طریقه مصرف، عوارض و تاثیر ماینوکسیدیل

طریقه مصرف، عوارض و تاثیر ماینوکسیدیل

طریقه مصرف، عوارض و تاثیر ماینوکسیدیل

طریقه مصرف، عوارض و تاثیر ماینوکسیدیل: ماینوکسیدیل (MINOXIDIL) داروئی است که در گذشته به منظور کنترل فشار خون تجویز می شد و به بیمار در کاهش و درمان فشار خون کمک بسیار می کرد. اما از سوی دیگر منجر به رشد ناخواسته موها می شود. همین امر سبب شد که پزشکان این دارو را برای درمان ریزش مو نیز در نظر بگیرند. در نهایت همین امر باعث شد که در دنیای امروز مصرف موضعی این دارو برای ریزش مو و داری خوراکی آن را برای درمان فشار خون استفاده کنند. نحوه استفاده از ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو باید به این صورت باشد که ۱ میلی لیتر از آن را به صورت روزانه در نقاطی از سر که پیاز مو فعال است مانند سر و ریش و … مورد استفاده قرار داد.

 تاثیر داروی ماینوکسیدیل

در ابتدا از این دارئ برای درمان ریزش مو با الگوهای آندروژنیک یا مردانه استفاده می کردند اما در حال حاضر برای دیگر الگوهای ریزش مو هم از این دارو استفاده می کنند. ماینوکسیدیل دوره فاز رشد فعال مو(Anagen) را افزایش داده و منجر به ضخیم شدن موهای نازک شده می شود به این معنی که موها بلندتر و کلفت تر میشوند.

عوارض داروی ماینوکسیدیل

 برخی از عوارضی که این دارو ممکن است به همراه داشته باشد عبارت اند از: حساسیت و خارش، خشکی پوست، پوسته ریزی، خارش وقرمزی پوست. این عوارض به علت وجود ۵% پروپیلن گلیکول موجود در ماینوکسیدیل است. بیمار برای از بین بردن این عوارض می تواند از داروی فاقد پروپیلن گلیکول نیز استفاده کند.

در صورتی که از داروهای کورتیزون، وازلین، یا ترتينوئين استفاده می کنید و قصذ استفاده از دارو ماینوکسیدیل را هم دارید، بهتر است که حتما با پزشک خود مشورت کنید به این خاطر که امکان دارد بدن میزان بسیار زیادی از دارو را جذب کند در این صورت امکان بروز عوارض بیشتر خواهد بود. استفاده از این دارو توسط زنان باردار در دوره ی بارداری اصلا توصیه نمی شود. بیمار ممکن است در ابتدای مصرف از این دارو شاهد ریزش موهای خود باشد اما لازم است بدانید که اصلا جای نگرانی نیست و بعد از گذشت مدتی شاهد تاثیرات مثبت دارو خواهید بود.

ورم دست‌ها، پاها، یا صورت ،درد در ناحیه سینه، افزایش سریع وزن، سردرد، ضربان قلب نامنظم یا سریع، کاهش میل جنسی، فشار خون بسیار پایین از دیگر عوارض نادر اما امکان پذیر مصرف داروی ماینوکسیدیل می باشند.

طریقه مصرف، عوارض و تاثیر ماینوکسیدیل

طریقه و میزان مصرف داروی ماینوکسیدیل

در ابتدا پوست سر خود را تمیز و خشک کنید. سپس به صورت روزانه روزانه ۱ میلی لیتر(۱۵ قطره یا ۷ پاف برای اسپری) از دارو را روی پوست سر خود بریزیو و یا اسپری کنید. در مرحله بعد بهتر است که آن را با انگشتان بر روی پوست سر خود به صورت ملایم ماساژ دهید. ماساژ بهتر است به این صورت باشد که از مرکز ناحیه قرار گرفته و به سمت بیرونی دارو پخش شود. توجه داشته باشید که به مدت ۴ ساعت قبل و بعد از مصرف دارو باید از شستن و یا سشوار کشیدن اجتناب کنید. طبق استاندارد غذا و داروی امریکا میزان مصرفی دارو برای بانوان ۲% و برای آقایان ۵% در نظر گرفته شده است. به منظور رسیدن به نتیجه ی مطلوب لازم است حداقل به مدا ۴ الی ۶ ماه از این دارو استفاده شود. حداکثر اثر آن حدود یکسال بعد از شروع درمان آشکار می گردد.

ماینوکسیدیل برای درمان ریزش موی صورت و ریش

اثربخشی این دارو در درمان ریزش مو در نواحی مانند ریش و سبیل نیز بسیار زیاد است. همانطور که در بالا اشاره شد، این دارو در نقاطی که پیاز مو همچنان باقی مانده و فعال است، منجر به رشد مجدد موها می شود اما در صورتی که پیاز مو کاملا از بین رفته باشد، دارو تاثیر خاصی نخواهد داشت.به منظور رشد مجدد موها در آقایان بهتر است ۲% از این محلول را مورد استفاده قرار دهد.

موارد منع استفاده از داروی ماینوکسیدیل:

خانم های باردار

افراد بالای ۶۵ سال و زیرر ۱۸ سال

افرادی که دچار بیماری های پوستی در ناحیه مورد نظر هستند

از داروی ماینوکسیدیل میتوان حتی بعد از کاشت مو استفاده کرد اما لازم است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

 

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

 

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن