مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک رعایت چه مواردی است

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک رعایت چه مواردی است:

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک رعایت چه مواردی است: برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب در هر جراحی زیبایی ضروری است که به درستی مراقبت های بعد از جراحی صورت گیرند و لیپوماتیک از این قانون مستثنا نیست. رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک نیز از اهمیت بسیار بالایی بر خوردار است. علاوه بر این، باید توجه داشته باشید که در دوره ی بهبودی حتما از تمیز بودن محل خروج چربی های اضافی اطمینان حاصل کنید چرا که در غیر این صورت امکان دارد محلی برای رشد باکتریها باشد و در نهایت سبب عفونت شود. بعد از به اتمام رسیدن جراحی لیپوماتیک، پزشک معالج دستور العمل هایی در زمینه ی مراقبت های بعد از عمل به شما ارائه می دهد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

امکان خونریزی بعد از جراحی تا حدودی زیاد است و کمی نگران کننده. اما باید بدانید که با استفاده از داروهایی که پزشک تجویز می کند، قابل کنترل است و جایی برای نگرانی نیست. در صورتی که مجدد دچار خونریزی شدید، توصیه می شود که حتما استراحت کنید و همچنینی از انجام فعالیت های سنگین و انجام ورزش هایی مانند دو، وزنه برداری و … خودداری کند.

ویژگی های بعد از عمل لیپوماتیک رعایت چه مواردی است

خروج خونابه از جای زخم بعد از جراحی امری طبیعیست. لازم به ذکر است، خونابه های خروجی درواقع باقی مانده ی چربی های ذوب شده هستند که به علت قرار گرفتن در کنار مویرگ ها با مقداری خون ترکیب شده و با رنگ قرمز خارج می شوند. توصیه می ش.د که با استفاده از گاز استریل، خونابه های موجود را جذب کنید. پس از گذشت چند روز، خونابه ها از محل جراحی خارج می شوند.

احساس درد بعد از جراحی امری کاملا طبیعی است. میوتانید از دارو های مسکن مانند استامینوفن کدئین به منظور تسکین درد استفاده کنید. دیگر دارو هایی نیز که پزشک تجویز می کند میتواند در کاهش درد به شما کمک کند.

از دیگر توصیه های مهم پزشک، استفاده از گن مخصوص می باشد. لازم به ذکر است که با استفاده از گن، خونابه های باقی مانده با سرعت بیشتری از بدن خارج می شوند و همچنین مانع از درد ناشی از تجمع مایع می شود. لازم است فرد به مدت ۴ هفته از گن استفاده کند.

در صورتی که خونابه ها سریعتر از بدن فرد خارج شوند، نورم و کبودی نیز کمتر می شود و دوره ی بهبودی نیز به حداقل می رسد. به منظور خارج شدن سریعتر خونابه ها بهتر است بیمار محل جراحی را مرتب ماساژ دهد. توجه داشته باشید که با بسته شدن منافذ برش ناشی از جراحی، مایع خونابه در یک قسمت جمع می شود که در نهایت سبب درد و بزرگی سایز بدن بیمار می شود.

به بیش از حد تنگ بودن و یا شل بودن گن مورد نظر بسیار دقت کنید چرا که باید به صورت نرمال اندازه شما باشد و در واقع توصیه می شود که معادل ۱۷ تا ۲۱ میلیمتر جیوه بر بدن فشار وارد کند. لازم به ذکر است، اگر گن تنگ باشد خونرسانی با مشکل مواجه می شود و اگر گشاد باشد هم درمان لیپوماتیک تکمیل نخواهد شد.

با توجه به آمار به دست آمده، اکثر جراحی های لیپوماتیک در ناحیه شکم  صورت می گیرند که نشستن را تا حدودی دشوار می کند. به همین خاطر به بیمار پیشنهاد می شود که در طول دوره ی درمان به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به شکم از توالت فرنگی استفاده کند. علاوه بر این، از نشستن ۹۰ درجه مخصوصا در روز های ابتدای جراحی خودداری کنید و سعی کنید به صورت دراز کشیدن و لم دادن قرار بگیرید.

شروع پیاده روی از روز اول برای بیمار تجویز می شود اما در روز های ابتدایی باید کوتاه مدت و همچنین با گام های کوتاه باشد. بیمار فقط چند ساعت بعد از جراحی را قادر به استراحت مطلق است چرا که راه رفتن به شدت به سرعت بهبودی کمک می کند.

ویژگی های بعد از عمل لیپوماتیک رعایت چه مواردی است

پانسمان جراحی بعد از ۲۴ ساعت توسط پزشک برداشته می شود. توجه داشته باشید که به صورت خودسرانه اقدام به برداشت پانسمان نکنید چرا که زخم های جراحی به علت کوچک بودن و خارج شدن خونابه ها، بخیه نمی شوند. با توجه به همین امر، ممکن است پانسمان به زخم بچسبد و در صورت برداشت پانسمان خودسرانه دچار خونریزی شوید.

حتما در به مدت ۲ روز بعد از جراحی در زمان دراز کشیدن از سفره های پلاستیکی استفاده کنید چرا که خارج شدن خونابه سبب کثیف شدن تشک می شود.

تا زمانی که پزشک تجویز نکرده است، اجازه دوش گرفتن را ندارید چرا که اگر آب از طریق برش های ایجاد شده ی جراحی وارد بدن شود، ریسک عفونت بسیار بالا می رود. همچنین، بیمار نیاز است که در ۱۰روز اول جراحی از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کند. توجه داشته باشید که رفتن به استخر، جکوزی، خوابیدن در وان و یا شنا نیز ممنوع است.

بیمار ممکن است بعد از خروج از مطب مشکلاتی مانند لرزش بدن و یا اندامها و همچنین مور مور شدن، شنیدن صدای زنگ و یا وزوز در گوش، سوزن سوزن شدن دور لبها، مشکل در تکلم و حالت منگ و گیچی دچار شود. در این خصوص باید گفت که اصلا جای نگرانی نیست چراکه استفاده از لیدوکائین به علت بی حسی سبب بروز این عوامل می شود.

تا یک هفته پس از لیپوماتیک، مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی ممنوع است و مدت زمان بهبودی را افزایش می دهد. بهتر است در این مدت بیمار از میوه ها و به ویژه آب پرتقال و آناناس استفاده کند. غذاهای نرم مانند سوپ بهتر است.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن