هر آنچه که درباره لیپوماتیک باید بدانید

هر آنچه که درباره لیپوماتیک باید بدانید:

از بین بردن و حذف چربی های بدن با لیپوماتیک

هر آنچه که درباره لیپوماتیک باید بدانید: یکی از آخرین دست آورد های جراحی های لاغری با استفاده از تخلیه چربی های زائد، لیپوماتیک می باشد که در مقایسه با سایر روش ها مانند ساکشن و یا لیپولیزر نتیجه ای کاملا متفاوت را به دنبال دارد. لیپوماتیک جراحی است که نیازی به استفاده از بیهوشی ندارد اما حتما باید در اتاق عملی مجهز انجام شود. در این روش لاغری، تنها در یک جلسه، حجم قابل توجهی از چربی ها تخلیه می شود که کمترین میزان ورم و ترم و همچنین آمبولی را به همراه دارد. برجسته ترین مورد ممکن، باقی ماندن کاهش سایز تا مدت ها پس از جراحی و همچنین رفع سلولیت می باشد.

این روش به ان دسته از افراد که قبلا از ساکشن و یا لیپولیز لیزری استفاده کرده اند و  بافت چربی سفت و فیبروز شده است بسیار پیشنهاد می شود. لازم است بدانید که سازمان غذایی دارویی آمریکا این روش را تائیدکرده است. گفتنی است، نحوه ی عملکرد این روش به این صورت است که در ابتدا میله ی کانولا با استفاده از حرکات ارتعاشی خود سبب شکستن و در نهایت مایع شدن سلول های چربی میشود که سرانجام از بدن خارج و نخلیه می شوند. مشکل ایمنی موجود در روش لیپوساکشن، در این روش از بین رفته است و در واقع سیستم امنیتی فعال آن محافظت از بافت بدن (اعصاب، رگهای خونی، ماهیچه ها) را برعهده دارد .

هدف از لیپوماتیک معمولا تغییر سایز، حجم و فرم اسن، نه کاهش وزن که نتیجه ای کاملا درخشان و همچنین دوره ی نقاهت راحت و کوتاهی را بهمراه خواهد داشت. لیپوماتیک یا N.I.L یک تکنیک ثبت شده است که از هوای فشرده در جهت به حرکت در آوردن نوک کانولا در یک فضای ۳ بعدی و حول یک محور که Nutation نام می گیرد استفاده می کند. Nutation در مایع بافت چربی منجر به ایجاد امواجی با فرکانس کمتر از ۲۰ هرتز می شود که ارتعاش این امواج باعث تعلیق و لیز شدن چربی شده و به آرامی آسپیره میشود .علاوه بر این، حرکت Nutational سبب تحریک سنتز کلاژن می شود و پوست را سفت می کند .

هر آنچه که درباره لیپوماتیک باید بدانید

امتیازات درمانی روش لیپوماتیک نسبت به دیگر روشها

 • به خارج کردن چربی های منطقه ای و موضعی با استفاده از قدرت مکش، لیپوماتیک می گویند.
 •  در تکنیک اولتراسونیک ، با استفاده از قدرت امواج گرمایی، چربی ها شکسته و در نهایت با کمک دستگاه مکش خارج می شود ،‌ توجه داشته باشید که این تکنیک نیز به علت اثرات گرمایی می تواند سبب سوختگی و همچنین از دست رفتن پوست و سوختگی بافتهای عمقی شود .
 •  در تکنیک لیپولیز لیزری استفاده از لیزر قبل از لیپوساکشن انجام می شود به این معنی که بعد از تزریق مایع تامی سنت چربیها با استفاده از لیزر شکسته می شوند و سپس به صورت چربی مایع شده تخلیه می شود، لازم به ذکر است، در صورتی که این جراحی لاغری تحت نظر پزشکی ماهر و حاذق صورت گیرد، عارضه و خطری را به همراه نداشته داشت. چرا که بی احتیاطیزشک و یا استفاده از دستگاه هاى غیر استاندارد با درجات بالا، سوختگى پوست و یا فیبروز و سفت شدن منطقه اى زیر پوست دیده میشد .
 • هر نوع تخلیه چربی از هر ناحیه و به هر مقدار ممکن از شکم ، پهلو ، ران ( داخلی و خارجی ) زانو ، آرنج، کمر، باسن، ران های شل، چانه، گردن، ژنیکوماستی، مناطق فیبروز، چربی سطحی ،در مرد و زن از ۱۸ سالگی و با هر نوع تیپ پوستی و هر نوع چربی ( آسیایی ، آفریقایی ، …..) صورت می گیرد.
 • کانولا در زمان برخورد با سایر بافت های بدن از حرگت باز می ایستد و همچنین  این فرصت را فراهم می آورد که بیشترین بافت چربی بدون افزایش فشار در منطقه مورد نظر برداشته شود .
 • بدون پخش گرما و حرارت است

فواید دستگاه لیپوماتیک برای بیمار و مقایسه آن با لیپولیز لیزری

 • عدم نیاز به بیهوشی ولی انجام آن باید حتما در کلینیک زیبایی با امکانات کامل اتاق عمل انجام شود چراکه افراد قلیلی که بی حسی موضعی را تحمل نمی کنند امکان دارد به بیهوشی مختصری نیاز داشته باشند.
 • کمترین عوارض احتمالی
 • کمترین میزان تروما ( کاهش شگرف در ایجاد کبودی ادم و درد)
 • درمان مناطق حساس و ظریف ( زانو، calves، باسن و …….) با بالاترین دقت
 • کمترین درد
 • عدم امکان سوختگی پوست
 • بهترین نمای پوست ( بهترین Retraction و کشیدگی پوست)
 • کمترین زمان بهبودی بعد از درمان Post-op Recovery و دوره کوتاه نیاز به استفاده از گن
 • کمترین غیر یکنواختی ظاهری
 • کاهش ریسک احتمال آمبولی و پارگی احشا
 • قابلیت دسترسی به مناطق سخت ( کمر ، نواحی فیبروزه و …..)

هر آنچه که درباره لیپوماتیک باید بدانید

چه موقع میتوان ورزش را بعد لیپوماتیک شروع کرد

به منظور رسیدن به نتیجه ای مطلوب هر آنچه که درباره لیپوماتیک باید بدانید این است که به تمام توصیه های تجویز شده از طرف پزشکتان توجه داشته باشید و تمامی آنها را عملی کنید.

 • چند ساعت بعد از جراحیحتما استراحت مطلق داشته باشید.
 • به مدت۱۸ ساعت بعد از جراحی اصلا رانندگی نکند
 • به مدت ۶ ساعت بعد از عمل قادر خواهید بود که پیاده روی کوتاه مدتی داشته باشد
 • در صورتی که در ناحیه شکم شاهد شلی اولیه پوست بودید، به مدت ۳ الی ۵ روز بیمار را از نشستن در حالت ۹۰ درجه باید منع کرد چراکه پوست چین خورده و مایعات در بین سپتوم های آن محبوس شده و به همراه سرومای تشکیل شده منجر به سفتی پوست زیر شکم خواهد شد .به منظور جلوگیری از این مورد پیش آمده به بیمار پیشنهاد میشود که در این مدت بیشتر به حالت دراز کشیده باشد و تا جایی که مقدور است، راه برود و در هنگام نشستن، لم دهد .روز بعد از می تواند فعالیت های فیزیکی روزانه خود را مجدد آغاز کند و به مدت ۲ تا ۴ روز پس از درمان با ۲۵ درصد ورزش نرمال خود، ورزش خود را شروع کند و آرام آرام افزایش دهد.

ورم بعد از عمل لیپوماتیک چه زمانی کاهش می یابد؟

کاهش ورم حاصل شده از لیپوماتیک به مدت ۶ الی ۸ هفته به طول می انجامد و نتیجه نهایی به مدت ۶ ماه بعد از جراحی حاصل می شود.

چگونه میتوان نتیجه بعد از لیپوماتیک را بهتر کرد

به منظور رسیدن به نتیجه ای عالی بعد از لیپوماتیک به نکات ارائه شده در ادامه توجه بفرمایید.

 •  از غذا های نمکی و چربی در ماه اول در مراقبت های بعد از لیپوماتیک دوری کنید.
 •  در نواحی لیپوماتیک شده حس سوزن سوزن شدن وجود دارد
  از شایع ترید تغییرات بعد از لیپوماتیک، تغییر حس پوستی است که برگشت به حالت نرمال به مدت ۳ تا ۶ ماه به طول می انجامد. توجه داشته باشید که ماساژ ملایم به برگشت حس پوستی شما به حالت نرمال بسیار کمک می کند.
 • کبودی ها چه مدتی بعد لیپوماتیک طول میکشد؟
  از بین رفتن کبودی ها حدودا به مدت ۲تا۴ هفته طول می کشد.
 • چه زمانی میتوان بعد از لیپوماتیک رانندگی کرد و یا به سفر رفت؟
  به طور کای به مدت ۳ الی۵ روز پس از لیپوماتیک و پس از رفع درد، قادر به رانندگی کردن هستید.
 • چه زمانی بعد از لیپوماتیک میتوان دوش گرفت و سونا و استخر رفت؟
  روز بعد از جراحی می توان به دوش گرفتن ساده با آب ولرم اکتفا کرد اما استخر بعد از ۲ هفته توصیه می شود و در صورتی که تمایل به رفتن به سونا و وان آب گرم دارید، بهتر است به مدت حداقل ۱ ماه صبر کنید تا دوره ی بهبودی خود را به صورت کامل پشت سر بگذارید.
 • ضعف و سرگیجه
  گن بعد از لیپوماتیک وقتی برداشته میشود مخصوصا در قسمت پاها باعث افت فشار میشود لذا توصیه می شود ۱۰ دقیقه بعد در اوردن گن لیپوماتیک دراز کشیده شود.ونیز هنگام تغییر وضعیت از نشسته به ایستاده خیلی آهسته انجام شود ودر صورت ایجاد سرگیجه باید سریعا دراز بکشد. همچنین باید بعد از ادرار کردن در ۲۴ ساعت اول پس از عمل به آرامی بایستد و اگر سرگیجه اتفاق افتد باید فورا روی زمین دستشویی یا حمام دراز بکشد و از قفل کردن درب آنها پرهیز کند.

هر آنچه که درباره لیپوماتیک باید بدانید

تا چند روز بعد عمل لیپوماتیک ترشح خونی ادامه دارد؟

بعد از جراحی باید تا حدودی انتظار خروج مقداری خونابه را از محل ایجاد برش ها در زمان جراحی در طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول بعد از تخلیه چربی داشته باشد.در کل، هرچه درناژ و تخلیه مایعات بیشتر باشد، کبودی و تورم کمتری رخ خواهد داد.

ایا اختلال قاعدگی بعد لیپوماتیک نرمال است؟

جلو یا عقب افتادن و تب مختصر نیز پس از لیپوماتیک بنابر واکنش بدن به ترومای لیپوماتیک است که کاملا طبیعی می باشد.

به مدت چند روز استفاده از دارو مانند: آسپرین بروفن سلکسیب و.. ممنون است؟

به مدت ۵ روز بعد از جراحی لیپوماتیک.

مراقبت از زخم و حمام کردن

توجه داشته باشید که تمیز نگه داشتن بریدگی ها بسیار ضروری است و پس از ۴۸ ساعت اول ، یک یا دو بار در روز حمام کردن پیشنهاد میشود.ولی در آب حمام،جکوزی، استخر یا دریا حداقل تا ۷ روز شنا ممنوع است.

چه کارهایی نباید کرد؟

توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی از کمپرس سرد و یا گرم  در ناحیه لیپوماتیک شده استفاده نکنید.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن