چگونه از موهای خود مراقبت کنیم؟

 چگونه از موهای خود مراقبت کنیم؟

 چگونه از موهای خود مراقبت کنیم؟

 چگونه از موهای خود مراقبت کنیم؟ : کیسه های کوچکی به نام فولیکول هستند که بر روی سلول های پوستی قرار دارند. چربی موجود در کیسه ها با استفاده از غدد موجود در مو، بیرون کشیده می شود تا از از مو محافظت کند و منجر به روان شدن مو شود. مو به این صورت به وجود می آید که سلول های پوستی در این کیسه ها جمع می شوند. ساقه مو یعنی قسمتی که ما قادر به دیدن آن هستیم، از کراتین ساخته شده است. لازم به ذکر است که کراتین در واقع نوعی پروتئین است. پیروی از رژیم های غذایی سالم سبب می شود که فولیکول های مو محکم می شوند. چراکه مو از سلول های شما به وجود می آید و سلامت آن به سلامت شما بستگی دارد. موی سالم مستحکم تر است.

یکی از علل ضعیف شدن فولیکول، کمبود اکسیژن است. به همین خاطر پیشنهاد می شود که از غذا های آهن دار استفاده کنید چراکه آهن سبب انتقال بسیار زیاد اکسیژن می شود. از جمله مواد غذایی که آهن دارند عبارتند از سبزیجاتی با رنگ سبز تیره، لوبیا و حبوبات، گوشت قرمز کم چرب.

در رژیم غذایی خود حتما مواد غذایی که عنصر روی دارند را بگنجانید. روی بیشتر در غذاهای دریایی و گوشت موجود است. به دلیل اینکه روی پروتئین های سازنده مو را به هم می چسباند، منجر به تقویت و استحکام فولیکول های مو می شود. علاوه بر این، روی به غدد چربی موجود در پوست هم کمک بسیار در حفاظت از مو می کند. روزانه حدود ۱۱ میلی گرم روی مصرف نمایید. مصرف بیش از حد روی سبب عدم جذب دیگر مواد معدنی مورد نیاز به منظور محافظت از مو می شود.

غذاهایی را که سرشار از ویتامین های A، B، C و E هستند، مصرف کنید. در میوه های مختلف و سبزیجات و همچنین در چربی های سالم از قبیل آووکادو و روغن زیتون، این ویتامین ها به وفور موجود است. به منظور اطمینان حاصل کردن از دریافت این ویتامین ها توصیه می شود که میوه و سبزیجات با رنگ های مختلف را مصرف کنید. بعلاوه، مصرف سبزیجات و میوه های مختلف میزان آب بدن را نیز کنترل می کنند.

 

 چگونه از موهای خود مراقبت کنیم؟

غذاهای غنی از پروتئین همچون تخم مرغ، گوشت، لبنیات کم چرب، گوشت سفید مصرف کنید. مو از پروتئین ساخته شده بنا بر همین مورد لازم است که در رژیم خود پروتئین کافی داشته باشید تا سلامت و استحکام آن را حفظ کنید.

نوشید حداقل ۸ لیوان آب در روز توصیه می شود. اینکار به رشد و تقویت مو کمک می کند. نوشیدن آب کافی به بدن کمک می کند که به خوبی تمامی فعالیت های خود، از قبیل رشد مو را انجام دهد. هنگامی که به بدن شما آب کافی برسد، مو های شما نرم تر و منعطف تر می شود در حالی که اگر بدن شما دچار کم آبی شود، موهایتان خشک و ترد می شود.

از سوی یگر با گذر زمان، فولیکول های مو به علت پیر شدن، تغییر مدل مو، مشکلات محیطی و خشک کردن نا مناسب دچار آسیب می شوند. این عوامل منجر به ریزش مو، خشک شدن و شکنندگی مو می شوند. با این حال روش هایی مبنی بر رشد دوباره و همچنین مستحکم شدن بیشتر مو وجود دارد که بسیار مفید و موثر هستند.

توصیه می شود که روزانه قرص های بیوتین و نیاسین مصرف کنید. این ویتامین ها به رشد مو و سلامت فولیکول ها کمک بسیار می کنند و همچنین سبب تقویت آن می شوند. به منظور رشد بهتر مو و از بین بردن فولیکول های آسیب دیده، لازم است پوست سر را با محلول های مناسب شستشو و ماساژ دهید. اینکار باعث می شود خون در پوست سر جریان یابد و فولیکول های آسیب دیده خارج شوند.

اقدام روزانه به شستشوی موهای خود شدیدا توصیه می شود. هرچه موهای شما تمیزتر باشند، آسیب کمتری به فولیکول ها وارد می شود. با شامپو های مناسب موهای خود را ماساژ دهید، سپس اجازه دهید مو مدتی استراحت کند و سپس اقدام به آبکشی نمایید. حتما توجه داشته باشید که نوع شامپو مناسب با نوع پوست و مو شما باشد. بهتر است به موهایتان اجازه دهید که به صورت معمولی و طبیعی خشک شوند و تا جایی که امکان دارد از سشوار استفاده نکنید. در صورتی که قصد سشوار کردن دارید با دمای کم و فاصله مناسب اینکار را انجام دهید.

 لازم به ذکر است که با وجود پیشرفتهایی که در روند کاشت مو انجام شده است، حس داشتن موی طبیعی برای افراد بسیار خوشایندتراست. به همین خاطر برای حفظ سلامتی موهای خود از هیچ تلاشی دریغ نکنید.

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن