نحوه استفاده داروی فیناستراید برای درمان ریزش مو

نحوه استفاده داروی فیناستراید برای درمان ریزش مو

نحوه استفاده داروی فیناستراید برای درمان ریزش مو

نحوه استفاده داروی فیناستراید برای درمان ریزش مو: فیناستراید (Finasteride) دارویی است که به منظور جلوگیری از غده پروستات در مردان استفاده می شود. این دارو برای جلوگیری از ریزش مو نیز برای آقایان تجویز می شود. به این خاطر که استفاده از این دارو سبب کاهش سطح DHT  خون تا ۷۰% و همچنین افزایش تستسترون تا ۱۰% که حالتی نرمال است، می شود که این امر سبب تاثیر گذاری دارو می شود.این دارو که در جهت جلوگیری از ریزش مو استفاده می شود،  مصرف روزانه ۱ میلی گرم از آن مجاز است و استفاده آن برای خانم ها به خصوص بانوان باردار مطلقا ممنوع می باشد و دارای ۲ نوع ایرانی و خارجی است.

نحوه مصرف و عملکرد دارو فیناستراید

نحوه استفاده داروی فیناستراید برای درمان ریزش مو

همانطور که در بالا گفته شد، میزان مصرف این دارو  ۱ میلی گرم در روز فقط برای آقایان و تنها برای درمان ریزش با الگوی مردانه مورد استفاده قرار می گیرد که با غیر فعال کردن آنزیم پنج آلفارداکتاز در ریشه مو عمل می کند.

در خصوص مصرف فیناستراید ایرانی یا فیناستراید خارجی میتوان گفت هر دو نوع دارو چندان تفاوتی با هم ندارند و هدف اصلی استفاده از این دارو، میزان ۱میلی گرم در روز و به صورت مداوم است که بسیار حائز اهمیت است.

قرص فیناستراید در بهبود ریزش مو در فرق سر بیشتر از جلوی سر و خط رویش مو تاثیر می گذارد. علاوه بر این، مصرف این دارو منجر به رشد موها ضخیم و در نهایت بلند شدن آنها می شود.

بهترین زمان برای مصرف فیناستراید به مدت ۱ سال به صورت یک قرص در روز و به مدت حداقل ۱ سال است.

عوارض فیناستراید

این دارو نیز همانند سایر داروها عوارض خفیف و احتمالی را به همراه دارد که ممکن است در برخی از افراد بروز دهند اما باز هم جای نگرانی نیست چراکه این عوارض بسیار ضعیف بوده و در اکثر موارد قابل برگشت هستند به عنوان مثال، ممکن است کسانی که این دارو را مصرف می کنند  دچار کاهش میل جنسی یا مشکلات انزال شوند اما اهمیتی ندارند و جای نگرانی نیست زیرا با ادامه درمان به تدریج عوارض احتمالی ناپدید خواهند شد ودر صورت قطع درمان نیز ظرف مدت کوتاهی ازبین می روند.

نحوه استفاده داروی فیناستراید برای درمان ریزش مو

در آزمایش های مربوط به پروستات نشان داده شده است که فیناستراید منجر به اختلال در اندازه گیری یک ماده مربوط به سرطان می شود. بنا بر همین دلیل، ضروری است که حتما قبل از آزمایش با پزشک مشورت کنید.

لازم است بدانید که این قرص تداخل دارویی ندارد و اثری بر روی کبد، مغز استخوان، چربی خون و … نخواهد گذاشت.

در صورت قطع این دارو ریزش مو رخ نداده و تنها موهای تقویت شده به حالت قبل باز می گردد.

عوارض فیناستراید در بانوان

لازم است بدانید که استفاده از این دارو در بانوان در زمان ریزش مو، اثری ندارد. علاوه بر این، استفاده از این دارو برای بانوان باردار مطلقا ممنون است و اصلا توصیه نمیشود به این خاطر که، عوارضی جدی را برای جنین به همراه دارد و همچنین سبب ایجاد تداخل در جنسیت جنین می شود که در نهایت منجر به ایجاد ایجاد ناهنجاری در ارگان شناسی جنین می شود و حتی توصیه می شود که بانوان باردار نباید تماس پوستی با آن داشته باشند.

چه جایگزین هایی برای فیناستراید وجود دارد؟

نحوه استفاده داروی فیناستراید برای درمان ریزش مو

  • روگین (که ماده فعال آن ماینوکسیدیل است) لوسیونی است که روزی دو بار روی پوست سر مالیده می شود. تأثیر این دارو کمتر از فیناستراید بوده و نیازی به نسخه پزشک ندارد. جدا از پروپشیا/ فیناستراید، روگین تنها دارویی ریزش مویی است که انجمن متخصصان پوست و موی انگلستان موافق استفاده از آن است.
  •  کلاه گیس ریزش مو را درمان نمی کند اما وسیله ای برای پنهان کردن آن می باشد.  کلاه گیس های جدید ظاهری بسیار طبیعی دارند و از اکثر درمان ها ارزان تر هستند. البته ریزش مو همچنان ادامه خواهد داشت.
  •  کاشت مو طبق تحقیقات بالینی انجام شده در ۹۵% از موارد مؤثر واقع شده است هزینه بالا و همچنین تضمین نشدن نتیجه آن سبب مردد شدن بیماران شد است.

چقدر طول می کشد تا اثرگذاری فیناستراید شروع شود؟

نتایج به ست آمده توسط این دارو به سرعت قابل روئیت نیستند و نیاز به تداوم در مصرف دارو است. زمانی که مصرف روزانه را شروع کنید، ممکن است ۳ الی ۶ ماه بعد از مصرف متوجه نتایج آن شوید. البته توصیه می شود به منظور اطمینان حاصل کردن از ماندگاری نتیجه مصرف دارو، به مدت یک سال مصرف آن را ادامه دهید. توجه داشته باشید که حتی اگر بهترین نتیجه ممکن را به دست آوردید نیز برای حفظ آن باید مصرف دارو را ادامه دهید.
نحوه استفاده داروی فیناستراید برای درمان ریزش مو

آیا فیناستراید ریزش مو را به طور قطع درمان می کند؟

همانطور که در بالا گفته شد، فیناستراید عارضه ریزش مو را کنترل می کند اما درمان نمیکند . در صورتی که مصرف فیناستراید را متوقف کنید، هورمون دی هیدروتستوسترون که عامل ریزش مو می باشد، پی از گذشت مدتی، مجدد به سطحی می رسد که می تواند منجر به ریزش مو شود. برای پایین نگه داشتن سطح دی هیدروتستوسترون باید مصرف روزانه فیناستراید را ادامه بدهید. با مصرف فیناستراید به این شکل، ۹۰% احتمال دارد که ریزش مویتان تا آخر متوقف شده و حتی موهایی که قبلاً ریخته اند نیز دوباره رشد کنند

میزان اثر قرص فیناستراید

تحقیقی بروی گروهی از مردان که به مدت ۵ سال از قرص فیناستراید استفاده می کردند توسط گروهی از پزشکان و محققین در سال ۲۰۱۴ صورت گرفت و نتایج به دست آمده مشخص کرده است که حدودا ۴۸ درصد از این مردان با مصرف فیناستراید شاهد کاهش ریزش موهای خود بوده اند و ۵۲% مابقی هیچ نتیجه مثبتی از مصرف آن بدست نیاوردند. از این گزارش می توان به این صورت برداشت کرد که اثر فیناستراید تنها زمانی است که علت ریزش موها ازدیاد هورمون DHT بوده و و در صورتی که علت ریزش مو فاکتورهای دیگری باشد اثری در درمان نخواهد داشت و نباید صرفا با مشاهده ریزش مو و بدون انجام آزمایشات و بررسی کامل از آن استفاده نمود.

نحوه استفاده داروی فیناستراید برای درمان ریزش مو

سوالات متداول

  • آیا مصرف فیناسترائد محدودیت سنی دارد؟

محدودیت سنی برای استفاده از فیناستراید در مردان بالغ وجود ندارد اما توجه داشته باشید، در صورتی‌ که کبد فرد عملکرد طبیعی داشته باشد. فیناستراید توسط کبد و از مسیر سیتوکروم P۴۵۰ متابولیزه می‌شود. در صورتی که سن‌تان بالا است و داروهای مختلف و متعددی را مصرف می‌کنید، حتماً باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که فیناسترائید با داروهای دیگر شما سازگار است و عارضه‌ی جانبی خاصی برای‌ شما پیش نخواهد آمد.

  • چه مدت طول می‌کشد تا دارو اثر کند؟

هنگامی که شروع به مصرف فیناستراید می‌کنید، ممکن است حدود ٣ ماه بطول بیانجامد تا تاثیر آن را ببینید. نتایج نهایی برای مشاهده تاثیر دارو بین ۶ تا ١٢ ماه پس از شروع استفاده از دارو دیده می‌شود. انتظار می‌رود میزان ریزش مو کاهش یابد نه آنکه به سرعت شاهد رشد دوباره مو باشید. بیمارانی که موهای‌شان به‌شدت ضعیف و کم‌پشت شده است ممکن است شاهد افزایش حجم مو به خاطر ضخیم شدن تارهای مو باشند.

  • اگر یک نوبت مصرف دارو را فراموش کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر یک رزو مصرف قرص را فراموش کردید، نیازی نیست دوز دارو را در مصرف بعدی دو برابر کنید. مصرف بیش از یک قرص در روز تاثیر حاصل از استفاده از فیناستراید را بیشتر نخواهد کرد، اما می‌تواند عوارض جانبی بیشتری داشته باشد.

  • اگر درگیر عوارض جانبی فیناستراید شوم چه باید بکنم؟

اگر عوارض جانبی فیناستراید برای‌تان غیر قابل تحمل شده، فوراً مصرف دارو را قطع کنید. اگر بعد از قطع مصرف فیناستراید عوارض جانبی از بین نرفتند، با پزشک خود مشورت کنید و در مورد درمانهای جایگزین برای کمک به ریزش مو تحقیق کنید.

  • آیا آلرژی وجود دارد که مانعی برای مصرف فیناستراید باشد؟

آلرژی به فیناستراید بسیار نادر است. با این حال، اگر به آن یا سایر مواد موجود در محصول آلرژی دارید، نباید فیناستراید مصرف کنید.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن