همه چیز درباره ریزش مو ، ابرو ، مژه

همه چیز درباره ریزش مو ، ابرو ، مژه

همه چیز درباره ریزش مو ، ابرو ، مژه

همه چیز درباره ریزش مو ، ابرو ، مژه: عوامل بسیار زیادی موجب ریزش موها می باشند که برخی از آنها عبارت اند از: استرس، تغذیه نامناسب، بیماری ها و مشکلات داخلی مانند کم خونی ها و اختلالات تیروئید. معمولا افراد به محض ریزش مو به پزشک متخصص مراجعه می کنند اما اگر ابرو و یا مژه هایتان دچار ریزش شوند، همانن مو متوجه ریزش آنها نخواهید شد. با توجه به این حقیقت که ابرو و مژه تاسیر بسیار بسزا و مهمی در زیبایی ظاهر افراد دارد، لازم است بدانید که زیاد منتظر ماندن برای ریزش آنها کاری بسیار اشتباه است چرا که مدت زمان مورد نظر شما ممکن است منجر به کم پشتی و خالی شدن ابرو و مژه شود. برخی از افراد که مبتلا به ریزش ابرو و مژه هستند، متسفانه تا زمانی که ابروانشان کم پشت نشوند، اقدام به ملاقات پزشک متخصص نمی کنند و مشکلی که با آن روبرو هستند را جدی نمیگیرند. از سوی دیگه، خیلا می کنند که مشکلاتی ارثی سبب ریزش مژه و ابروهایشان شده است و درمانی برای درمان وجود ندارد. درصورتی که باوری اشتباه می باشد.

همه چیز درباره ریزش مو ، ابرو ، مژه

لازم به ذکر است که ریزش موهای ابرو و مژه وابسته به هورمون ها نیست و موارد ارثی و ژنتیکی نیز نمیتوانند نقش چندانی در ریزش و ها داشته باشد. اما موهای ابرو و مژه مانند موهای سر نیست که به ارث و هورمون ها وابسته باشد و در نتیجه این طور نیست که موهای این نواحی تحت تاثیر ژنتیک و عوامل هورمونی بریزد.

آیا موهای سرتان هم دچار ریزش شده اند؟

 هر ناحیه از موهای اندام می تواند دچار ریزش شود. برای مثال گاهی ممکن است فقط ابرو و مژه ها دچار ریزش شوند و یا فقط مو ها ی ناحیه سر. در برخی موارد هم مو های سر و ابرو و مژه با هم مبتلا به ریزش می شوند. ریزش مو در ناحیه ابرو و مژه می تواند همراه با ریزش موهای سر و در کنار آن بروز کند یا به تنهایی و به صورت جداگانه رخ دهد. بنابراین ممکن است شخصی که برای درمان ریزش موهای سرش به متخصص پوست و مو مراجعه می کند، همزمان دچار ریزش ابرو و مژه هم باشد و در مقابل، گاهی هم شرایطی پیش می آید که فرد فقط دچار ریزش ابرو و مژه شده است و برای درمان این مشکل به پزشک مراجعه می کند. و یا در جهت درمان به کاشت ابرو و کاشت مژه روی بیاورند.

همه چیز درباره ریزش مو ، ابرو ، مژه

علل متفاوت ریزش ابرو و مژه

عواملی که تاثیر بسزایی در ریزش مو دارند، نیز می توانند تاثیر بسزایی در ریزش ابروو مژه داشته باشند. توجه داشته باشید که از بین بردن عامل اصلی ریزش مو ها می تواند به درمان این مشکل کمک بسیار کند. بنابر همین موضوع، از اولین اقداماتی که در جهت درمان ریزش مو ها می کنید، باید شناسایی عامل اصلی ریزش باشد.

ریزش موی سکه ای یا بیماری آلوپسی آره آتا که یکی از مهم ترین علل ریزش موهای ابرو و مژه محسوب می شود، ممکن است این بیماری به صورت ناگهانی بروز دهد و ریزش سکه ای مو در ناحیه ابرو و مژه نمایان شود. همچنین، آن دسته از افرادی که با استفاده از موچین به صورت مداوم در حال دست کاری ابروهای خود هستند نیز امکان دارد در معرض این بیماری قرار بگیرند.

از جمله مواردی نیز که می تواند سبب بروز این بیماری شود، میتوان به استرس، تغذیه نامناسب، بیماری ها و مشکلات داخلی مانند کم خونی ها و اختلالات تیروئید اشاره کرد.

گاهی ممکن است عواملی منجر به ریزش تمامی موهای ناحیه سر شوند که این موارد همگی در ریزش موهای ناحیه ابرو و مژه هم موثر است و به همین خاطر نمی توان این موارد را به صورت مشخص از یکدیگر جدا کرد. استفاده زیاد از لوازم آرایشی در ناحیه دور چشم و مژه ها می تواند در درازمدت به موهای مژه آسیب بزند.

همه چیز درباره ریزش مو ، ابرو ، مژه

دلایل ریزش مو

سبک زندگی، استرس یا بهداشت عمومی

تحقیقات و بررسی های انجام شده در این زمینه نشان داده است که استرس می تواند سبب ریزش مو شود و این مساله تا زمانیکه هفته ها از آن واقعه یا علت استرس زا نگذشته باشد، از بین نخواهد رفت. لازم است بدانید که تریکوتیلومونیا، یک وضعیت روانی می باشد که فرد مبتلا به علت اضطراب موهای خود را می کشد که این عامل سبب  ضعیف شدن رشد مجدد موها می شود.

رژیم

با گذشت زمان و کسب کردن تجربه و مطالعه بیشتر، متوجه می شویم که رژیم به چه صورت همه ی نواحی بدن ما را تحت تاثیر خود قرار می دهد. رشد و وضعیت مو هم یکی از مهمترین  بخش های بدن ماست که تحت تاثیر قرار میگیرد. توجه به اولویت بندی حفظ سیستم بدن، مو جزو بافت هایی است که اهمیت کمتری دارد. این بدین معنی است که موها درواقع تنها از مواد مغذی باقی مانده پس از توزیع آنها توسط سیستم گوارش به ارگانهای حیاتی شما سود می برند. در صورتی که هیچ گونه مادۀ مغذی مازادی وجود نداشته باشد، در این صورت موها ضعیف می شوند.

کم خونی ناشی از فقر آهن  (IDA)

 ریزش مو به عنوان یک اثر کلی ناشی از رژیم فقر آهن یا سایر دلایل پزشکی متاثر از میزان آهن در بدن شود.

پرکاری  و کم کاری تیروئید

همه چیز درباره ریزش مو ، ابرو ، مژه

این مورد در واقع یک وضعیت پزشکی قابل درمان می باشد که می تواند در ریزش مو نیز نقش داشته باشد. در هر دو صورت باید میزان مصرف داروهای تیروئید مورد توجه قرار گیرد چراکه عوارض دوزهای بالا یا پایین می تواند بر رشد موها تاثیر بگذارد. اگرچه گاهی اوقات داروهای تیروئید می تواند موجب بروز ریزش مو شد، اما به سختی می توان گفت که آیا ریزش مو ناشی از وضعیت خود تیروئید است یا داروهای مصرفی مرتبط با آن.

بیماری های خود ایمنی مثل لوپوس یا آلوپسی آریتا

این بیماری هنگامی بروز می دهد که سیستم ایمنی به فولیکول های مو و یا پوست یا رشد مو حمله می کند.

کاشت مژه و ابرو، خوب است یا نه؟

برخی از افراد هنگامی که متوجه ریزش ابرو و مژه خود می شوند، بلافاصله در سدد کاشت مو بر می آیند در صورتی که باید بدانند که بهتر است در ابتدا پزشک متخصصی را باید ملاقات کنند. اغلب نظر پزشکان برای اقدام به کاشت مو در این نواحی که ریزش مو دارند، منفی است. اگر بیمار با کمک دارو های تجویز شده توسط پزشک موفق به درمان نباشد، می تواند از این روش بهره ببرد. در نتیجه فقط هنگامی که هیچ راه حلی باقی نمانده باشد، باید این روش ها را به مورد استفاده قرار داد.

همه چیز درباره ریزش مو ، ابرو ، مژه

کاشت ابرو را براحتی می توان انجام داد، اما کاشت مژه تا حدودی دشوار است و به راحتی انجام نمی شود. از سوی دیگر، با توجه به این که موها برای کاشت از ناحیه سر برداشته می شود، رشدشان خیلی بیشتر از قبل خواهد شد. علاوه بر این، در زمان کاشت لازم است به جهت موها دقت کرد و این نکته را نیز در نظر داشت که  تراکم آن هرگز همچون حالت عادی و طبیعی نخواهد شد. برخی از افراد هم تصمیم می گیرند که با استفاده از لوازم آرایشی، کم پشت بودن مژه ها و ابروهای خود را پنهان کنند تا خیلی به چشم نیاید، اما استفاده از این لوازم در صورتی که به مقدار کم باشد، مشکلی ایجاد نخواهد کرد و هنگامی که به طور دائم و خیلی زیاد مورد استفاده قرار گیرد، نیز می تواند مشکل ساز شود.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن