نحوه مراقبت از موی سر بعد از کاشت مو

نحوه مراقبت از موی سر بعد از کاشت مو

نحوه مراقبت از موی سر بعد از کاشت مو:  افرادی که برای کاشت مو اقدام می کنند، انتظار دارند که بلافاصله بعد از انجام جراحی، موهایشان به حالتی که در ذهن دارند در بیایند. در صورتی که بهتر است واقع بین باشید و به این ام آگاه که بلافاصله بعد از جراحی اتفاق آنچنانی نمیافتد. همین انتظار باعث می شود که برای برخی از بیماران بعد از جراحی نارضایتی پیش بیاید و یا نسبت به پزشک معالج خود بدبین شوند. لازم است بدانید که عدم موفقیت کاشت در برخی موارد به نحوه مراقبت بیمار بر میگردد. بعد از کاشت، مجموعه ای از توصیه های لازم توسط پزشک به بیمار تجویز خواهد شد و به منظور نتیجه گرفتن هرچه بهتر کاشت مو باید تمامی مراقبت ها و توصیه های ذکر شده انجام شوند. درحالی که برخی از بیماران توجه کافی به باید ها و نباید ها و مراقبت ها ندارند و در صورتی که نتیجه مطلوبی حاصل نشود، احساس خوبی نخواهند داشت. به منظور جلوگیری از این موارد لازم است تا مواردی که بیماران پس از کاشت مو باید اجرا کنند را تک به تک ذکر کنیم.

قبل از هر کاری، بیمار باید بداند که فرآیند پیوند مو با توجه به شرایط فیزیکی و میزان نیاز او به گرافت، انجام می شود. مطمئنا آن دسته از افرادی که به موی بیشتری نیاز دارند و درواقع موهایشان کم تراکم تر است، مدت زمان بیشتری را برای انجام پیوند مو نیاز دارند. گاهی حتی ممکن است در چند جلسه کاشت مو را انجام دهند. به همین خاطر بیمار باید صبور باشد، استراحت کند و از تحمل کافی برای به اتمام رسیدن فرایند برخوردار باشد.

درمان به این صورت است که ابتدا با استفاده از داروهای بی حسی، بیمار بیحس می شود. تزریق این دارو ها با استفاده از سوزن های نازک و ظریف صورت می گیرد تا بیمار درد کمتری را احساس کند. به هر حال تحمل میزان خفیفی از درد در زمان درمان امر طبیعی که بیمار باید آمادگی آن را داشته باشد. در پایان کاشت مو، سر بیمار پانسمان خواهد شد به این مظور که از گرافت ها مراقبت می کند. بدون نظر متخصص کاشت مو نباید پانسمان باز شود.

به منظور کاهش تورم پیشانی می توان از کیسه آب سرد استفاده کرد و آن را چندین مرتبه بر روی قسمت پیشانی قرار داد. اگر میزان تورم پیشانی حاد باشد، بیمار باید به پزشک مراجعه کند که با تشخیص او می توان با استفاده از داروهای قرص پردنیزولون یا تزریق آمپول دگزامتازون، تورم پیشانی را درمان کرد.

سردرد بعد از پایان جراحی کاملا طبیعی است. در صورتی که تحمل آن بسیار دشوار بود می توان از داروهای مسکن تجویزی توسط پزشک استفاده کرد که عبارت اند از: استامینوفن ساده یا کدیین دار و یا از بروفن یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کنید. حتما شخصی را در روز جراحی همراه خود داشته باشید به این خاطر که پس از کاشت، بیمار نیاز به یک همراه دارد تا او را به خانه برساند.

نحوه مراقبت از موی سر بعد از کاشت مو

در دورهای ابتدایی بعد از کاشت مو، موهای پیوند خورده با مقداری خون خشک شده را مشاهده خواهید کرد که ممکن است دیدن آن در آینه سبب اذیت شدن بیمار شود. به همین دلیل توصیه می شود که از مشاهده خود در آینه خودداری کنید.

احتیاط کافی را در زمان تکیه سر خود بر روی بالش برخوردار باشید. در صورتی که ناحیه ای که موها کاشته شده اند با بالش تماس داشته باشد، فولیکول ها میریزند. در نهایت موهای کاشته شده زودتر از موعد مقرر از جای خود کنده می شود. توجه داشته باشید که اگر در روزهای اولیه درمان، فولیکول ها شروع به ریزش کنند، باید به سرعت با پزشک تماس برقرار کنید.

یکی از عواملی که سبب عفونت شدید در ناحیه پیوند می شود، عرق کردن سر است. به همین خاطر، به منظور جلوگیری از تعرق باید بسیار مراقب بود. آن دسته از افرادی که ورزشکار هستند و یا از نظر جغرافیایی در نواحی زندگی می کنند که گرم است و منجر به تعرق بیش از حد می شود باید بسیار مراقب باشد و در معرق نور آفتاب قرار نگیرند و تا جایی که امکان دارد تا بهبودی کامل از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنند.

تحت هیچ شرایطی در روز های ابتدایی موهای خود را نشویید. چراکه دست زدن به ریشه مو ها و حتی تماس آب با آنها منجر به ریزششان می شود. استحمام بعد از کاشت مو حتما باید با نظر پزشک انجام شود. در این صورت بهتر است از آب ولرم به همراه صابون استفاده شود. این امر مانع از عرق کردن سر می شود.

استفاده از کلاه و روسری باعث طولانی شدن دوره درمان می شود. به همین خاطر، به منظور کوتاه شدن روند بهبودی، توصیه می شو د که از انجام این موارد خودداری کنید. در صورت اجبار به استفاده از کلا یا روسری، بهتر است دارای منافذ برای خروج گرما باشند.

یکی از مواردی که سبب آسیب رساندن به گرافت ها می شود، در معرض آفتاب قرار گرفتن است. بنابراین، از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید دوری کنید.

عجله ای برای بهبودی سر خود نداشته باشید. طی کردن دوره ی بهبودی نیاز به صبر و تحمل بسیار دارد.

دارویی که تجویز شده از طرف پزشک هستند مانند آنتی بیوتیک ها را حتما در زمان های مشخص شده مصرف کنید. بعد از اتمام داروها، نیازی به خرید خودسرانه دارو نیست.

افرادی که به استفاده از کلاه گیس عادت کرده اند، می تواند ۲ هفته پس از کاشت آن را بدون چسب استفاده کنند که البته با ریزش موها و رشد مجدد آنها دیگر نیاز به کلاه گیس نخواهد بود.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن