کاشت ابرو

نحوه کاشت ابرو

کاشت ابرو

امروزه کاشت ابرو در بین مردم محبوبیت خاصی پیدا کرده است چون آن ها به دنبال روش های دائمی برای اصلاح یا ترمیم ابروهای خود هستند. مهمترین عامل زیبایی چشم های یک شخص ابروهای زیبا و پرپشت می باشد. ابروها در جوان به نظر رسیدن و جذابیت چهره افراد تأثیر بسیاری دارند. با افزایش سن ابروها به طور طبیعی ریزش پیدا می کنند. این مسئله ممکن است به دلایل دیگری همچون بیماری یا زخم نیز اتفاق بیفتد.

اگر صورتتان جوان است و چین و چروکی ندارد، ابروهای کم پشت می توانند شما را مسن تر از سن واقعی تان نشان دهند. این موضوع هم درمورد آقایان و هم درمورد خانم ها صدق می کند.

کاشت ابرو می تواند به جوانسازی چهره کمک کرده و ابروهایی پر و طبیعی به شما دهد. پس از کاشت ابرو اطرافیان احساس خواهند کرد که شما شاداب تر و جوان تر شده اید اما اغلب به سختی متوجه می شوند که چه چیزی در صورتتان تغییر کرده است زیرا نتایج بسیار ظریف است.

کاشت ابرو

 

چرا کاشت ابرو

روش‌های دیگری مانند تاتو، میکروبلیدینگ یا آرایش روزانه برای پرتر و پهن تر نشان دادن ابرو وجود دارد اما باید گفت که نتایج حاصل از تتو و روش های دیگر دائمی نبوده و به اندازه کاشت طبیعی نخواهد بود.

مزیت دیگر این روش این است که بدون درد بوده و دوره نقاهت پس از آن حداکثر ۷ روز طول می‌کشد، خواه اینکه کل ابرو یا بخشی از ابرو بازسازی شود.

دلایل کاشت ابرو

دلایل انجام کاشت ابرو برای هرکس متفاوت است. کاشت ابرو می تواند نیاز افرادی را که دچار ریزش ابرو شده اند برآورده کند یا برای تقویت ابروهایی که ضخامت یا تراکم کافی ندارند انجام شود.

به استثنای سن و وراثت، دلایل بسیاری برای کاشت ابرو وجود دارد از جمله:

 • پیرایش و اصلاح بیش از حد ابروها
 • شیمی درمانی یا پرتردرمانی
 • اثر زخم، سوختگی، بخیه، پیرسینگ یا تتو
 • کم کاری تیروئید
 • تغییرات هورمونی
 • تریکوتیلومانیا، که اختلال کندن مو نیز نامیده میشود، یک اختلال روانی است که فرد با وجود تلاش برای متوقف کردن خود، به طور مکرر و غیر قابل تحملی موی سر و ابروی خود را میکند.
 • بیماری های سیستمیک یا خود ایمنی
 • عمل جراحی در ناحیه ابرو یا عمل جراحی برای سرطان پوست
 • کاشت ابرو برای چه کسانی مناسب است
 • کسانی که ابروهای نازک یا کم پشت دارند.
 • افرادی که ابروهای خود را بر اثر هاشور و تتو از دست داده اند.
 • کسانی که فرم ابروی خوبی ندارند و دائما با مداد ابرو شکل آن را اصلاح می کنند.
 • افرادی که در ابروهایشان اثر زخم، سوختگی یا بخیه دارند.
 • کسانی که ابروهایشان تتو است و از فرم آن خسته شده اند می توانند با تکنیک های خاصی روی تتو ابرو بکارند.
 • افرادی که به دلیل بیماری های خاص بخشی از ابروی خود را از دست داده اند.

به طور کلی، کسانی که به دنبال بازسازی یا پهن کردن ابروهای خود هستند کاندید مناسبی برای کاشت ابرو به حساب می آیند البته باید اشاره کرد که به منظور به حداقل رساندن عوارض احتمالی، این افراد باید در سلامت کامل باشند.

 

نحوه کاشت ابرو

ویژگی مهم ابرو در کاشت ابرو

 1. اجزای ابرو

ابرو ها از سه قسمت تشکیل شده است:

 •     سر یا تاج که پنج تا ده میلی متر اول آن است و معمولا یک پنجم داخلی ابرو می باشد.
 •     تنه، شامل بیست و پنج تا سی میلی متر بعدی ابرو است و قسمت وسط ابرو را تشکیل می دهد.
 •     دُم، ده میلی متر انتهایی آن است که یک سوم خارجی ابرو می باشد و قسمت کم تراکم ابرو محسوب می شود.
 1. جهت رشد موهای ابرو

در هر بخش از ابرو جهت رشد موها متفاوت است:

 • در قسمت سر، موها به سمت بالا رشد کرده و به طور معمول نازک‌تر و از نظر رنگ روشن‌تر هستند. برخی از متقاضیان کاشت ابرو به پر کردن این ناحیه علاقه ندارند و ترجیح می‌دهند که ضخامتی حداقلی داشته باشد.
 • در قسمت‌هایی از تنه که به بینی نزدیک‌تر هستند، موها به سمت بالا و خارج صورت رشد می‌کنند. دقیقا در وسط تنه، زاویه‌ی لایه‌ی میانی هم‌راستا با قوس استخوان ابرو تغییر می‌کند. در همین ناحیه موهای مرز بالای ابرو به سمت پایین و موهای مرز پایین به سمت بالا رشد می‌کنند.
 •  قسمت دم ابرو تراکم کمتری داشته و از موهای نازک تشکیل شده است که تقریباً به شکل افقی رشد می‌کنند.
 1. تفاوت واحدهای فولیکولی

موهای سر و بخش‌های مختلف بدن معمولاً به شکل دسته‌ای رشد می‌کنند. یعنی معمولا هر واحد فولیکولی از ۱ تا ۴ تار مو تشکیل شده است اما واحدهای فولیکولی موهای ابرو اکثراً فقط یک تار مو دارند. بنابراین برای کاشت ابرو اگر واحدهای فولیکولی بیش از ۱ تار مو داشته باشند، باید در زیر میکروسکوپ به بخش‌های تک تار مویی تقسیم شوند.

 1. زاویه‌ی رشد مو

تارهای مو در ابرو با زاویه‌ی کمی نسبت پوست صورت رشد می‌کنند تا به شکل صاف روی پوست بخوابند. تفاوت زاویه‌ی رشد موی ابرو با موهای سر که معمولاً به صورت عمودی رشد می‌کنند می‌تواند تا ۴۵ درجه تفاوت داشته باشد. به همین دلیل برای این که زاویه ی موهای کاشته شده در ابرو مشابه موهای ابرو باشد، از تارهای موی ناحیه‌ی پشت گوش استفاده می‌شود که با زاویه رشد می‌کنند. همچنین برای تطابق بیشتر زاویه‌ی رشد، فولیکول‌ها با زاویه درون پوست قرار می‌گیرند که این مورد از دشواری‌های کاشت مو است.

 

تکنیک های کاشت ابرو

تکنیک های کاشت ابرو

کاشت ابرو نیز مانند کاشت مو می‌تواند توسط یکی از دو روش زیر انجام گیرد:

استخراج واحد فولیکول مو (FUE) پیوند واحد فولیکول مو (FUT).

 

پیوند فولیکول مو (FUT) :

در حین انجام کاشت ابرو با استفاده از FUT یک نوار کوچک از بافت و فولیکول‌های سالم مو از پشت گوش جدا می‌شود، آماده می‌شود و به ناحیه ابرو کاشته می‌شود.

استخراج واحد فولیکول مو (FUE):

اولین روشی که برای انجام کاشت ابرو معرفی شد کاشت ابرو به روش FUT بود که این روش کاشت مو به دلیل عوارض های بسیاری همانند جراحی ، درد ، خونریزی ، بخیه ، جلسات متعدد و … داشت در زمان کوتاهی منسوخ شد و به تدریج در کشور های مختلف از این روش دیگر برای کاشت ابرو استفاده نکردند جدیدترین و کامل ترین روشی که در حال حاضر در دنیا رواج دارد کاشت ابرو به روش FUEاست که فرآیند استفاده از آن در حین ترمیم ابرو احتیاج به انجام اندازه‌گیری‌های پیچیده‌ای دارد.
در این روش دیگر به جلسات متعدد و بخیه ها و برش های وحشتناک نیازی نبوده و با آناتومی و مهندسی خاصی خط رویش ابرو و همچنین مدل ابرو طبق خواسته فرد طراحی و اجرا می شود از مزیت های کاشت ابرو به روش FUE می توان به نداشتن دوران نقاهت و همچنین تورم در صورت و چشمان اشاره کرد شایان ذکر است که اگر قبلا ابرو های خود را تتو و هاشور کرده اید باید بگوییم که یکی دیگر از مزایای کاشت ابرو به روش FUE انجام بر روی ابرو های تاتو و یا هاشور شده می باشد که قابل توجه است.

 

کاشت مو تهران

 

نحوه کاشت ابرو

کاشت ابرو عمل نسبتا ساده ای است که با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شود بنابراین بعد از عمل کاشت نیازی به ماندن در کلینیک نیست و بیمار می تواند به خانه برگردد.

مرحله اول طراحی ابرو است که باید با توجه به نظر بیمار و مشاوره متخصص کاشت ابرو صورت بگیرد. برای کاشت با توجه به اهمیت ساختار مو در کاشت ابرو معمولا گرافت ها به دقت توسط پزشک متخصص از ناحیه پشت گوش بیمار برداشته می شود. ضخامت، تراکم و نوع ابروی کاشته شده مانند کاشت مو، در هر فرد متفاوت است و روش استفاده شده برای کاشت ابرو باید مطابق با این شرایط اتخاذ شود.

در حین کاشت ابرو باید به الگوی رشد مو دقت کرد زیرا از این طریق می توان زاویه و میزان رشد مو را تعیین کرده و در نتیجه ابرویی با ظاهر کاملا طبیعی ایجاد کرد. کاشت فولیکول ها کار بسیار حساسی است و به وسیله سوزن های مخصوصی که تنها چند میلیمتر ضخامت دارند انجام می شود. بنابراین برای رسیدن به نتایج مطلوب پزشک باید با تمرکز و دقت کافی این کار را انجام دهد.

 

هزینه کاشت ابرو

 

بسته به تعداد گرافت های کاشته شده، پروسه کاشت ابرو معمولا ۲ تا ۴ ساعت به طول می انجامد. به طور متوسط، برای داشتن ابروهایی پر و طبیعی در هر ابرو ۲۰۰ تا ۴۰۰ تار مو احتیاج است. این تعداد می تواند بسته به فرم و تراکم ابروهای قبلی و ظاهری که می خواهید به دست آورید، متغیر باشد. هر تار مو باید طبق خواب طبیعی موهای ابرو کاشته شود به طوری که روی پوست بخوابد. همچنین برای داشتن ابروهای پرتر باید موها خیلی نزدیک به هم قرار بگیرند.

توجه داشته باشید که جراحی کاشت ابرو عمل پیچیده و چندان سختی نیست و بیمار طی عمل به راحتی به خواب رفته و هیچ دردی را احساس نمی کند.

 

نکات مهم کاشت ابرو

 • مهم ترین نکته در کاشت ابرو حفظ جهت رشد طبیعی موهای ابرو است و انجام این کار مستلزم این است که پزشک و متخصص زیبایی به طور ماهرانه ای زاویه کاشت هر مو را تعیین کند تا در نهایت شکل کمانی ابرو، همگرایی موهای بالا و پایین ابرو و سپس قرار گیری موهای تاج ابرو به سمت بالا به طور طبیعی و طبق خواسته شما بازسازی شود.
 • دومین نکته مهم این است که در هنگام ایجاد سوراخ هایی در پوست برای کاشت ابرو باید از سوزن های بسیار ظریفی استفاده شود که محل کاشت را با زاویه ای بسیار کم با سطح پوست آماده می کنند. بدین ترتیب موهای کاشته شده مانند موهای ابرو روی سطح پوست رشد خواهند کرد و حالت طبیعی ایجاد خواهد شد.
 • در کاشت ابرو از پیوند های یک تار مویی استفاده می شود و بعضا در مناطق مرکزی جهت پرپشت تر شدن ابرو از گرافت های دو تار مویی استفاده می شود.

 استفاده شده باشد محل بریده شده باید بخیه زده شود که پس از ۷ الی ۱۰ روز بخیه ها کشیده می شوند ولی اگر از روش FUE_ استفاده شده باشد بخیه ای زده نخواهد شد.FUT اگر برای برداشت گرافت از سر از

دوره نقاهت پس از کاشت ابرو

به طور کلی دوره نقاهت بعد از کاشت ابرو نسبتا سریع و بدون درد است. داشتن کمی ورم و کبودی در محل کاشت و اطراف چشم برای مدت کوتاهی طبیعی است و طی یک هفته از بین خواهد رفت. همچنین انتظار می رود پوسته نازک ایجاد شده در اطراف هر مو کاشته شده و مقداری قرمزی حاصل از عمل تا ۵ روز بعد باقی بماند و پس از آن کمی صورتی رنگ می شود و می توان آن را با آرایش کردن پوشاند.

 

دوره نقاهت کاشت ابرو

شما می توانید روز بعد از جراحی کارهای روزمره خود را انجام دهید گرچه توصیه می شود برای جلوگیری از هرگونه صدمه احتمالی و کاهش خطر خونریزی به مدت یک هفته از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید. سرکار رفتن نیز از روز پس از کاشت مانعی ندارد ولی برخی افراد ترجیح می دهند که چند روز مرخصی گرفته و استراحت کنند.

نتایج کاشت ابرو 

پس از کاشت ابرو شما در فرم و تراکم ابروهایتان تغییراتی را مشاهده خواهید کرد. اما توجه داشته باشید که مشاهده نتیجه نهایی کاشت ابرو (چه به صورت کامل باشد و چه جزئی) ممکن است تا یک سال طول بکشد. چون بعضی از موهای کاشته شده از هفته سوم تا پنجم دچار ریزش می شوند که این مسئله کاملا عادی بوده و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

چند ماه بعد، موهای ابرو دوباره شروع به رشد می کنند. برای اینکه فرم ابرو حفظ شود مهم است که به طور مداوم هر چهار هفته ابروها مرتب و اصلاح شوند. در صورت عدم کنترل موهای کاشته شده به رشد خود ادامه می دهند بنابراین اجرای یک روال نگهداری منظم بسیار مهم است.

مراقبت­‌های قبل از کاشت ابرو

 •  سه روز قبل از عمل کاشت ابرو از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مصرف داروهای ضد التهاب (مانند ایبوپروفن) اجتناب کنید.
 • ده روز قبل از کاشت ابرو از مصرف آسپرین، ویتامین E، جینکو بیلوبا، یا هرگونه مولتی ویتامینی (زیرا حاوی ویتامین E _هستند) اجتناب کنید. بسیاری از داروها حاوی آسپرین هستند، بنابراین باید مصرف این داروها را نیز قطع کرد. در صورت لزوم می­‌توانید به جای آسپرین از استامینوفن استفاده کنید.
 •  مصرف روزانه یک عدد قرص ویتامین C با دز ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم به مدت یک هفته قبل از عمل می­‌تواند به بهبود سریع‌تر موضع کمک کند.
 •  به منظور کاهش میزان خونریزی در طول جراحی می­‌توانید پنج روز قبل از عمل شروع مصرف روزانه یک عدد قرص ویتامین K یا دز ۵۰ تا ۸۰ میکروگرم دو روز پس از عمل بسیار مفید خواهد بود
 • به منظور بهبود هرچه سریع‌تر یک هفته قبل از عمل و یک هفته بعد از آن از استعمال دخانیات خودداری کنید زیرا برخی از عوارضی که به دنبال مصرف دخانیات ایجاد می­‌شود ممکن است باعث بهبود نامناسب زخم­‌ها شود.
 • موهای مورد نیاز برای کاشت ابرو از قسمت پشت سر و عموما از ناحیه پشت گوش دریافت می­‌شوند بنابراین ارتفاع موهای این قسمت باید ۲ سانتیمتر باشد.

مراقبت قبل کاشت ابرو

 

مراقبت‌های مورد نیاز در روز کاشت ابرو

 • در روز انجام کاشت صبحانه سبکی میل کرده و از مصرف نوشیدنی­‌های حاوی کافئین پرهیز کنید چون با مصرف این مواد خطر خونریزی و حساسیت به داروها را افزایش می‌­یابد.
 • اگر از لنز استفاده می­‌کنید باید قبل از عمل نیز این لنز­ها را از چشمانتان خارج نمائید.
 • لباسی بپوشید که بتوانید به راحتی از سر رد کرده و در بیاورید. زیرا اگر لباس از ناحیه یقه تنگ باشد ممکن است بلافاصله پس از عمل باعث شل شدن گرافت­‌های کاشته شده شود.
 • توصیه می شود که به منظور پوشش کامل محل کاشت پس از عمل، عینک آفتابی به همراه داشته باشید.

مراقبت‌­های بعد از کاشت ابرو

 • صورتتان را تا ۲۴ تا ۳۶ ساعت بعد از کاشت ابرو نشویید. پس از این مدت می‌توانید ابروهای خود را با آب و مقداری صابون شسته و مجددا با آب آبکشی نمائید و از سائیدن این موضع جدا خودداری کنید.
 • ۳ تا ۴ هفته بعد کاشت ابرو از فولیکول های کاشته شده در برابر آفتاب محافظت کنید زیرا نور آفتاب امواجی دارد که سلامت این فولیکول ها را به خطر می اندازد.
 • تا یک هفته بعد از کاشت ابرو سیگار نکشید چون سیگار با کاهش خونرسانی به محل کاشت باعث کاهش و یا عدم رشد فولیکول های کاشته شده می شود.
 • از نوشیدنی های الکلی حداقل تا ۳ روز بعد از کاشت ابرو استفاده نکنید. مصرف الکل باعث طولانی شدن دوره بهبودی و افزایش احتمال ایجاد عفونت می شود.
 •  تا دو هفته بعد از کاشت ابرو از مصرف داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید زیرا مصرف این داروها احتمال خونریزی را در محل بخیه ها و حتی در ابروها افزایش می دهد و خونریزی این نواحی باعث می شود که بیمار نتواند نتیجه خوبی از کاشت ابرو بگیرد.
 • از مصرف دمنوش ها و محصولات گیاهی خودداری کنید. بسیاری از افراد از داروها و محصولات گیاهی بخاطر طبیعی بودن آنها استفاده می کنند ولی باید گفت که برای کسی که قصد کاشت ابرو دارد، مصرف محصولات گیاهی به هیچ وجه توصیه نمی شوند.
 • در صورتی که درد بیشتر از حد تحمل باشد می­‌توانید برای کنترل آن از قرص مسکن استفاده نمائید.
 • از قرار دادن کمپرس یخ روی ابروها خودداری کنید، در صورت نیاز به رفع تورم فقط مجاز به قرار دادن یخ روی چشم‌­ها هستید.
 • در اکثر بیماران از بخیه­‌های جذبی استفاده می‌­شود و نیازی به کشیدن آنها نیست. در صورتی که پزشک از بخیه­‌های غیر جذبی استفاده کند می‌­توانید طرف مدت ۱۰ روز پس از عمل این بخیه­‌ها را بکشید. در صورتی که گرافت­‌ها به کمک روش برداشت واحد فولیکولی تهیه شده باشند از بخیه استفاده نمی­‌شود.

 

مراقبت بعد کاشت ابرو

خارش پس از کاشت ابرو

عوامل مختلفی از جمله دستکاری پوست در ناحیه ابرو، پوسته پوسته شدن اطراف ابرو، خشک شدن بیش از حد پوست، عفونت و حساسیت باعث بروز خارش بعد از کاشت در افراد می شود. اگر هر یک از این عوامل را تجربه کردید حتما پزشک خود را در جریان قرار داده و با او مشورت کنید.

حتما توجه داشته باشید که تا ۵ روز اول به هیچ عنوان ابروهای خود را نخارانید چون ممکن است با این کار موهای کاشته شده از محل خود خارج شوند. برای جلوگیری از خارش می توانید به کمک سرم شست و شو محل کاشت را مرطوب نگه داشته و از داروهای ضد خارش و آنتی باکتریال استفاده کنید.

اصلاح پس از کاشت ابرو

توصیه می شود تا زمانی که موهای ابروها به طور کامل رشد نکرده و بهبود نیافته اند، ابروهای خود را اصلاح نکنید. برای تعیین زمان مناسب برای اصلاح ابروها می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

کاشت ابرو روی تتو

از سوالات رایجی که اکثر متقضایان کاشت ابرو می پرسند این است که آیا امکان کاشت روی تتو وجود دارد یا خیر. در پاسخ به این افراد باید گفت که نه تنها این کار ممکن است، بلکه بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که قبل از کاشت، ابروهای خود را تتو کنید یا هاشور بزنید. این توصیه به این دلیل است که در کاشت ابرو تعداد زیادی گرافت کوچک به صورت بسیار فشرده در کنار هم کاشته می‌شوند که گاهی خونرسانی در پوست محل کاشت به گونه ای نیست که تمام گرافت‌ها زنده بمانند.

 

کاشت ابرو روی تتو

 

بنابراین تعدادی از آن‌ها از بین می‌روند و فواصل کوچکی در بین موهای ابرو ایجاد می گردد. این فواصل معمولاً به حدی نیستند که نیاز به کاشت دوباره‌ داشته باشند پس اگر پیش از کاشت، ابروهای خود را تتو کرده یا هاشور زده باشید، این فواصل به خوبی پوشیده شده و اصلاً قابل مشاهده نخواهند بود.

هزینه کاشت ابرو

هزینه ی جراحی کاشت ابرو نکته ی مهمی است که مورد توجه قرار می گیرد و تعیین آن وابسته به معیارهای مختلفی است از جمله چگونگی عمل و تکنیک های بکار رفته توسط پزشک متخصص، تجربه شخصی وی در این گونه عمل ها، هزینه های کلینیک از قبیل قیمت تجهیزات و دستگاه های مورد استفاده، داروی بیهوشی، تعداد گرافت های بکار رفته و غیره. پزشک در جلسه مشاوره راجع به هزینه کاشت ابرو با شما صحبت خواهد کرد.

 توجه داشته باشید که از آن جا که این فرایند در سلامت جسمی تأثیر زیادی ندارد و به منظور زیبایی انجام می شود بنابراین بیمه هزینه های آن را پوشش نداده و فرد باید خودش برای پرداخت آن ها اقدام نماید. در زیر به بررسی فاکتورهای تأثیرگذار در قیمت کاشت ابرو می پردازیم. ‎

_مهارت پزشک در کاشت ابرو

پزشکانی که برای انجام کاشت ابرو از مهارت کافی برخوردار باشند با تعیین درست جهت و زاویه کاشت موهای ابرو می توانند ابروهای طبیعی تری را ایجاد کنند که در نهایت با رضایت بیمار همرا خواهد بود. از آنجایی که این پزشکان برای کسب مهارت و تخصص هزینه و زمان بیشتری را صرف کرده اند طبیعتا در مقابل کاری که انجام می دهند، هزینه بیشتری دریافت می کنند.

_تجربه پزشک در کاشت ابرو

گاهی شهرت پزشکان موجب افزایش قیمت کاشت ابرو می شود اما این امر تنها یک پارامتر عرفی بوده که در جامعه متداول شده است. در کنار شهرت، تجربه، توانایی و تخصص پزشک نقش مهمتری را در تعیین قیمت کاشت ابرو ایفا می کند. هرچقدر که پزشک در فرایند کاشت مو تجربه و تخصص بیشتری داشته باشد، کاشت ابرو نیز بهتر انجام می شود.

_محل کلینیک کاشت ابرو

امروزه در بیشتر شهرهای بزرگ کشور کاشت ابرو انجام می شود اما هزینه های آن به طور یکسان محاسبه نمی شود. در شهر تهران به دلیل بالاتر بودن هزینه ها از جمله هزینه اجاره ساختمان کلینیک، مالیات و عوارض شهرداری هزینه های بیشتری برای کاشت ابرو نسبت به شهرهای دیگر دریافت می شود. همچنین هزینه کاشت ابرو در کلینیک هایی که در مکان های پررفت و آمد و مراکز شهر هستند، بالاتر است.

_هزینه پرسنل و کارکنان کلینیک

در زمان کاشت ابرو تنها پزشک نیست که برای پیوند ابرو آماده به کار می شود. بلکه در کنار او پرسنل دیگری نیز مشغول به فعالیت هستند که حقوق و دستمزد آنها نیز با کاشت ابرو تامین می شود. بنابراین پزشک میزانی از هزینه های دریافتی را برای پرداخت حقوق کارکنان کلینیک در نظر می گیرد.

_تجهیزات و دستگاه کاشت ابرو

در کلینیک هایی که مجهز به دستگاه ها و تجهیزات استاندارد و پیشرفته هستند، نتیجه نهایی کاشت ابرو بهتر و طبیعی تر بوده و از آن جا که تهیه این تجهیزات و دستگاه های کاشت ابرو نیازمند صرف سرمایه زیادی است، هزینه کاشت ابرو بیشتر محاسبه می شود.

_تعداد گرافت ها

تراکم و اندازه ناحیه مورد نظر برای کاشت ابرو تآثیر زیادی بر هزینه فرایند کاشت دارد. بنابراین تعداد و نوع گرافت هایی که برای آن انتخاب می شود از عوامل مهمی در تعیین هزینه کاشت ابرو می باشند. برخی از مراجعین به منظور پرداخت هزینه کمتری برای کاشت مو درخواست کاشت گرافت های کمتری می کنند که توصیه می شود از این کار خودداری شود چون این امر باعث می شود که موهای کمتری کاشته شده و نتیجه کاشت مطلوب نباشد.‎ ‎

به طور کلی و در کنار همه این موارد مهم ترین عامل نتیجه نهایی است که اهمیت زیادی دارد و در درجه اول باید در نظر گرفته شود چون سلامتی و زیبایی برای هر فردی باید در اولویت باشد. لذا هزینه ای که در این میان پرداخت می شود، در برابر آنچه که برای یک عمر بدست می آورید، شاید چندان اهمیت نداشته باشد.

عوارض جانبی کاشت ابرو

عموما اگر کاشت ابرو توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود، احتمال هیچ گونه عوارض جانبی وجود نخواهد داشت. البته ممکن است عوارض ناچیزی از جمله خارش، کمی تورم و التهاب در محل کاشت وجود داشته باشد که اصلا جای نگرانی نیست و اگر به درستی از موهای کاشته شده در ابروها مراقبت شود این علائم ظرف یک یا دو روز به سرعت برطرف خواهند شد. به طور کلی عوارض جانبی کاشت ابرو به شرح زیر می باشد:

 

عوارض جانبی کاشت ابرو

 

 • ممکن است محل کاشت دچار خارش شود که تنها یک یا دو روز طول می کشد، البته در صورتی که این عارضه پس از این دو روز برطرف نشد، شاید دلیل  آن عفونت باشد که باید فورا درمان شود. خارش را می توان با پماد برطرف کرد. پماد باید در طول روز و شب بر روی ناحیه کاشت مالیده شود تا از خراش تصادفی جلوگیری کند.
 • در صورتی که پزشک در انتخاب زاویه های موهای ابرو دچار اشتباه شود، ابروهای کاشته شده حالت طبیعی نداشته و سیخ سیخ می شوند.
 • توصیه می شود که خانم های باردار پس از زایمان کاشت ابرو را انجام دهند چون ممکن است استفاده از مواد بی حسی موضعی برای جنین خطرناک باشد که البته در این مورد نظر قطعی وجود ندارد.
 • جابجایی گرافت ها از قسمت های پشت گوش به ابرو باعث می شود تا قدرت رشد آنها کمتر شود بنابراین بیمار باید حدود ۶ تا ۹ ماه منتظر بماند تا رویش ابروها مشخص شود. در صورتی که نتیجه دلخواه نباشد، می توان دوباره کاشت ابرو را انجام داد.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که ریسک کمی در کاشت ابرو وجود دارد با این حال ممکن است مدت زمان صورتی بودن محل کاشت طولانی شود، ابرو از جهتی که قرار بوده در آن رشد کند منحرف شود، موهای کاشته شده در ابرو رشد ضعیفی داشته باشند، یا حتی در یک قسمت ابرو تراکم بیش از حد باشد. توصیه می شود در صورت مشاهده این موارد حتما به پزشک متخصص کاشت ابروی خود مراجعه کنید.

 

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن