کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی

کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی

تعریف واحد فولیکولی

کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی: افراد به مدت سالهای بسیار زیادی خیال می کردند که موها به صورت اتفاقی بر روی پوست سر رشد می کنند. اما امروزه به لطف پیشرفت علم پزشکی متوجه شده ایم که مو به صورت گروه ها ۱-۴تایی رشد می کند. واحد های فولیکولی نامی است که به این دسته از موها گفته می شود. نکته جالب این است که پزشکان حتی بعد از کشف واحد ها فولیکولی به فکر کاشت مو نیفتادند. موها همیشه نقش بسزا و مهمی را در ظاهر افراد ایفا میکنند به همین خاطر، ریزش مو سبب تغییر بسیار در ظاهر و از بین رفتن اعتماد به نفس می شود. به همین خاطر، کاشت مو به منظور ترمیم نقاط کم تراکم و آسیب دیده حدودا ۳ دهه است که انجام می گیرد. در روش های ترمیم ابتدایی از قبیل مانند پانچ گرافت قطعات ۲ تا ۳ میلی متری را از نقاط پر تراکم برداشته و به نواحی فاقد مو پیوند زده می شوند. روش ذکر شده به علت معایل بسیار زیادی که به همراه داشت، منسوخ شده است. یکی از مهمترین معایب این روش، رشد غیر طبیعی موها می باشد.

روش های جدید تر کاشت مو و پیوند فولیکولی به منظور ترمیم مو در نواحی آسیب دیده مورد استفاده قرار می گیرد. واحد های فولیکولی تشکیل شده از دسته های چند تار مویی همچون جزیره های مجزا از یکدیگر رشد می کنند و هر یک از این دسته ها دارای اعصاب، رگ های خونی و آرایش سلولی متفاوتی می باشند. ساقه مو در واحد های فولیکولی دارای نقش تولید و همچنین رشد مو را به اسفا می کند. روش های متعددی برای پیوند فولیکولی وجود دارد که تفاوت هر یک از این روش ها بسته به میزان و کیفیت موی برداشته شده است.

کاشت مو قدمت چند ده ساله دارد که تاریخچه اش به دهه ۵۰ میلادی بر میگردد. دکتر اورنترایک اجرای اولین کاشت مو را به نام خود ثبت کرده است. گذشت زمان سبب شد که روش های پیشرفته و مدرن تری مانند FUT (پیوند واحد فولیکولی) و FUE (استخراج واحد فولیکولی) به وجود بیایند. کاشت مو طبیعی با روش FUT انجام می شود.

کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی

 

واحد های فولیکولی از پوست شخص بدست می آیند و در کاشت مو مورد استفاده قرار می گیرند. برداشت واحد های فولیکولی  در این روش به صورت نواری از شخص اهدا کننده برداشت شده و بعد جای آن بخیه می شود. این برداشت از پشت و از دو طرف سر انجام می شود به این خاطر که موهای این نواحی از مقاومت بسیار بیشتری در برابر ریزش بر خوردار هستند. نوار های دهنده با اسنفاده از تکنیک های کالبد شکافی میکروسکوپی به تعداد زیادی واحد فولیکولی پیوندی تقسیم می شوند.

زمانی که واحد های فولیکولی اماده شدند، بر روی پوست سر سوراخ های ریزی به نام سایت های دریافت کننده توسط پزشک متخصص ایجاد می شود و واحد ها را در آن سورهخ های ایجاد شده، قرار می دهد. آرایش و نحوه قرار گیری این واحد های پیوندی، کیفیت و زیبایی پیوند مو را در بر دارد. به همین خاطر در این روش از پیوند مو لازم است که پزشک مورد نظر برای هر بیمار استراتژی خاصی را انجام دهد تا کاشت مو به بهترین نحو صورت گیرد. علاوه بر این، استراتژی اتخاذ شده در درمان به تاریخچه ریزش مو بیمار و احتمال ریزش مو در آینده فرد بستگی دارد. از آنجا که رشد مو در روش پیوند واحد فولیکولی شبیه به رشد طبیعی مو است، در صورتی که پزشک به اندازه کافی ماهر باشد، نتیجه بسیار شبیه به مو طبیعی خواهد شد و تفاوت چندانی در ظاهر فرد ایجاد نمی کند.

به جا ماندن زخم حاصل از برداشت نوار تنها ایراد این روش است. به همین خاطر در روش های جدید کاشت مو، نوار های باریک تری ار پوست برداشته می شود و تا جایی که جای زخم باقی نماند. توجه داشته باشید که این روش برای افرادی که تمایل به داشتن موهای کوتاه دارند، مناسب نیست.

کالبدشکافی استریو میکروسکوپی

کالبدشکافی استریو میکروسکوپی یکی از مهمترین جنبه ها در کاشت مو به روش FUT است. واحدهای فولیکولی آسیب دیده با استفاده از این روش، از نوار اهدا جدا می شوند. برای ایجاد واحد های کوچک تر هم می توان از این روش استفاده کرد. نکته قابل توجه در اجرای این روش از کاشت مو این است که تمام واحد فولیکولی دست نخورده باقی بماند، فقط در این صورت است که ماکزیمم رشد اتفاق می افتد. علاوه بر این، واحد های فولیکولی دست نخورده و کامل، سبب پر پشت شدن مو پیوند داده شده می شوند.
محلول های نگهدارنده
به منظور حفاظت از از واحد های پیوندی، محلول های نگهدارنده ی بسیاری وجود دارد. این محلول ها باید قابلیت زنده نگه داشتن واحد های پیوندی را داشته باشد و مانع از ماکزیمم رشد انها نشوند. با توجه به موارد ذکر شده، هیپوترموسل بهترین محلول نگهدارنده واحد های پیوندی است.

کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی

سایت های دریافت کننده

سوراخ های ریز در واقع سایت های دریافت کننده ای هستند که بر روی پوست سر بیمار ایجاد می شوند و در طی پروسه ترمیم مو مو از آنها برای قرار دادن واحد های پیوندی استفاده می شود. برای مطابقت خط رویش مو با حالت طبیعی، مکان های مورد نظر به صورت شکاف های جانبی ایجاد می شوند. با استفاده از این نقاط، پزشک بیشترین کنترل را بر خط رویش و همچنین اجرای مناسب درمان خواهد داشت. در صورتی که قادر به تهیه کردن سایت های مناسبی در طول درمان بود، رشد مو ها سریع تر و همچنین پرپشت تر خواهد بود و همچنین جای زخم حاصل از نوار برداشت، اثر کمتری را از خود برجای خواهد گذاشت.

پیوند فولیکولی به روش FUT

در این روش به طور ساده، تار های مو با مقاومت بالااز ناحیه نواری موجود رد پشت سر برداشته می شود و سپس با استفاده از میکروسکوپ، واحد های فولیکولی آنها جدا شده و به صورت دسته های ۱ الی ۳ تایی در سوراخ های ریزی که به وسیله سوزن های زیر در نواحی کم تراکم ایجاد شده کاشته می شوند. به این علت موهای پشت سر را برای برداشت انتخاب می کنند که از مقاومت بالایی برخوردار اند و در مقابل تغییرات هورمونی و ریزش کمتری دارند. سالم بودن و دست نخوردگی فولیکول های برداشته شده بسیار حائز اهمیت است به این خاطر که دوام و رشد موها بعد از پیوند به آنها وابسته است و درصورتی که فولیکول ها اسیب دیده باشند، پیوند بی فایده است.

عرض نوار ایجاد شده در پشت سر کمتر از ۱٫۵ سانتی متراست و با توجه به تراکم موها در ناحیه مورد نظر، طولی ۱۵ الی ۲۵ سانتی متر دارد.  باقی ماندن جای زخم بعد از کاشت یکی از نگرانی های رایج افراد قبل از پیوند مو است. با اطمینان می توان گفت که نوارهایی با عرض کمتر از ۱٫۵ سانتی متر اسکار بسیار کمی از خود به جای می گذارند که پس از رشد موها نیز در زیر آنها پنهان می شود. تعداد بیشتری از واحد فولیکولی  در روش FUT قابل برداشت است، به همین خاطر کاشت دسته های چند تار مویی، کیفیت بیشتری را بعد از جراحی به دنبال خواهد داشت. در هر مرحله به طور کلی، از درمان ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ واحد فولیکولی پیوند داده می شود که شامل ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تار مو می باشد. این فرایند با استفاده از بی حسی موضعی صورت می گیرد و حدودا ۴ الی ۶ ساعت به طول می انجامد. بعد از گذشت یک ماه، موهای کاشته شده به طور کامل می ریزند و بهد از ۶ ماه الی یک سال به نهایت رشد خود می رسند. کاهش قطع شدن پیوندهای فولیکولی در زمان برداشت در مقایسه با دیگر روش ها، از مزیت های این روش به حساب می آید.

کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی

پیوند فولیکولی به روش FUE

روند این روش به این گونه است که واحد های فولیکولی با استفاده از یک برش در اطراف آنها از فرق سر جدا می شوند که برخلاف سایر روش ها است. برش های مورد نیاز در این روش، با اسفاده از پانچا ریز و تو خالی در پیرامون هر دسته مو ایجاد می شود و سپس توسط انبرک های مخصوص، واحد های فولیکولی خارج می شوند. در این روش درد ناشی از برداشت و کاشت مو به صورت قابل توجهی کاهش می یابد اما زمان بیشتری را برای انجام فرایند ذکر شده نیاز دارد. علاوه بر این، تعداد واحدهای فولیکولی قابل انتقال در این روش نیز کمتر است. روش کاهش مواد بی حسی تزریق شده به بیمار و عدم نیاز به بخیه از دیگر مزیت های این روش می باشد. در نهایت زمان ریکاوری بعد از درمان نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن