علل ریزش موی سر که باید مورد بررسی قرار گیرد

علل ریزش موی سر که باید مورد بررسی قرار گیرد

دلایل ریزش مو

علل ریزش موی سر که باید مورد بررسی قرار گیرد: یکی از مهم ترین اجزا صورت که نقش بسیار مهمی را در زیبایی و افزایش اعتماد به نفس افراد ایفا می کند، مو است. عوامل بسیار زیادی در ریزش مو دخیل هستند. برخی از این عوامل عبارت اند از: بیماری‏ ها‎ی ارثی، استفاده از برخی داروها، سوانح و … . در این مقاله قصد داریم که شایع ترین عواملی که منجر به ریزش مو در افراد می شود، بپردازیم.

عامل تغذیه

از مهمترین عوامل ریزش مو می توان به کمبود و فقر آهن، روی، کلسیم، فسفر، و … اشاره کرد. اگر ریزش مو به علت عوامل ذکر شده بروز دهد، میتوان موها را با استفاده از برخی قرص های مکمل و همچنین رژیم های غذایی مناسب احیا کرد.

بیماریها

ابتلا به بعضی از بیماری های سخت نیز ممکن است سبب بروز ریزش مو شود. استرس های پر تنش در دوره بیماری، ریزش موها را به همراه دارد. از جمله بیماری هایی که می توان به آنها اشاره کرد که سبب بروز ریزش مو می شوند، دیابت، بیماری هایی که نیاز به شیمی درمانی دارند، هستند. ریزش در این موارد به صورت موقتی است و موها مجدد رشد می کنند.

اختلالات هورمونی

اختلالات هورمونی همچون تیروئید باعث ریزش مو می شود به این خاطر که باعث کاهش هورمون‏ ها‎ی لازم در خون می شود و اگر تیروئید فردی پرکار باشد، پرکاری آن هورمون‏ها‎ی اضافی را وارد خون می‎کند که این عامل کم شدن استقامت ریشه مو شده و در نهایت منجر به ریزش مو می شود. موهای ریخته شده بعد از برطرف شدن این بیماری، مجدد رشد خواهند کرد. علاوه بر این، بر هم خوردن هورمون‏ ها‎ی زنانه از جمله استروژن و هورمون مردانه آندروژن نیز از دیگر عوامل ریزش مو هستند. ایجاد تعادل در هورمون‏ها‎ می‎توان منجر به رویش دوباره موها شود.

علل ریزش موی سر که باید مورد بررسی قرار گیرد

چربی و خشکی پوست سر

هنگامی که پوست سر بیش از حد پرب باشد و شوره داشته باشد، ریزش مو اتفاق می افتد. از سوی دیگر، خشکی شدید پوست نیز مانع از گردش خون و در نتیجه زنده ماندن ریشه موها می‎شود. با توجه به مواردی که به عنوان عامل ریزش مو به آنها اشاره شد، ممکن است ریزش مو اندک باشد که با مراجعه به پزشک و درمان دارویی و یا در برخی موارد استفاده از رژیم های غذایی مناسب، این مورد را تا حدودی کنترل کرد. اما توجه داشته باشید که این روش های درمانی برای همه ی افراد کارساز نیست و فقط در مواردی که علت مو، کمبود و فقر برخی عناصر موجود در بدن باشد، می‎توان ریزش مو را جبران کرد. هنگامی که فرد به علت ژنتیکی و یا سوانح به طاسی و یا ریزش موی شدید دچار می‎شود، برای رویش مجدد موها چاره ای جز کاشت مو ندارد.

نحوه کاشت مو

روش های متعددی برای کاشت مو وجود دارد. این روش با استفاده از تیمی متخصص انجام می شود و تمامی فعالیت ها زیر نظر پزشک ماهر صورت می گیرد. نحوه کاشت مو به این صورت است که در ابتدا نوار باریکی از پشت سر برداشته شده و سپس فولیکول‏ها‎ی آن به صورت تک تک جدا و با ایجاد برش‏ها‎یی در حد ۱ میلیمتر، در ناحیه گیرنده قرار داده می‎شوند. از مهمترین نکات کاشت مو، عدم حساسیت و واکنش بدن به موهای کاشته شده است که علت آن هماهنگی و تناسب میان موهای کاشته شده و موی بدن می‎باشد. کاشت مو نیاز به مراقبت‏ ها‎ی خاصی ندارد. ریزش موهای کاشته شده بعد از ۴ تا ۶ ماه از نکات بسیار مهم کاشت مو است که امری کاملا طبیعی می باشد و  بعد از مدتی مجدد رشد خواهند کرد.

علل ریزش موی سر که باید مورد بررسی قرار گیرد

عوارض و مشکلات احتمالی کاشت مو

افرادی که به طور کلی موهای خود را از دست داده اند و یا طاس شده اند، کاندید مناسبی برای کاشت مو می باشند. بعد از کاشت مو بیمار نیازی به مراقبت طولانی مدت ندارد. همچنین رشد مجدد موها بعد از ۲ الی ۴ ماه قابل مشاهده خواهد بود و در مجموع ۶ ماه طول می‎کشد تا موها به رشد کامل خود برسند.

درصورتی که کاشت مو خود را زیر نظر پزشک حاذق و با تجربه ای انجام دهید، اصلا نیازی به نگرانی در خصوص عوارض احتمالی بعد از کاشت نیست. گاهی هم ممکن است برخی از مشکلات از دست پزشک خارج باشند که این موارد به صورت موقت هستند و بعد زا گذشت مدتی کوتاه بر طرف خواهد شد.

مور مور شدن خفیف در ناحیه سر نیز یکی دیگر از مشکلات پس از کاشت مو می‎باشد که گاهی تا چندین روز طول می‎کشد.

در صورتی که در قسمت‏ها‎یی که تحت کاشت مو بوده درد احساس شود، با مصرف قرص ‏ها‎ی مسکن تجویز شده توسط پزشک، برطرف خواهد شد.

امکان دارد در موارد نادری بیمار دچار خونریزی خفیف شود. این امر با پانسمان فشار و رعایت حالت نیمه نشسته برطرف می‎شود. اما اگر ادامه داشت حتما به پزشک مراجعه کنید.

تورم خفیف در پیشانی که با تنظیم حالت نیمه نشسته در حین خواب برای چند شب اول و استفاده از کمپرس سرد از بین می رود.

اگر در قسمتی که مو کاشته شده، خارش صورت بگیرد، خاراندن ممنوع است به این خاطر که منجر به آسیب رسیدن به موها می‎شود. هنگامی که خارش زیاد می‎شود می‎توان با شستشوی مرتب و مرطوب کردن محل کاشت با سرم شستشوی خنک، لوسیون بتامتازون و مصرف آنتی هیستامین، از میزان خارش کاست.

 

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن