فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران:

به شیوه‌ای از درمان بیماری‌های حرکتی، عصبی، اسکلتی و ماهیچه‌ای که با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و دیگر عوامل فیزیکی صورت می‌گیرد فیزیوتراپی در منزل شرق تهران گفته می‌شود. در خدمات فیزیوتراپی در منزل از عواملی همانند نور، ورزش، فرو سرخ و پرتوهای فرا بنفش، گرما و جریان برق به منظور بهبود هرچه سریع‌تر بیمار استفاده می‌شود. گفتنی است، فیزیوتراپی بخشی از پزشکی می‌باشد و هدف آن بالا بردن سطح سلامتی افراد، درمان و توان‌بخشی است. فیزیوتراپیست در وهله اول به بررسی وضعیت کلی بدن بیمار می‌پردازد که طبیعی بودن عملکرد و  ساختار بدن وی را مورد ارزیابی قرار دهد. علاوه بر این، دیدگاه منحصر به فرد فیزیوتراپیست از بیمار و عملکرد فوق العاده اش قادر خواهد بود که بیماران را به سمت تطابق افراد با محیط کار، پیشگیری از بیماری‌ها، افزایش کیفیت زندگی افراد، کاهش نیاز به بعضی از جراحی‌های سنگین، درمان‌های دارویی طولانی مدت سوق می‌دهد.

لیزر درمانی در فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

یکی از روش های درمانی فیزیوتراپی در منزل شرق تهران استفاده از لیزر درمانی است. این روش دارای اثراتی مانند ضد درد و ضد التهاب می باشد و به طی کردن دوره ی بهبودی تسریع می بخشد و همچنین منجر به بهبودی عملکرد اعصاب، فعالیت های عروقی، ترمیمی سریع زخم، کاهش تشکیل بافت فیبروز می شود. لیزر درمانی در فیزیوتراپی در منزل شرق تهران کاربرد های متعدد دیگری دارد که عبارت اند از: مدیریت درد، جراحات بافتهای همبند، جراحات عضلانی، جارحات مفاصل و جراحات مغزو اعصاب. به صورت کلی، برای درمان بیماری هایی مانند آرتریت ، خارپاشنه ، التهاب فاشایی کف پا ، آرنج تنیس بازان ، آرنج گلف بازان ، پارگی تاندون های روتاتور کاف ، التهاب غلاف سینوویوم ، تاندون های اکستانسوری دست ، اختلالات  مفصل فکی – گیجگاهی ، فتق یا پارگی دیسک کمر ، تاندونیت ها ، شکستگی ، سائیدگی کشکک ، سندرم تونل کارپ (CTS) پارگی رباط ، سیاتیک ، دردگردن ، کمر درد ، دردپشت ، پیچ خوردگی کپسول مفصلی ، التهاب عصب ، آسیب عصب ، ترمیم پس از جراحی میتوان از لیزر درمانی بهره برد. یکی از مهمترین و رایج ترین کاربرد لیزر درمانی در فیزیوتراپی در منزل شرق تهران است.

فواید لیزر درمانی

از جمله مهم ترین فواید لیزرتراپی، کاهش و از بین بردن درد، کاهش التهاب، بهبود گردش جریان خون و تسریع روند بهبودی  میباشد. در واقع لیزر درمانی با استفاده از تحریک دستگاه لنف و همچنین به تاخیر انداختن خون شاهرگی و خروج مایعات متورم بدن به کاهش تورم و درد کمک کرد و جالب است بدانید که این روش به عنوان یک روش غیر تهاجمی شناخته شده است

در فرآیندهای پزشکی از لیزر برای برشهای جراحی نیز استفاده می شود اما برای درمان بیماری هایی که در بالا به آنها اشاره شد باید گفت که استفاده از  جراحی، بستری شدن و  دوران نقاهت (مانند اعمال جراحی) نیست و در اصطلاح یک روش غیرتهاجمی محسوب می شود که از مهمترین مزایای استفاده از این روش در درمان بیماریها به شمار می رود.

 لیزر درمانی بقابلیتی که در  نفوذ بیشتر در بافتهای عمیقتر بدن دارد منجر به افزایش سرعت تولید مثل و رشد سلولی در آن ناحیه شده که در نهایت  سرعت قابل ملاحظه ای به روند بهبود زخم و ترمیم بافتهای آسیب دیده بدن  خواهد بخشید.

تعداد جلسات لیزر درمانی و همچنین مدت زمان لازم برای تابش لیزر، متناسب با وضعیت و وسعت بیماری و بنا به نظر فیزیوتراپیست معالج متفاوت است و بین ۱۰ تا ۲۰ جلسه و هر جلسه بین ۵ تا ۲۰ دقیقه زمان لیزر درمانی می باشد.

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

موارد منع کاربرد لیزر درمانی

با توجه به اینکه لیزر درمانی فواید بسیار زیادی دارد که در بالا توضیح داده شد، ممکن است برای برخی از افراد نیز مضر به شمار برود و پزشک مورد نظر استفاده از آن را منع کند. موارد منع استفاده از لیزر درمانی عبارت است از:

 افراد مبتلا به سرطان که به هیچ عنوان استفاده از لیزر درمانی برای این افراد پیشنهاد نمی شود. به یاد داشته باشید که فرد مبتلا به سرطان قبل از درمان باید این موضوع را حتما با پزشک معالج خود در میان بگذارد.

زنان باردار نیز نمیتوانند در طول بارداری از لیزر درمانی استفاده کنند.

افراد مبتلا به مشکلات غده تیروئید چراکه با توجه به تاثیراتی که لیزر در متابولیسم بدن ایجاد می کند سبب بروز مشکلاتی در این دسته افراد می شود.

افرادی که از دستگاه ضربان ساز مصنوعی در قفسه سینه خود بهره می برند.

 افرادی که بنا به دلایلی از داروهایی که منجر به حساسیت پوست آنها به نور می شود، استفاده می کنند .

 آخرین زمینه  برای منع شدن از استفاده لیزر در درمان بیماریها، وجود زخمهای گسترده و باز در ناحیه تحت درمان است که تابش مستقیم نور لیزر به این بافتها، می تواند منجر به بروز برخی مشکلات در طول درمان شود.

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

مزایای فیزیوتراپی در منزل برای بدن

 • افزایش دامنه حرکتی کاهش یافته به دنبال ضایعه یا بی حرکتی
 • به تاخیر انداختن روند تحلیل و ضعف عضلات در عضلاتی که عملکرد خود را از دست داده اند تا زمانی که بیمار بتواند از آن ها در عملکرد روزانه خود استفاده کند.
 • بهبود تعادل و هماهنگی حرکتی
 • افزایش قدرت عضلات ضعیف
 • افزایش قابلیت انعطاف پذیری و ارتجاع پذیری عضلات و تاندون های کوتاه شده که به مرور زمان در اثر ضایعه یا بی حرکتی دچار این اختلال شده اند.
 • بهبود عملکرد دستگاه های قلبی ، تنفسی و استقامتی
 • تسهیل الگوی حرکتی صحیح
 • مهار رفلکس های پاتولوژیک که مانع ایجاد حرکت صحیح می شود.

فيزيوتراپي شامل چند قسمت می شود؟

فیزیوتراپی در منزل شامل سه قسمت می شود که عبارت اند از:

 • بخش الكتروتراپي

در اولین بخش که بخـش الكتـروتـراپـي نام دارد از وسـايـل و دستگـاه‌هاي متعدد الكتريكي به منظور بهبود نـاتـوانايي‌هاي عضلات،رفع چسبندگي ها، كاهش درد، جلوگيري از آتروفي شدن سريع عضلات و… استفاده مي شود.

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

 • بخش حركت درماني و مكانوتراپي

بخش مكانوتراپي به عنوان بخش شناخته شده است که مربوط به امور ورزش درماني می باشد و از وسايل متفاوتی همچون فنـر، كيسـه شـن، وزنـه، دوچـرخـه ثـابـت، صفحـه نقـالـه، قـرقره و نخ در وضعيت‌هاي مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. ورزش درمانی به منظور افزايش قدرت عضلات، افزايش توانايي، افزايش محدودهِ حركت مفاصل، افزايش و هماهنگي بيشتر اندام ها و عضلات درحين حركت، افزايش كارايي عملكرد قلب و ريه و … استفاده مي شود .

 • بخش آب درماني يا هيدروتراپي

دستگـاه هاي که در بخش اول فیزیوتراپی (الكتروتراپي) به منظور كاهش درد، كاهش اسپاسم، كاهش چسبندگي، بازآموزي و تقويت عضلات بيماران مورد استفاده قرار می گیرند و شرح زیر مورد تقسیم بندی قرار می گیرند.

اشعه مادون قرمز

 ‌در فیزیوتراپی در منزل از اشعه مادون قرمز به این صورت استفاده می شود که جرياني با طول موج ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ آنگسترم به بدن برخورد می کنم و از این برخورد، گرما تبدیل می شود و منجر به افزايش جريان خون در ناحیه مورد درمان مي‌شود و در در نهایت سبب بهبود تغذيه و دور شدن مواد زايدي می شود كه به علت سيكل درد ايجاد شده ‌اند . گفتنی است  از اشعه مادون قرمز به منظور افزايش دماي سطحي بدن، افزايش گردش خون، دفع بهتر مواد زائد تجمع يافته،كاهش درد و … استفاده مي شود.

استفاده از كيسه داغ

 کیسه داغ نوعی ‌كيسه مخصوص است كه داراي گرماي مرطوب بوده که علاوه بر گرم كردن ناحيه مورد درمان، سبب افزايش گردش خون در ناحيه درمان كاربردهاي زير را دارد. این روش درمان دارای کاربرد های بسیار زیادی می باشد که عبارت اند از:  كاهش اسپاسـم، كاهــش درد، كاهش‌چسبندگي،  كاهش سفتي بافت نرم، افزايش دامنه حركتي، كاهش گرفتگي عضله، آماده‌سازي‌‌ بيمار‌براي‌ انجام‌حركات‌ورزشي‌ و تكنيك هاي‌ درماني.

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

دستگـاه تحـريـك الكتـريكـي

از ايـن دستگـاه به منظور بازگیری و توانبخشی حركت به عضلات، كاهش درد توسط روش هاي متعدد، كمك به افزايش حركت عضله، كمك به افزايش دامنه حركت مفصل با ايجاد انقباض در عضله  استفاده مي شود.

استفاده از جريان گالوانيك

جريان گالوانيك با شدت ۵/۰ تا ۵/۲ ميلي آمپر، ولتاژ كمتر از ۱۰۰ ولت‌برای بهبود عضلاتي مورد استفاده قرار می گیرد  كه به علت قطع عصب يا ضايعه عصبي قادر به انقباض نيستند و برای به دست آوردت توانایی خود نیاز به زمان تحريك بالايي است، وارد می شود. این جريان به همه فيبر هاي عضله میرسد و سبب انقباض عضله مورد نظر می شود. موارد کاربرد این روش عبارت اند از: ضايعات نخاعي، قطع عصب، نروپاتي هاي شديد

استفاده از جريان فاراديك

جریان فارادیک در مواردي كه عصب سالم است اما عضله توانايي لازم براي انقباض را ندارد مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر موارد کاربرد این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد.  سكته مغزي، بيماران ناتوان،  بعد از تاندون ترانسفر، سالمندان ناتوان،  نروپاتي هاي خفيف و ميوپاتي ها.

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

استفاده از امواج مافوق صوت

 ‌اشعه مافوق صوت با فركانس بيش از ۲۰۰۰۰ هرتز و شدت ۵/۰ تا ۳ ولت بر سانتيمتر با عمق نفوذ حدود ۵ سانتيمتر كه با ايجاد گرماي عمقي در بدن منجر به افزايش گردش خون و نفوذ پذيري غشاء سلولي و در نهایت سبب تخليه منطقه مورد نظر از مواد دردزا مي‌شود. در مواردی از جمله از بين بردن چسبندگـي، كاهش التهاب، كاهش اسپاسم عضلاني، كاهش درد ، آزاد‌سازي‌‌ بافت‌از مواد دردزا، افزايش‌دامنه‌حركتي کاربرد دارد.

استفاده از امواج دياترمي

 ‌امواج دیاترمی از انواع امواج كوتاه راديويي به شمار می رود كه طول موج  SWDمورد استفاده در فيزيوتراپي ۱۱متر و فركانس آن ۲۷/۱۲مگاسيكل می باشد. طول موج  MWDمورد استفاده در فيزيوتراپي ۱۲ متر و فركانس آن ۲۴۵۰ مگاسيكل است كه باعث ايجاد گرماي عميقي در ناحيه درمان مي شود و در مواردی همانند كاهش اسپاسم، كاهش درد، افزايش دامنه حركتي کاربرد دارد.

استفاده از جريان هاي پر فركانس

 در اين جريان از تداخل دو جريان پرفركانس، يك جريان مدوله شده كم فركانس ايجاد مي شود كه امواج ۲۰۰۰ هرتز آن برای تقويت عضلات عمقي و امواج ۴۰۰۰ هرتز جهت كاهش درد و اسپاسم استفاده مي‌شود. این روش در كــاهــش درد، كاهش التهاب، تقويت عضلات، كــاهــش ادم، بازآموزي عضلات، درمان‌بي‌اختياري ‌ادرار کاربرد دارد.

استفاده از TENS

استفاده از TENS به این معنی است که با استفاده از جريان الكتريكي از طريق پوست منجر به تحريك عصب ناحيه مورد نظر آسیب دیده مي شود و جرياني با فركانس ۵۰ تا ۱۵۰ هرتز است كه شدت آن بين ۱۲ الي ۳۰ ميلي آمپر بوده كه با اشكال مختلف و به صورت ضربه اي و نرمال طراحي شده است و از طريق بسته شدن دريچه درد و ترشح آندروفين سبب تشكيل درد مي شود. کاربر این روش درمانی شامل كاهش‌دردهاي عصبي،  كاهــش اسپاسم، كاهش دردهاي متعاقب اعمال جراحي، كاهش ‌دردهاي ‌متعاقب‌صدمات ‌و ضايعات ‌ورزشي،كاهش دردهاي مزمن و مداوم مثل كمر درد، سردرد می شود.

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

 ولتاژ بالا

 ‌اشعه اي با طول موج ۱۰۰ تا ۴۰۰ نانومتر است كه با بلوكه كردن سيستم سمپاتيك منجر به افزايش گردش خون در ناحيه مور نظر آسیب دیده مي شود. کاربرد ولتاژ عبارت اند از: افراد ديابتي، زخم هاي فشاري، بيماران سرمازده

استفاده از اشعه ليزر

 لیزر به تقويت نور به وسيله گسيل تشعشع تحريك شده گفته می شود. در فيزيو تراپي از ليزر كم توان به منظور ترميم و كاهش درد و … مورد استفاده قرار می گیرد. كاهش التهاب،  كاهش درد، كاهش چسبندگي، تاندونيت و بورسيت از دیگر کاربرد های اشعه لیزر به شمار می روند.

 فرابخش

 ‌اشعه فرابخش با طول موج ۱۸۰۰ تا ۳۹۰۰ آنگستروم و با عمق نفوذ كمتر از ۱/۰ ميلي متر است و با استفاده از تأثيرات شيميايي كه در بافت هاي بدن ايجاد مي كند منجر به بهبود بعضی از اختـلالات و بيمـاري هـاي پوستي و جلدي به كار مي رود و بنابراين جريان خون و در نتيجه ساخت و ساز در ناحيه را افزايش داده و به ساخته شدن ويتامين  Dنيز كمك مي شود. اشعه فرابخش برای تــرمـيــم زخــم بـسـتــه،  استئـو مـالاسـي،  زخم عفوني کاربرد دارد.

استفاده از ماساژور

روش درمان ماساژ درمانی به این صورت است که مجموعه‌ای از حرکات ریتمیک و منظم توسط فردی ماهر و متخصص مورد استفاده قرار می‌گیرندماساژ همچنینی می‌تواند با استفاده از یک دستگاه ویبریتور انجام شود و بر روی سیستم عصبی عضلانی و گردش خون تأثیر می‌گذارد. از دیگر موارد کاربردی ماساژ درمانی می‌توان به  ایـــجــــــاد آرامــــــش در بـــــدن، کـــــاهـــــش چـسـبـنـــدگــی، کـمــک بــه بــازگـشــت خــون، کــــاهـــش درد، تـخـلـیـــه تـــرشـحـــات ریـــه، کاهش اسپاسم. از دیگر وسایل الکتریکی موجود در فیزیوتراپی شورت ویودیاترمی، کودکان CP (فلج مغزیکه جزء بیماران مغز و اعصاب هستند، کودکانی با مشکل مغزی که اختلالات استخوانی – عضلانی و مفصلی، میکرویودیاترمی، هایولتاژ، وازوترین، کرایوتراپی، میوفیدیک و … است که در مشکلات مختلف جسمی اشاره کرد.

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

فیزیوتراپی برای درمان چه مشکلاتی تجویز می شود؟

همانطور که آمار نشان داده است و در بالا کاملا در این خصوص توضیح داده شده است، فیزیوتراپی امروزه یکی از متعادل ترین و کم ریسک ترین شیوه ها و روش های درمانی محسوب می شو . به طور کای این روش علاوه بر بهبود و درمان ناراحتی ها و عارضه های گوناگون، از فواید بسیار زیادی نیز برخوردار است. برخی از فداید ذکر شده به شرح زیر می باشد.

 • کنترل و کاهش ابتلا به بیماری دیابت
 • کنترل و درمان آرتروز
 • کنترل و پیشگیری از بروز بیماری های قلبی و عروقی
 • کمک به کودکان و افراد مبتلا به مشکلات حرکتی و کاهش احتمالات زمین خوردگی
 • کنترل و پیشگیری از بروز بیماری های ریوی
 • پیشگیری و یا درمان ناراحتی های ناشی از آسیب های احتمالی ورزشی
 • کاهش وزن و لاغری

گفتنی است، فیزیوتراپی شیوه ای درمانی و موثر به شمار می رود که نه تنها از فواید بسیار زیادی که برخی از آنها را ذکر کردیم، برخوردار می باشد، بلکه به عنوان راه کاری اثر بخش در جهت پیشگیری و یا درمان عارضه های گوناگون نیز به کار می رود. روشی درمانی و مکمل که از تاثیر بسزایی در درمان مشکلاتی مانند رفع و بهبود چشمگیر ناتوانایی های حرکتی، پیشگیری و درمان مشکلات عضلانی، بهبود شرایط جسمانی و حرکتی پس از سکته های قلبی و مغزی، بهبود و افزایش توان حرکتی، کمک به حفظ تعادل، کاهش چشمگیر درد های ماهیچه ای و مفصلی، کاهش چشمگیر نیاز به انجام برخی جراحی ها، افزایش قدرت و توان جسمانی، بهبود ناراحتی های ناشی از شکستگی های استخوانی و همچنین درمان قطعی مشکلات ناشی از اعصاب برخوردار می باشد.

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران برای فلج مغزی

فیزیوتراپی نقش بسیار مهم و بسزایی در درمان و پشتیبانی کودکان و بزرگسالان مبتلا به فلج مغزی و فلج بل  ایفا می‌کند. هدف اصلی کمک به فلج مغزی کودکان و بزرگسالان ، به منظور تحرک و مستقل بودن تا حد امکان است. یکی از مهم ترین و چشمگیر ترین مزیت های درمان فلج مغزی با استفاده از فیزیوتراپی در منزل، پیشگیری و درمان بیماری های دشواری است که در آینده ممکن است به وجود بیایند. این بیماری ها عبارت اند از:

 • آتروفی (تحلیل رفتن عضلات)
 • کاهش دامنه حرکتی مفصل
 • انقباض عضلانی
 • احساس درد در عضلات و مفاصل

تمرکز فیزیوتراپی در پروسه ی فیزیوتراپی در منزل معطوف به کاهش عوارض پیش بینی نشده و همچنین بدست آوردن نتایج بهینه است. فیزیوتراپی فلج مغزی کودکان و بزرگسالان با متناسب با نیازهای بیمار قابل تغییر است. روش درمان دستی یا کایروپراکتیک فیزیوتراپی  به صورت استفاده از تجهیزات برای با آزموزی و فعالیت بیشتر عضلات خاص می باشد، این روش در وضعیت‌های متفاوت از قبیل نشسته و ایستاده قابل اجرا است. علاوه بر این، به منظور استحکام عضلات از حرکات ورزشی نیز استفاده می شود. این حرکات ورزشی می‌توانند بخشی از یک برنامه ورزشی خانگی باشند که باید به صورت منظم انجام شود.  توانبخشی با استفاده از تجهیزات مخصوص و حرکات ورزشی به منظور بهبود وضعیت بدن در حالت های متفاوت انجام می شود که اثری مثبت بر عملکرد کل بدن دارند. به عنوان مثال، بهبود استحکام ستون مهره‌ها معمولا سبب می‌شود که فرد ثبات بیشتری داشته باشد و کنترل بیشتری روی حرکات بدن و اندام‌های خود داشته باشند. برای درمان فلج مغزی، علاوه بر روش دستی فیزیوتراپی، گاهی از تحریک الکتریکی عصب از راه پوست در طول درمان نیز استفاده می شود. در این روش درمانی، الکترودها روی بدن قرار گرفته می‌شود تا از تحریک الکتریکی برای عضلات مورد نظر به ویژه عضلاتی که مغز به سختی می تواند عمل انقباض آنها را انجام دهد، استفاده شود.

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران برای زنان باردار

دلایل بسیار متعددی سبب احساس درد در در دوران بارداری می شود.  تغییرات طبیعی که در بدن رخ می دهند از مهمترین عللی هستند که باعث کمر درد در این دوره می شوند. اما ممکن است در برخی موارد این درد ناشی از آسیب هایی باشد که به بدن مادر در طی دوران بارداری وارد می شود. در برخی از مواقع نیز کمر درد قبل از دوران بارداری وجود داشته و حاملگی تنها، عامل عود بیماری است. برخی از دلایل شایع کمر درد در دوران بارداری به شرح زیر می باشند.
• افزایش وزن بدن به خصوص در ماه های آخر بارداری
• افزایش دور کمر به علت افزایش سایز رحم
• انحنای غیر طبیعی و بیش از حد پایین کمر (قوس کمر)
• عدم استراحت کافی به ویژه در نیمه دوم بارداری
• جدایی کمر و ماهیچه های لگن جهت ایجاد فضایی بیشتر برای رحم
• ترشح هورمون های مربوط به حاملگی که باعث ناتوانی رباط ها در حمایت از کمر می شوند
• خم شدن بیش از و بلند کردن اشیاء بدون استفاده از زانو
• پوشیدن کفش نامناسب در پیاده روی ها و ایستادن ها طولانی مدت
• استفاده از تشک بی کیفیت و غیر استاندارد
• بزرگ شدن غیر طبیعی سینه ها

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

روش های درمانی به منظور کاهش درد کمر در دوره ی بارداری وجود دارد که فرد به تنهایی در خانه قادر به انجام آنها می باشد. این روش ها عبارت اند از :

انجام حرکات کششی

توجه داشته باشید که در دوران بارداری باید از انجام فعالیت های شدید بدنی اجتناب کنید. اما از سوی دیگر این عدم فعالیت به خاطر وضعیت بدنیتان می تواند درد کمر را بدتر کند و حتی گاهی امکان دارد آسیب جدی به ستون فقرات وارد کند. به همین خاطر، تمرینات کششی ملایم و متوسط می تواند برای طیف وسیعی از عضلات کمر و مشکلات مشترک در دوران بارداری مفید واقع شوند. به خاطر داشته باشید که همیشه قبل از شروع هر برنامه ورزشی با دکتر خود مشورت کنید چراکه برنامه ورزشی در دوران بارداری متفاوت از برنامه های ورزشی معمولی است. فعالیت های فیزیکی ملایم مانند یوگا برای تسکین کمر درد در دوران بارداری مفید است.

استفاده از سرما درمانی و گرما درمانی

هر دو برنامه سرما درمانی و گرما درمانی به منظور کاهش کمر درد در دوران بارداری مفید است. این روش ها نه تنها به تسکین درد کمک بسیار می کنند بلکه خطری جنین را نیز تهدید نمی کند. حرارت سبب بهبود گردش خون و سفتی عضلات می شود. از سوی دیگر هم سرما می تواند التهاب را کاهش داده و ناحیه ی مورد نظری که درد در آن احساس می شود را بی حس کند. در صورتی که درد شدیدی دارید که ناگهانی ایجاد شده است، از کمپرس یخ بر روی کمر استفاده کنید. البته هرگز نباید یخ را مستقیما روی پوست قرار داد. توصیه می شود که کیسه را درون حوله قرار داده و با حوله کمرتان را سرد کنید. بعد از این که کمر تا حدودی آرام شد از کمپرس آب گم استفاده کنید. برای این کار می توانید از پد گرما یا بطری آب گرم بر روی قسمت های پایین کمر استفاده کنید.

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

 استراحت کنید

همینه این نکته را به خاطر داشته باشید که بارداری زمان به چالش کشیدن بدن شماست. این به معنی آن نیست که باید از فعالیت های روزمره زندگی خود دور شوید و تمام طول شبانه روز را دراز بکشید. منظور از استراحتی که سبب کاهش کمر درد در دوران باداری می شود، نشستن به شیوه ای است که فشار بر روی کمر و پاها نباشد. به یاد داشته باشید که کل وزن سر، تنه و بازوها از طریق کمر به باسن و پاها منتقل می شود. با افزایش وزن بدن و بزرگ شدن دور شکم بیش از حالت طبیعی، در حین راه رفتن یا ایستادن، به کمر فشار اضافه وارد می شود. پس استراحت کنید تا کمر دردتان کمتر شود.

به پشت نخوابید

اگر چه با استراحت وضعیتتان بهتر می شود اما خوابیدن به پشت را فراموش کنید چرا که از استراحت نکردن هم بدتر است. به این علت نباید به پشت بخوابید چراکه وزن اضافه که در رحم ایجاد شده است، با خوابیدن به پشت، بر اثر نیروی جاذبه زمین، به کمر فشار وارد می کند. همچنین می تواند انحنای طبیعی ستون فقرات را تغییر دهد و سبب وارد شدن فشارهای بیشتری بر کمر شود. بنابراین هرگز به پشت نخوابید. بهترین حالت خوابیدن برای شما خوابیدن به پهلو، با زانوهای خم است در این حالت باید یک بالش یا کوسن بین زانوهایتان قرار دهید. البته می توانید از بالش های مخصوص دوران بارداری که به شکل عصا هستند نیز استفاده کنید.

 

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران برای جراحی دیسک کمر

پس از انجام جراحی دیسک کمر، به منظور بازگشت به فعالیت روز مره و اولیه خود ضروری است که تحت نظر فردی متخصص برای انجام حرکات توانبخشی فیزیوتراپی باشید. علاوه بر این، توصیه می شود که بازگشتی تدریجی به سمت فعالیت‌های فیزیکی و ورزش کردن داشته باشید چراکه دارای مزایا متعددی می باشد که به شرح زیر می باشد:

 • تحرک سبب فعال شدن عضلات حمایت‌کننده‌ی بدن می‌شود. بعد از انجام جراحی و یا یک آسیب، امکان دارد عضلات کوچک‌تر در آن ناحیه از بدن محدود شوند. این عضلات نقش بسیار مهمی در حفظ ثبات و پایداری ستون فقرات را ایفا می کنند. کار کردن درست این عضلات می‌تواند سبب کاهش  فشار وارد شده در منطقه‌ی جراحی شود.
 • تمرینات کششی ملایم، انعطاف‌پذیری را افزایش می‌دهند. امکان دارد در طی دوره‌های بی‌تحرکی، دامنه‌ی حرکتی کاهش یابد و گرفتگی‌های عضلانی ایجاد شوند. تمرینات کششی ملایم در کمر و عضلات شکمی و همچنین عضلات محدوده‌ی لگن که به ستون فقرات و استخوان لگن متصل هستند، سبب تسهیل انجام تمامی انواع حرکات از جمله بلند شدن از روی صندلی می‌شود. باید توجه داشته باشید که زودتر از وقت مناسب، فشار زیادی به خود وارد نکنید چرا که ممکن است اثر مزایای مورد نظر برعکس شود.
 • فعالیت سبب تقویت گردش خون و تسریع فرایند بهبودی می‌شود. تحرک و فعالیت‌های فیزیکی سبب جریان یافتن خون سالم در بدن و در نتیجه بیشتر شدن اکسیژن در منطقه‌ی بهبودی می‌شود. کمبود اکسیژن در برخی از موارد می‌تواند فرایند بهبودی را کند کرده و یا حتی آن را متوقف کند. همچنین کمبود اکسیژن می‌تواند ساخته شدن استخوان‌های سالم را با مشکل مواجه کند که برای انجام موفقیت‌آمیز عمل دیسک کمر ضروری است.

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

فیزیوتراپی در منزل شرق تهران برای زانو

به طور کلی در صورتی که  زانو شما دچار مشکل است، ضروری است که به پزشک متخصص مراجعه کرده و پس از بررسی وضعیت کلی شما و نتیجه ی به دست آمده برنامه ای به منظور بهبود زانو خود در زمینه فیزیوتراپی در منزل تهیه کنید. گاهی ممکن است بسته به شرایط زانو شما، فیزوتراپی با استفاده از دستگاهی مخصوص انجام می شود. البته برخی لوازم هم وجود دارند که در درمان درد زانو ی بیمار کمک موثری می کنند. این وسایل عبارت اند از: لوازم پزشکی فیزیکی شامل الکترودهای الکتروتراپی، الکترودهای یونی، بسته های گرم، بسته های سرد، کمربندهای شانه، کمربندهای مخصوص راه رفتن، واحدهای تحریک عضلانی، واحدهای فشرده سازی، توپ های ورزشی، ژل های الکتروتراپی و لوسیون. دستگاه فیزیوتراپی هم یکی ازموارد کمک رسان به منظور درمان بیمار است. دستگاه فیزیوتراپی خودکار در جهت توانبخشی زانو، شامل وسیله ای قابل حمل و بدون وزن در جهت توانبخشی زانو در خانه است. طراحی جدید آن به عنوان یکی از ابزارهای نوآوری سیستماتیک است که در آن تمرکز کاهش وزن در نظر گرفته شده است. در برخی از موارد نیز فقط کافیست در منزل برنامه فیزیوتراپی خود را پیش ببرید.  به طور کلی یک دستورکلی  وجود دارد که میتوانید از آن در زمینه بهبود خود انجام دهید و آن این است که ابتدا با درد مواجه  می شوید، سپس دامنه حرکت ، قدرت و در نهایت عملکرد زانو بررسی  می شود. می توانید از کمپرس آب سرد بهره ببرید. این حرکت می تواند در طی چند روز انجام شود که متوجه شوید درد  زانو، کمی بهبود یافته است و درواقع متوجه شوید که انجام  این تمرینات در منزل به راحتی می توانند صورت بگیرند.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن