ نخاع‌ به‌ مهره‌ها نیز صدمه وارد کند، شکستگی‌ ستون‌ فقرات‌ به‌ شدت‌این‌ خطر را افزایش‌ می‌دهد. مناطقی‌ که‌ بیش‌ از دیگر نقاط‌ آسیب‌پذیر هستند،عبارتند از استخوان‌های‌ گردن‌ و کمر. ساختار ستون‌ فقرات‌ نخاع‌ توسط‌ مهره‌ها (استخوان‌های‌ پشت‌) محافظت‌ می‌شود. وارد آمدن‌ آسیب‌ به‌ یک‌ مهره‌ یا یک‌ دیسک‌ بین‌ مهره‌ای‌ ممکن‌ است‌ به‌ریشه‌های‌ عصبی‌ که‌ از نخاع‌ خارج‌ می‌شوند یا به‌ خود طناب‌، صدمه‌ برساند.

درمان دیسک کمر

درمان گیاهی دیسک کمر

سیر

سیر  خواص ضدعفونی کنندگی بسیار قوی دارد و همچنین به عنوان یک ضد درد قوی نیز شناخته می شود. مصرف سیر به پیشگیری از دیسک کمر کمک شایانی می کند و درد ناشی از آن را نیز کاهش می دهد.  می توانید از سیر پخته, مغز گردو و چند عدد انجیر یک معجون خوشمزه تهیه کرده و به صورت روزانه میل کنید.

زرد چوبه

خاصیت ضد التهابی، یکی از خواص بی نظیر زرد چوبه به شمار می رود. همچنین، دمنوش زردچوبه به منظور رفع خستگی و تسکین دردهای سیاتیک و کمر شدیدا پیشنهاد می شود. لازم به ذکر است که طعم دمنوش زردچوبه برای خیلی از افراد ممکن است ناخوشایند باشد, و همچنین مصرف بی رویه آن احتمالا مشکلات و عوارضی را در پی داشته باشد. بنابراین توصیه می شود که روزانه یک مرتبه از این دمنوش استفاده کنید.

خرما

به کسانی که ناراحتی های کمر دارند پیشنهاد می شود که از خرما در وعده های غذایی روزانه مخصوصا صبحانه استفاده کنند. همچنین می توانند از خرما در جهت مصرف موضعی بهره گیرند برای اینکار کافیست که چند عدد خرمای بدون هسته را با چند قطره روغن کنجد, زنجبیل و مقدار خیلی کمی دنبه مخلوط کرده و به صورت خمیر در آورد. این خمیر را به نواحی از کمر که درد دارد بسته و اجازه دهید به مدت چند ساعت باقی بماند.

ترب سیاه

یکی از خوراکی های طبیعی و موثر در درمان گیاهی دیسک کمر, ترب سیاه است. مصرف ترب در وعده های غذایی بسیار پیشنهاد می شود. کسانی که دیسک کمر دارند, می توانند ترب سیاه را رنده کرده و آب آن را میل کنند و با تفاله های آن, نواحی از کمر که درد دارد را ماساژ دهند.

درمان دیسک کمر

زنجبیل

زنجبیل از دیگر خوراکی های مفید برای درمان دیسک کمر است. شما می توانید جوشانده ریشه گیاه زنجبیل را در طی روز میل کنید. این نوشیدنی برای تسکین درد کمر موثر می باشد. همچنین روغن گیاه زنجبیل را می توانید از عطاری تهیه و با مقداری روغن بادام مخلوط کرده و نواحی مورد نظری را که درد دارد را با آن ماساژ دهید.

رزماری

برای درمان دیسک کمر با داروهای گیاهی رزماری را فراموش نکنید. گیاه رزماری از اصلی ترین مواد سازنده انواع پمادهای ضد درد محسوب می شود. از این پماد می توانید بر روی محل درد استفاده کنید و ماساژ دهید. همچنین دم کرده گیاه رزماری را می توانید به عنوان یک دمنوش مفید میل کرده و از خواص آن بهره ببرید.

سیاه دانه

خوردن روزانه سیاه دانه برای سلامتی بسیار تاثیر گذار است. علاوه بر این، می توانید پودر و جوشانده آن برای درمان مورد استفاده قرار داد. درمان گیاهی دیسک کمر با سیاه دانه یکی از موثرترین روشهای گیاهی به شمار می رود. در این روش می توانید پودر یا جوشانده آن را با مقداری عسل مخلوط کرده و در مدت ۲ ماه از آن استفاده کنید.

درمان دیسک کمر

درمان درد دیسک کمر با بابونه گاوی

یکی از دمنوش های مفید برای تسکین دردهای کمر بویژه دیسک کمر, دمنوش بابونه گاوی است. از این دمنوش در جهت درمان درد معده و دندان درد استفاه می شود. توجه داشته باشید که مصرف بابونه گاوی برای زنان باردار ممنوع است. همچنین مصرف بی رویه آن ممکن است سب بروز تبخال در دهان شود.

 

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن