ژنتیک چه تاثیری بر ریزش مو در مردان دارد

ژنتیک چه تاثیری بر ریزش مو در مردان دارد

ژنتیک چه تاثیری بر ریزش مو در مردان دارد

ریزش مو

ژنتیک چه تاثیری بر ریزش مو در مردان دارد: یکی از مهمترین بخش های اجتناب تاپذیر زندگی آقایان مربوط به ریزش مو، طاسی، و عقب رفتن خط رویش مو است. حتما تعداد بسیار زیادی از مردان یک خانواده را می شناسید که با این مشکلات روبرو باشند. آیا تا به حال به این سوال فکر کرده اید که ای کاش راهی برای به تاخیر انداختن طاسی وجود داشت؟ و یا آیا امکانش هست که با رعایت اصولی در زندگی خود، بتوان ریزش مو را به تعویق انداخت؟

تحقیقاتی انجام شده است که نتایج به دست آمده از آن نشان داده است که ۹ عامل سبب به وجود آمدت طاسی می شود که حدودا ۶ مورد از آنها را تا به اندازه ای می توان خنثی کرد. اگر به سلامت و زیبایی پوست خود اهمیت می دهید و کنجکاو هستید که به چه صورت می توان با معضلات ریزش مو روبرو شد، با ما همراه باشید.

چرا موهای آقایان میریزد، راه مقابله با آن چیست؟

ژنتیک چه تاثیری بر ریزش مو در مردان دارد

مقاله ای در سال ۲۰۱۳ در مجله ای مرتبط با جراحی پلاستیکی انتشار یافت  که عوامل موثر در ریزش موی آقایان را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده بود. آنها استراتژی جالبی را برای مطالعه بر روی این کیس انجام داده بودند. به این صورت که ۹۲ دو قلوی مرد همسان را مورد بررسی قرار دادند که هر یک از دوقلو ها با روش های متفاوتی بررسی شدند که به شرح زیر می باشد:

  • سطوح تستوسترون در بزاق آنها اندازه گیری شد.
  • کم پشت شدن مو در هر قسمت از سر توسط متخصص بررسی شد.
  • از موهای آنها عکس‌های دیجیتالی گرفتند.
  • و پرسشنامه‌ای در مورد رفتارهای آنها در طول زندگی تکمیل گردید.
  • اندازه گیری‌های دقیق از جلو، دو طرف و بالای خط رویش موها انجام شد.

در مرحله بعد، ریزش و رفتار های هر فرد در طول زندگی را مرتبط کرده و با دوقلوی همسان خود مقایسه شد. همانطور که می دانید، دوقلو های همسان تا حدودی دارای ژنتیک های یکسانی هستند اما از نظر رفتاری، تفاوت هایی را با یکدیگر دارند. بنابر همین حقیقت پزشکی، این راهی است تا ببینیم که ژن‌ها در مقابل رفتارها، چقدر بر ریزش مو تاثیر می‌گذارند. در سال های اخیر بسیاری از آقایان برای مقابله با ریزش موهای خود، روی به کاشت مو آورده اند و از این روش به منظور راهی درمانی بهره برده اند. در حال حاضر ۹ عاملی که تاثیر بسزایی در ریزش مو آقایان دارند را با هم بررسی می کنیم.

علت ریزش موی مردان

کافئین بیشتر با ریزش موی بیشتر در جلو و بالای سر در ارتباط است.

 ژنتیک و طاسی

یکی از عواملی که نقش بسیار زیادی در ریزش مو ایفا می کند، ژنتیک است که تاثیر خود را بر ریزش مو جلو و بالای سر می گذارد. اما بر ریزش مو دو طرف سر تاثیر ندارد. در صورتی که ژن ریزش مو در بدن شما وجود داشته باشد، احتمال مبتلا شدن به این عارضه و از دست دادن موهای خود بیشتر است

سن بالا

 توجه داشته باشید که هرچه سنتان بالا تر رود، احتمال از دست دادن موهایتان بیشتر است. این مسئله در خصوص تمامی بخش های سر صادق است.

تعداد فرزندان (فرزند بیشتر= ریزش مو بیشتر)

افرادی که بچه دارند بیشتر به این حقیقت باور دارند. یه مرد هرچه تعداد فرزندان بیشتری داشته باشد، در قسمت جلوی سر دارای موهای کمتری است. این احتمال به علت وجود استرس مربوط به فرزندان است که به هر حال ارزشش را دارد.

 رژیم غذایی و ریزش مو (مخصوصا کافئین و الکل)

کافئین بیشتر با ریزش موی بیشتر در جلو و بالای سر در ارتباط بود. مردهایی که الکل می‌نوشیدند، ریزش موی بیشتری در دو طرف و بالای سر داشتند.

سیگار کشیدن و ریزش مو

ریزش مو در جلو و بالای سر افرادی که سیگار میکشند، بسیار بیشتر از دیگران است. به این خاطر که سیگار کشیدن باعث می شود که جریان خون به فولیکول های مو را محدود کند و در نهایت سبب از بین رفتن فولیکول ها می شود.

ژنتیک چه تاثیری بر ریزش مو در مردان دارد

جلوگیری از ریزش مو

محققان بر این باورند که کلاه از پوست سر در برابر آسیب خورشید محافظت می‌کند.

 سابقه‌ی بیماری پوستی و طاسی

بطور متوسط افرادی که به بیماری های پوستی مبتلا هستند، موی بیشتری در دو طرف و بالای سرشان را از دست می دهند.

پوشاک (کلاه و ریزش مو)

جالب است بدانید که استفاده از یک کلاه از مردها در مقابل ریزش موی دو طرف سرشان محافظت کرد. حتما همیشه این جمله را شنیده بودید که استفاده از کلاه سبب از دست دادن موها و ریزش موها می شود. اما محققان دریافتند که استفاده از کلاه باعث می شود که پوست سر در مقابل نور خورشید کمتر اسیب ببیند. همین موضوع این مسئله را شفاف می کند که استفاده از کلاه سبب جلوگیری از ریزش مو می شود.

 استرس و طاسی

لازم به ذکر است که افزایش استرس دائمی سبب کاهش مو در بالای سر و بیشتر از آن در اطراف سر می شود.

  هورمون‌ها و ریزش مو

آزمایش دوقلو ها را که در بالا به آن اشاره کردیم را به خاظر دارید؟ جالب است بدانید که دوقلوهایی که بزاق دهنشان حاوی تستوسترون بیشتری است، هر دو طرف سرشان پرمو تر است. شاید زمان مناسبی باشد که بگوییم ارتباط، ضرورتا به معنای علیت نیست. فقط به این خاطر که این عوامل با ریزش موی بیشتر در ارتباط بودند، به این معنی نیست که یک رابطه‌ی علت و معلولی مستقیم وجود دارد. این ارتباط‌ها می‌تواند به این علت باشد که عوامل دیگری هم موجودند که سبب بروز و ایجاد این رفتارها و ریزش مو می‌شوند.
با این حال اگر این اطلاعات به شما این انگیزه را میدهد که از سیگار کشیدن دست بکشید و آن را ترک کنید، اجازه ندهید این نکته، مانع شما شود.

با توجه به نتایج به دست آمده در تحقیقی که گفته شد، ما ۵ راه پیشنهادی برای جلوگیری از ریزش مو را به شما رائه می دهیم.

۱. کاهش استرس

۲. مصرف کافئین را کمتر کنید.
۳. سیگار را ترک کنید.
۴. از کلاه استفاده کنید. برای محافظت در مقابل آفتاب از کلاه‌های حصیری و شل‌تر استفاده کنید.
۵. مصرف مواد غذایی که به افزایش تولید تستوسترون کمک می‌کنند را بیشتر در برنامه غذایی خود استفاده کنید.
با توجه به عوارض احتمالی افزایش تستوسترون، و عدم تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون، این مورد را با نظر و مجوز پزشک متخصص خود پیگیری کنید.

 

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن