شوره سر و راه های درمان آن

شوره سر و راه های درمان آن

شوره سر و راه های درمان آن

شوره سر و راه های درمان آن: گاهی امکان دارد در اثر خشک بودن (کم آب شدن) پوست سر، سر فرد دچاره شوره شود. اگزما، پسوریازیس و یا عفونت های قارچی روی پوست سر هم از جمله عواملی می باشند که ممکن است منجر به شوره شود. معمولا در زمان بروز شوره یرای افراد سوال هایی مانند رابطه شوره سر و ريزش مو، بهترین شامپو برای از بین بردن شوره سر، بهترین شامپو ضد شوره ایرانی، بهترین شامپو ضد شوره خارجی، عوارض شوره سر به وجود می آید. در صورتی که قصد درمان سریع شوره سر و شوره سر چرب را دارید می توان از روغن های گیاهی از قبیل روغن زیتون و یا سرکه سیب استفاده کنید. از جمله شامپوهایی هم که به درمان شوره سر کمک می کنند می توان به شامپو ضد شوره سلنیوم سولفاید، شامپو ضد شوره پرژک، شامپو ضد شوره کلیر که بسیاری از پزشکان شاید توصیه کنند، استفاده کنید. به طور کلی، لازم به ذکر است که درمان شوره سر کاری آسان و ارزان است. اما در صورتی که علت‌های ریزش مو را بدانید. در این مقاله روش های گیاهی و موثری در زمینه درمان شوره سر را به شما ارائه خواهیم کرد.

شوره سر و راه های درمان آن

جوش شیرین

یکی از مواردی که به درمان ریزش مو کمک بسیار موثری می کند، جوش شیرین می باشد. استفاده دوره ای از جوش شیرین تا حد بسیار زیادی از شوره های سر را بر طرف می کند. استفاده از جوش شیرین به عنوان رئشی درمانی بسیار ساده می باشد و هیچگونه پیچیدگی وجود ندارد. به این صورت است که در یک فنجان آب، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را مخلوط کرده و سپس از آن به عنوان شامپو استفاده کنید.
سرکه سیب

کپک ها و شوره های فعال از روی پوست سر با استفاده از سرکه سیب از بین می روند. نحوه استفاده از سرکه سیب به این صورت است که باید آب و سرکه را به صورت مساوی با یکدیگر مخلوط کرد و سپس روز موهای خشک ماساژ داده و با ملایمت موهای خود را ماساژ دهید و محلول درست شده را در تمامی موهای خود پخش کنید. هنگامی که سرکه سیب تمامی پوست سر شما را پوشش دهد، عملکردی موثر خواهد داشت. بعد از آغشته کردن پوست سر به محلول سرکه و آب، اجازه دهید ۵ الی ۶ دقیقه بر روی موهایتان باقی بماند و سپس آبکشی کنید. بهتر است از این محلول هفته ای ۲ بار استفاده کنید.

آسپرین

لازم به ذکر است که آسپرین حاوی ماده ای به عنوان اسید سالیسیلیک است که در بسیاری از شامپوها به منظور مهار کردن شوره سر نیز استفاده می شود. به منظور تاثیر بیشتر بهتر است از ترکیب شامپو و آسپرین استفاده کنید و آنرا بر روی سر خود ماساژ دهید. اجازه دهید به مدت ۲ دقیقه بر روی سرتان ترکیب باقی بماند و سپس آن را بشویید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل برای درمان شوره سر بسیار تاثیر گذار است و بسیاری از پزشکان، استفاده از آن را تجویز می کنند. ۱ساعت قبل از حمام، ۱ قاشق غذا خوری روغن نارگیل را بر روی پوست سر خود زده و آن را ماساژ دهید که به تمامی نواحی پوست سرتان برسد. سپس به حمام رفته و آبکشی کنید.

شوره سر و راه های درمان آن

لیمو

پوست سر خود را به ۲ قاشق غذاخوری آب لیمو آغشته کنید و اجازه دهید مدتی بماند و سپس بشویید. سپس متوجه تاثیر خارق العاده آن خواهید شد. لیمو از دیرباز به عنوان یکی از اصلی ترین درمانهای طبیعی برطرف کردن شوره سر در جوامع مختلف مورد استفاده قرار میگرفته و شناخته شده است. نحوه دیگری که میتوانید از لیمو برای درمان شوره و ریزش مو استفاده کنید به این صورت است که ۱ قاشق مربا خوری را در ۱ لیوان آب مخلوط کرده و سپس به تمامی موها و پوست سر خود آغشته کنید. این کا را به مدت یک هفته هر روز انجام دهید سپس متوجه از بین رفتن کامل شوره سر خود خواهید شد.

آلوئه ورا

منافذ پوست به علت اثر خنک کننده آلوئه ورا، باز خواهند شد و همین امر منجر به از بین رفتن شوره سر شما می شود. شما می توانید از آلوئه ورا هم به صورت مستقیم و هم در هنگام استحمام از شامپوهایی با اسانس آلوئه ورا برای جلوگیری از شوره سر بهره مند شد.

سیر

سیر، این میوه شگفت انگیز که حکیم و طبیب بزرگ ایران زمین ابوعلی سینا نیز سالیان پیش از آن برای درمان ریزش مو و مستحکم‌تر کردن ریشه‌های مو تجویز کرده بود و میتواند تا حدود زیادی به برطرف کردن شوره سر شما کمک کند. سیر با خواص ضد قارچی که دارد برای از بین بردن باکتری که باعث شوره سر هستند بسیار موثر است.
روغن زیتون

همانطور که در بالا توضیح داده شد، استفاده از روغن نارگیل بسیار مفید است. روغن زیتون را شب ها قبل از خواب به موهای خود زده و ماساژ دهید و اجازه دهید تا صبح بر روی موهایتان باقی بماند. این امر سبب استحکام  ریشه های مو می شود و  قارچ های ایجاد شده بر پوست سر را تا حد بسیار زیادی از بین می برد.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن