مراحل کاشت مو FIT

مراحل کاشت مو FIT

مراحل کاشت مو FIT

مراحل کاشت مو FIT: روش های بسیار متعددی برای انجام کاشت مو وجود دارد و پزشکان فقط به از یک روش برای انجام فرایند کاشت مو استفاده نمیکنند. از جمله روش هایی که برای کاشت مو مورد استفاده قرار می گیرد، روش FIT است که این روش در سال ۲۰۰۲ در آمریکا رایج شد. جراحی در این روش انجام نمی شود و فرایند کاشت به صورت سرپایی انجام می شود. از دیگر مزیت های این روش می توان به این مورد اشاره کرد که نیازی به بخیه ندارد چراکه برداشت موها به صورت پراکنده انجام می شود.

نحوه کاشت مو با روش FIT

واحد های فولیکولی در این روش از کاشت مو، حاوی ۱ تا ۴ تار مو است که با استفاده از وسیله ای بسیار ظریف که پانچ نام دارد، از پشت سر خارج شده و سپس در ناحیه طاسی مورد نظر که نیاز به کاشت مو دارد، کاشته می شود. همانطور که در بالا به آن اشاره شد، در این روش از کاشت مو، حظ بخیه ای در پشت سر باقی نمی ماند چراکه موها به صورت پراکنده از پشت سر برداشته می شوند و فقط نقطه سفید کوچکی در پوست باقی خواهد ماند که اصلا قابل روئیت نیستند. بنا بر همین مورد، این روش برای افرادی که عادت دارند موهای خود را کوتاه نگه دارند بسیار مناسب است.

مراحل کاشت مو FIT

مراحل کاشت مو با روش FIT

انجام معاینات و بررسی‎ها

در ابتدا بیمار توسط پزشک معینه می شود و نمونه برداری هایی از سر و گرافت های مو انجام می شود. این نمونه برداری به منظور افزایش سرعت کار و همچنین بهتر انجام شدن فرایند کاست مو صورت می گیرد.

برداشت فولیکول‎های مو از پشت سر

موهای تمام یسر به منظور برداشت فولیکول ها باید تراشیده شود و سپس ناحیه موردنظر برداشت موها در پشت سر علامتگذاری شود. موهای این ناحیه در برابر اثرات هورمون‎های مردانه مقاومت بالایی دارند و به راحتی ریخته نمی شوند. طراحی خط رویش از جبوی سر آغاز می شود. این مرحله به منظور طراحی صحیح و طبیعی نشان دادن مراحل کاشت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

آماده کردن بیمار برای کاشت مو

سر بیمار بعد از رفتن به اتاق مخصوص کاشت مو، کاملا با استفاده از بتادین ضد عفونی می شود و سپس پزشک آن را بی حس می کند. به منظور بی حس شدن باید لیدوکائین را به پوست سر تزریق کرد. این تزریق با استفاده از سوزن های بسیار باریکی انجام می شود که بیمار دردی را حس نکند.

مراحل کاشت مو FIT

برداشت مو از سر

پانچی کوچک و عینک هایی که ۲٫۵ تا ۵ برابر بزرگ نمایی میکنند، از جمله ابزاری است که برای برداشت مو از ناحیه های مورد نظر استفاده می شود. ناحیه مورد نظر معمولا پشت سر بیمار است به این خاطر که ریشه مو در این نقطه استحکام بالاتری دارد. پانچ ابزاری در پزشکی است که شبیه به سوزن‎های باریک با قطر ۰٫۷۵ تا ۱٫۲ میلیمتری است که با حرکت چرخشی وارد پوست سر می‏شود. با توجه به تعداد گرافت های مورد نیاز، این مرحله تا حدودی طول می کشد. پس از به اتمام رسیدن این مرحله، ناحیه مورد نظر پانسمان شده و بیمار در وضعیت نیمه نشسته قرار می گیرد. سوراخ های ایجاد شده در پشت سر به بخیه نیاز ندارند و خیلی سریع در ظرف چند روز از بین خواهند رفت. علاوه بر این، با بلند شدن موها، جای برداشت مو ها اصلا قابل روئیت نیست.

نگهداری از گرافت‎ها

فولیکول هایی که برداشته می شوند در ظرف شیشه ای حاوی سرم نمکی خنک گذاشته می شود. توجه داشته باشید که ممکن است دمای اتاق به فولیکول ها آسیب برساند. در محلول خنک ذکر شده می توان به مدت ۵ الی ۸ ساعت فوبیکول ها را زنده نگه داشت. گرافت‎های FIT بدون چربی اضافه و ظریف هستند و استقامت کمی دارند. به همین دلیل مراقبت از آنها اهمیت دارد.

ایجاد شکاف در ناحیه مورد نظر

شکاف های کوچکی در محل مورد نظر برای کاشت مو با تیغ های نازک، ایجاد می شود. اندازه این شکاف‎ها بین ۰٫۸ تا ۱٫۵ میلیمتر و عمق آن‎ها تنها ۳-۴ میلیمتر است و به همین دلیل جای نگرانی برای ایجاد آنها وجود ندارد. دقت در زاویه فرو رفتن تیغ در پوست سر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه فولیکول‎های مو، زاویه شکاف‎ها را به خود جذب می‏کنند. لازم است بدانید که تناسب عمق شکاف‎ها اهمیت بسیار بالایی دارد به این خاطر که عمیق بودن یا سطحی بودن آنها سبب می‏شود تا فولیکول‎ها به خوبی در پوست سر قرار نگیرد و موها بعد از رشد، نمای عروسکی پیدا ‏کنند. پس از آماده شدن همه شکاف‎ها، کاشت موها انجام می شود.

مراحل کاشت مو FIT

کاشت فولیکول‎های مو

کاشت گرافت ها با استفاده تکنسین ها با کمک پنس های ظریف، زیر نظر پزشک انجام می شوند. به این صورت که گرافت ها در درون شکافهای ایجاد شده قرار می گیرند. گرافت‎های یک تارمویی در خط رویش مو کاشته می‏شوند تا خط رویش مو ظاهر طبیعی داشته باشد. گرافت‎های حاوی ۲ یا ۳ تار مو، در نواحی عقب تر سر و برای ناحیه جلو سر، گرافت‎های ۱ تار مویی کاشته می‏شود. برای حفظ و مراقبت از ریشه موهای کاشته شده در طول فرایند کاشت مو، رطوبت یک عامل حیاتی است به همین دلیل پزشک چندین بار از سرم نمکی برای مرطوب کردن ریشه موها استفاده می‏کند. زمان کاشت گرافت‎ها با توجه به تعداد گرافت‎ها ۲ تا ۳ ساعت طول می‏کشد. نهایتا پزشک بازبینی نهایی را انجام می‏دهد و سر بیمار را پانسمان می‏کند.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

 

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن