ریزش موی سر و تاثیر تغذیه بر تشدید ریزش موی سر

ریزش موی سر و تاثیر تغذیه بر تشدید ریزش موی سر

ریزش موی سر و تاثیر تغذیه بر تشدید ریزش موی سر

ریزش موی سر و عوامل تشدید آن

ریزش موی سر و تاثیر تغذیه بر تشدید ریزش موی سر: در این مقاله قصد داریم که دو معقوله ی ریزش مو و همچنین عوامل تشدید کننده آن را بررسی کنیم. افراد در هر سنی ممکن است دچار ریزش مو شوند. با توجه به اینکه این موضوع اعتماد به نفس و زندگی تمامی افراد را تحت و شعاع قرار داده استف بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که شما هم جزو ان دسته از افراد هستید که با این مشکل دست و پنجه نرم میکنید، با ما در این مقاله همراه باشید.

ریزش مو یکی از رایج ترین مشکلاتی می باشد که امروزه می توان گفت همه ی افراد را گرفتار کرده است. افرادی که از این مشکل رنج می برند، دائما در حال یافتن راه های متعدد برای مقابله و در نهایت بر طرف کردن این مشکل هستند. به این خاطر که ریزش مو علاوه بر ایجاد نگرانی، سبب از بین بردن اعتماد به نفس افراد نیز می شود که یکی از بدترین و منفی ترین معایب ریزش مو است. در نتیجه نگرانی های ناشی از ریزش مو افراد چاره ای جز روی آوردن به کاشت مو و یا در برخی مواقع کاشت ابرو ندارند.
برخی از افراد در زمان دوش گرفتن و یا شانه کردن که شاهد ریزش موها هستند، نگران می شوند که نکند دچار این عارضه شده اند. در صورتی که باید بدانید که ریزش موها روزانه تا حدود ۵۰ الی ۱۰۰ تار کاملا نرمال است و جای هیچ نگرانی نیست. ریزش مو به این خاطر اتفاق می افتد که موهای آسیب دیده کنده و از بین می روند تا موهای جدید جای رشد خود را پیدا کنند. در اینجا تلاش ما بر این است که یکی مهم ترین موارد تاثیر گذار بر روی ریزش مو ها که سبک زندگی و نوع مواد غذایی مصرفی توسط افراد می باشد، بپردازیم.

تاثیر مواد خوراکی بر ریزش موی سر

ریزش موی سر و تاثیر تغذیه بر تشدید ریزش موی سر

لازم است بدانید که فقط بیماری هایی مانند کیست تخمدان، کمبود آهن، کم کاری غده تیروئید، بیماری تلوگن افلوویوم، لوپوس، طاسی سر یا وراثت نیستند که منجر به ریزش مو می شوند. در صورتی که همیشه این درست نیست. به این خاطر که یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیر گذار مواد خوراکی است که روزانه مصرف می کنیم. هر چه مواد خوراکی شامل ارزش بیشتری باشند و از املاح، پروتئین، ویتامین و … بیشتر غنی باشند، به تقویت مو ها کمک بیشتری می کنند. در مقابل، در صورتی که از مواد غذایی فاقد ارزش و مواد مغذی مورد نیاز بدن در مواد غذایی موجود نباشد، فولیکول های مو به مرور ضعیف شده که در نهایت منجر به سست شدن ریشه مو و ریزش می شود. به همین خاطر، تاثیر مواد غذایی به ریزش مو را نباید دست کم گرفت.

خوراکی هایی تشدید کننده ریزش موی سر

استفاده از سبکی درست برای زندگی و رژیم غذایی نقش بسیار مهمی را در سلامت موها ایفا می کند. لازم است بدانید که برخی از مواد خوراکی منجر به تشدید ریزش موهای شما می شوند که عبارت اند از: کدو حلوایی تلخ، فست فود، مصرف الکل، مواد غذایی چرب، مواد غذایی حاوی تانین مثل چای و قهوه، مصرف افراطی محصولات لبنی، مواد غذایی آلوده شده به سموم و آفت کش ها و … . همچنین کمبود برخی از ویتامین ها مانند A/B/C/D/E، روی، کمبود آهن در ریزش موها موثر هستند. الکل به علت کاهش ویتامین B در بدن باعث می شود که فرد دچار ریزش مو شود. محصولات لبنی نیز به علت تداخل کلسیم و منزیوم منجر تشدید ریزش مو خواهند شد. به این خاطر که منیزیم برای استحکام و افزایش مو لازم است اما با کلسیم محصولات لبنی در رقابت است.

از دوره ی کودکی لازم است که تاثیر مواد غذایی بر سلامت مو را جدی گرفت. به این صورت که خانواده ها از ابتدا به فکر تهیه مواد با ارزش غذایی بالا برای خود و فرزندان خود باشند و تلاش کنند که وعده های غذایی سرشار از ویتامین های مختلف، کم چرب و پر پروتئین باشد. توصیه می شود که تا جایی که ممکن است از مصرف فست فود خودداری کنید. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که رسیدگی بیش از حد به مو مانند بیش از حد شستن، شانه کردن، سشوار کشیدن، رنگ کردن و …هم کار جالب و مفیدی نیست چراکه به مرور زمان منجر به به ریشه مو خود آسیب زده و در نهایت دچار ریزش خواهید شد. دقت کنید که در زمان سشوار کشیدن از حرارت سرد استفاده کنید. به دنبال روشن کردن مو ها با استفاده از مواد شیمیایی قوی نباشید. چراکه مدت زمان زیادی که باید مواد شیمیایی بر روی موها باقی بماند منجر به صدمه دیدن موها می شود.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن