چگونگی درمان ریزش موی سر با استفاده از مزوتراپی

چگونگی درمان ریزش موی سر با استفاده از مزوتراپی

چگونگی درمان ریزش موی سر با استفاده از مزوتراپی

چگونگی درمان ریزش موی سر با استفاده از مزوتراپی: در اینجا قصد داریم که مفید و موثری در خصوص جلوگیری از ریزش مو و بعلاوه تقویت موها خدمتتان ارائه دهیم.
لازم است بدانید که یکی از روش‌های نوینی که در چند سال اخیر در جهت درمان ریزش موها کاربرد بسیار داشته است، مزوتراپی است. این روش به شما کمک می کند که طی چندین جلسه، موهایتان تقویت شوند. کاهش گردش خون در ناحیه سر، استرس، نداشتن خواب کافی، رعایت نکردن بهداشت، نرسیدن مواد مغذی کافی به بدن و از بین رفتن تعادل در عملکرد هورمون‌ها (مانند ترشح زیاد آندروژن DHT) از جمله اصلی‌ترین دلایل ریزش مو به شمار می‌آیند، که آسیب‌ پذیری فولیکول‌های مو را در پی دارد. در چند سال اخیر علم پزشکی خوشبختانه در زمینه کاشت موی سر و تقویت آن روند رو به رشد و پیشرفتی را پیش رو گرفته است که با استفاده از آن می توان بسیاری از ضعف‌های فولیکول‌های مو را برطرف می کند. ازجمله روش‌های نوظهوری که اثرات و نتایج مثبتی را با خود به دنبال دارد، مزوتراپی می باشد. ضمن متوقف کردن ریزش موها با استفاده از این روش، میتوان فولیکول‌ها را برای رشد دوباره تحریک کرد.

مکانیزم به‌ کاربرده شده در مزوتراپی

چگونگی درمان ریزش موی سر با استفاده از مزوتراپی

مزوتراپی روشی غیرتهاجمی به شمار می‌آید، در این روش با استفاده از سوزن‌های بسیار ظریف، موادی خاص و تقویتی به لایه اپیدرم پوست تزریق می‌شود. لازم به ذکر است که هدف اسلی در روش‌های مزوتراپی و مزودرم، تقویت لایه میانی پوست سر است؛ به همین خاطر، جای سوزن‌های واردشده به سر در قسمت سطح پوست بسیار سطحی خواهند بود.

در مزوتراپی، محرک‌های مکانیکی یا شیمیایی در دو حالت، میزانی از داروها، هم چون گلوله‌های دارویی به بخش‌های مشخص‌شده پوست سر تزریق می شود.

ایجاد حفره بسیار کوچکی، اولین گام در مکانیزم مکانیکی محسوب می شود که با استفاده از سوزن در سطح پوست به وجود می‌آید. در مرحله بعدی، پوست سر برای التیام بخشیدن به حفره ایجاد شده، اقدام به تولید الاستین و کلاژن می کند. این دو عنصر مهم ترین ملزومات تشکیل ساختمان پوست محسوب می شوند. قابل ذکر است که در این روش هیچ‌گونه آسیبی به کلاژن وارد نخواهد شد و فقط طی فرآیندی طبیعی، حفره ایجاد شده توسط کلاژن سازی رفع خواهد شد.

در جهت رفع مشکل موردنظر، در مکانیزم شیمیایی از مواد ویژه استفاده می شود. برای مثال در صورتی که بیمار دچار اختلالی در دستگاه گردش خون باشد، برای رفع مشکل از مواد التیام بخشی همچون کومارین استفاده خواهد شد. اگر فردی به عارضه‌های التهابی شده مبتلا شده باشد می‌توان با استفاده از مواد ضدالتهابی همچون: سیلیکون، مشکلی که در بالا ذکرشده را رفع کرد.

از اصلی‌ترین مواردی  که به درمان ریزش مو به روز مزوتراپی کمک بسیار می کند، استفاده از مواد است. به این خاطر که در ایجاد روند بهبودی نقش موثری را ایفا خواهد کرد. در مزوتراپی سر، موادی همانند آمینواسید، انواع مواد معدنی، انواع ویتامین‌ها و اسیدهای نوکلئیک پس از ترکیب، تزریق خواهند شد.

از دیگر مزیت های درمان با استفاده از روش مزوتراپی می‌توان به سرپایی انجام شدن آن اشاره کرد. علاوه براین، لازم است بدانید که این روش بدون انجام بی‌حسی‌های موضعی صورت می گیرد و حتی فرد بیمار نیازی به تعویض لباس نخواهد داشت. در این روش، پماد سر کننده بر موضع مالیده خواهد شد و پس از گذشتن ۴۵ دقیقه، با استفاده از سوزن‌های ظریفی مانند سوزن انسولین مواد درمانی در قالب قطرات به لایه اپیدرم پوست انتقال می‌یابند.

چگونگی درمان ریزش موی سر با استفاده از مزوتراپی

زمان مورد نیاز برای درمان ریزش مو

برای به دست آوردن نتایج مطلوب لازم به یک سیکل ۴ الی ۵ مرتبه‌ای است. کسانی که قصد بر طرف کردن مشکل ریزش مو خود را به صورت دائمی دارند، لازم است که دست‌ کم ۶ الی ۸ جلسه تحت نظارت پزشک، مزوتراپی شوند.

کاندیدای مناسب برای انجام مزوتراپی

تمامی افرادی که به‌ هر طریقی مبتلا به کم‌پشتی مو هستند با استفاده از این روش می توانند به تقویت موهایشان کمک بسیاری کنند. تا به حال مزوتراپی نتایج بسیار ثمربخشی در خصوص افرادی که به کم‌ پشتی مو دچار بوده‌اند به دنبال داشته است. لازم به ذکر است که این روش برای بانوانی که به ریزش مو بعد از زایمان دچار شده‌اند، بسیار کارآمد و مفید است و تاثیر بسزایی در رشد مجدد موها خواهد داشت. خوشبختانه این روش نتایج مطلوبی نیز در آلوپسی آندروژنتیک به همراه داشته است. به‌طورکلی این روش برای تمامی افرادی که به دنبال روش‌های واقع بینانه ای به‌منظور درمان ریزش مو هستند، مناسب است.

مهم‌ترین مواد موجود در محلول‌های مورد استفاده در روش مزوتراپی

انواع ویتامین‌ها و پروتئین‌ها در این روش به عنوان یک روش تازه و جدید به منظور جلوگیری از ریزش مو و همچنین برای تقویت مو، مورد استفاده قرار می‌گیرند. از مهم‌ترین این مواد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع ویتامین‌ها

ویتامین ث. ویتامین B. ۵ یا اسید پانتوتنیک و بیوتین

این ویتامین‌ها باعث افزایش جریان خون و تقویت فولیکول‌های مو خواهند شد.

چگونگی درمان ریزش موی سر با استفاده از مزوتراپی

عصاره گیاهان

گیاه نخل اره‌ای
گیاه جینسینگ
گیاه جینکو بیلوبا
گیاه رزماری

از فواید استفاده از این گیاهان می‌توان به افزایش خون رسانی در ریشه مو‌ها و کاهش اثرات منفی هورمون دی‌هیدرو تستوسترون (DHT) در مو‌ها اشاره کرد.

پروتئین و اسید‌های آمینه

عصاره گیاه سویا
عصاره نخود
تائورین
متیونین
سیستئین

تزریق این مواد نیز باعث تقویت ریشه مو‌ها و افزایش ضخامت تار‌های مو می‌گردد.

فواید و مزایای مزوتراپی مو

برخی از مزایا این روش به شرح زیر می باشند.

تحریک فولیکول‌های مو در جهت چرخه رشد
پرپشت شدن مو‌ها و افزایش حجم و تقویت رشد مو‌ها
جلوگیری از ریزش شدید مو‌ها
بازیابی مو‌هایی که قبلاً ریخته شده اند
دوره بهبودی بسیار سریع پس از عمل
ایمنی بالا
عدم نیاز به استفاده از بی‌حسی یا بیهوشی
عدم ایجاد درد و ناراحتی در حین عمل

مراقبت‌های بعد از مزوتراپی مو

بعد از تزریق به مدت ۲۴ ساعت از شستشوی سر خودداری و از حمام، استخر و سونا رفتن پرهیز شود.
در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق از محلول‌های موضعی استفاده نکنید.
در ۲۴ ساعت اول از ماساژ دادن محل، شانه و برس کشیدن خودداری کنید.
به مدت یک شبانه روز از فعالیت‌هایی که موجب تعریق سر می‌شوند، خودداری کنید.
در صورت بروز تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.
در ۲۴ ساعت اول مراقب ضربه نخوردن به محل تزریق باشید.
بهتر است که در ۲۴ ساعت اول از کلاه استفاده نکنید.
در صورت بروز درد می‌توانید از مسکن استفاده کنید.
از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید یا سولاریوم پرهیز کنید.
بعد از تزریق، ناحیه مورد تزریق رابه طور مرتب ماساژ داده شود تا دارو‌ها پخش شوند.
اگر‌چه فولیکول‌های مو در زیر پوست سر مواد مغذی تزریق‌شده را به ساقه مو‌ها نیز می‌رسانند، اما هرگز استفاده از لوسیون و شامپو‌های تقویت‌کننده مو را فراموش نکنید.
تا پایان دوره مزروتراپی استفاده از سشوار، رنگ، فر و کلیه عوامل شیمیایی ممنوع است.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن