کاشت مو

کاشت مو در اقایان

کاشت مو

کاشت مو به تکنیک جراحی گفته می‌شود که طی آن جراح پلاستیک یا متخصص پوست و مو، مو را به نواحی در حال ریزش یا خالی از مو انتقال می دهد. جراح معمولا مو را از نواحی پشت یا کناره های سر به نواحی جلو یا وسط سر می برد. این نوع عمل جراحی معمولا در کلینیک و از طریق بی حسی موضعی انجام می شود.

اکثر مردم اغلب دلیل طاسی را خونرسانی کم به پوست سر، کمبود ویتامین، شوره سر و حتی کلاه پوشیدن بیش از حد می دانند که تمام این فرضیه ها رد شده است. این نیز تفکری غلط است که اگر موهای مردی تا چهل سالگی نریخت دیگر احتمال ریزش وجود نخواهد داشت یا اگر موهای پدر بزرگتان نریخته باشد موی شما نیز نخواهد ریخت.

 

کاشت مو

دلایل اصلی ریزش مو

 • افزایش سن
 • تغییرات هورمونی
 • سابقه خانوادگی طاسی

به عنوان یک قاعده کلی؛ هر چه ریزش مو زودتر آغاز شود، طاسی شدیدتر خواهد بود.

کاندید مناسب برای کاشت مو چه کسی است ؟

اگر در نواحی پشت و کناره های سرتان که نواحی اهداکننده هستند تراکم بالایی از مو داشته باشید احتمالا کاندید مناسبی برای کاشت مو باشید. نواحی اهداکننده قسمت هایی از سر هستند که مو از آنجا برداشته می شود. عوامل دیگری مانند رنگ، حالت و ضخامت مو نیز ممکن است روی نتیجه کاشت مو تأثیر بگذارد.

تکنیک های متعددی برای کاشت مو استفاده می شوند. گاهی اوقات برای دستیابی به نتایج بهتر دو یا چند تکنیک با هم ترکیب می شوند.

 

کاندید کاشت مو

 

کاشت مو می تواند ظاهر را بهبود بخشده و اعتماد به نفس را در افراد بالا ببرد اما لزوما نتایج با ایده آلی که در ذهن دارید مطابق نخواهد بود. بنابراین قبل از اینکه تصمیم به جراحی بگیرید به دقت درمورد انتظارات و خواسته هایتان فکر کنید و راجع به آن ها با جراح خود صحبت کنید.

توجه داشته باشید که در تمام تکنیک های اینکار از موهای خودتان استفاده می شود و هدف جراحی استفاده مؤثر از موهای موجود است.

تکنیک های کاشت مو مانند پانچ گرافت، مینی گرافت، میکرو گرافت و روش نواری به طور کلی برای بیمارانی انجام می شوند که به موی کمتری نیاز دارند. گسترش پوست سر، فلپ ها و کاهش پوست سر روش هایی هستند که معمولا برای کسانی مناسب اند که نیاز به موی ببیشتر و تغییر قابل توجهی دارند.

به یاد داشته باشید که برای  جراحی ایمپلنت مو محدودیت هایی وجود دارد مثلا به شخصی که موهایش خیلی کم است (بانک مو ندارد) کاشت مو توصیه نمی شود.

 

در هنگام مشاوره برای جراحی کاشت مو انتظار چه چیزی را داشته باشم ؟

پزشکی را انتخاب کنید که در انجام تمام تکنیک های کاشت مو تجربه داشته باشد تا مطمئن شوید که تمام روش های جراحی برایتان قابل انجام است.

در مشاوره اولیه پزشک میزان ریزش و تراکم مو را بررسی کرده و درمورد سابقه خانوادگی تان در ریزش مو و اینکه قبلا کاشت مو انجام داده اید یا نه سؤالاتی می پرسد. او همچنین راجع به سبک زندگی و خواسته ها و هدفتان از کاشت مو با شما صحبت می کند.

اگر سؤالی دارید حتما از پزشک بپرسید. شما باید درمورد شرایطی مانند فشار خون بالا، مشکلات مربوط به لخته شدن خون یا ایجاد زخم های شدید که ممکن است در حین جراحی یا بعد از آن مشکل ساز شوند با پزشک صحبت کنید و اگر سیگار می کشید یا مواد مخدر یا دارو به خصوص آسپرین یا داروهایی که باعث لخته شدن خون می شوند مصرف می کنید حتما به پزشک خود بگویید.

پزشک درمورد نوع بیهوشی، تجهیزات و محل انجام جراحی، هزینه و خطرات آن توضیحاتی را می دهد. در جریان برنامه پزشکتان باشید؛ اینکه از چه تکنیک هایی استفاده خواهد کرد و هر یک چقدر طول می کشند. از او بخواهید به شما بگوید که پس از عمل چه شکلی خواهید شد.

مشاوره کاشت مو

چه سؤالاتی را باید از جراح پلاستیک در مورد جراحی کاشت مو بپرسم ؟

در هنگام مشاوره از سؤالات زیر استفاده کنید:

 • آیا در زمینه جراحی پلاستیک آموزش دیده اید؟
 • برای جراحی پلاستیک چند سال آموزش دیده اید؟
 • آیا مجوز انجام این جراحی در بیمارستان را دارید؟ اگر بله، در چه بیمارستان هایی؟
 • چند بار تا به حال جراحی کاشت مو را انجام داده اید؟
 • آیا برای این جراحی کاندیدای خوبی هستم؟
 • در کجا و چگونه اینکار را برایم انجام می دهید؟
 • چه تکنیکی برای کاشت مو را به من توصیه می کنید؟
 • طول دوره نقاهت من چقدر خواهد بود و در این مدت باید چه کارهایی انجام دهم؟
 • خطرات و عوارض این جراحی کدامند؟
 • اگر عارضه ای پیش آید چه می کنید؟
 • اگر از نتیجه کاشت موهایم ناراضی بودم گزینه های پیش روی من چه هستند؟
 • آیا عکس های قبل و بعد از عمل دارید که بتوانم آن ها را ببینم و چه نتایجی برایم معقولانه است؟

قیکت کاشت مو

خطرات جراحی کاشت مو کدام اند ؟

جراحی کاشت مو اگر توسط جراح با تجربه و حاذق انجام شود خطری ایجاد نخواهد کرد. با این حال افراد در واکنش های جسمی و نوع بهبودی بسیار متفاوت هستند و نتیجه هرگز به طور کامل قابل پیش بینی نیست.

در این عمل نیز ممکن است مانند هر عمل دیگری عفونت ایجاد شود. در نتیجه روش های برش از پشت سر نیز امکان دارد خونریزی شدید و یا زخم های بزرگ ایجاد شود.

در عمل کاشت مو این احتمال وجود دارد که بعضی از پیوندها نگیرند. ریزش مو های کاشته شده نرمال است اما گاهی اوقات فولیکول از بین می رود و جراحی باید تکرار شود.

برخی بیماران ممکن است متوجه برآمدگی های کوچکی روی سرشان شوند که در نقاط پیوند تشکیل می شوند که می توانند با موهای اطراف پوشانده شوند.

هنگامی که ریزش مو بعد از کاشت بیشتر شد، ممکن است ظاهری “لکه لکه” ایجاد شود به خصوص اگر موهای کاشته شده در کنار موهایی باشند که همچنان ریزش دارند. اگر این مورد اتفاق بیفتد جراحی دیگری لازم است.

 

خطرات کاشت مو

به طور کلی، عوارض جانبی کاشت مو که معمولا علائمی طبیعی هستند و ظرف چند هفته از بین می روند شامل موارد زیر می شوند:

 • خونریزی
 • عفونت
 • ورم پوست سر
 • کبودی زیر چشم ها
 • تشکیل پوسته  که در واقع لایه پوست خشک شده در محل عمل است
 • بی حسی یا کاهش حساسیت در محل عمل
 • خارش
 • ریزش ناگهانی اما موقتی موهای کاشته شده
 • دسته های موی غیر طبیعی

 

چگونه برای جراحی کاشت مو آماده شوم ؟

جراح قبل از عمل دستورالعمل های خاصی را در مورد نحوه آماده شدن برای جراحی به شما خواهد داد. رعایت این دستورالعمل ها کمک می کند که جراحی راحتتر انجام شود. اگر سیگار می کشید باید حداقل یک یا دو هفته قبل از عمل آن را کنار بگذارید زیرا سیگار کشیدن مانع جریان خون به پوست می شود و در بهبودی اختلال ایجاد کند.

باید با کسی هماهنگ کنید که پس از عمل شما را به خانه برساند. یک یا دو روز بعد از عمل استراحت کنید و در صورت نیاز برای انجام کارهایتان از کسی کمک بگیرید.

مکان جراحی

جراحی کاشت مو معمولا در مطب دکتر یا کلینیک انجام می شود و به ندرت به بستری شدن نیاز دارد.

نوع بیهوشی

برای جراحی کاشت مو با هر تکنیکی که انجام شود معمولا از بی حسی موضعی همراه با تزریق داروهای آرام‌بخش داخل وریدی استفاده می شود. پوست سرتان نسبت به درد بی حس خواهد بود ولی ممکن است کمی لمس و فشار را حس کنید. در موارد پیچیده و خاص ممکن است از بیهوشی استفاده شود که باعث می شود در حین عمل خواب باشید و متوجه چیزی نشوید.

 

نوع کاشت مو

در هنگام کاشت مو چه اتفاقی می افتد؟

جراح پس از تراشیدن موها از سوزن کوچکی استفاده می کند تا از طریق بی حسی موضعی قسمتی از سر را بی حس کند.

برای برداشتن فولیکول های مورد نیاز برای کاشت مو از دو روش اصلی استفاده می شود:

 1. کاشت مو به  روش پیوند واحد فولیکولی یا FUT
 2. کاشت مو به روش استخراج واحد فولیکولی یا FUE یا FIT

 

 در کاشت مو به روش  (FUT)

 1. جراح از یک اسکالپل (نوعی تیغ جراحی) برای بریدن یک تکه نوار باریک در بافت پوست پشت سر که معمولا به طول چند سانتیمتر است استفاده می کند.
 2. این برش سپس توسط بخیه بسته می شود.
 3. پس از آن جراح این نوار باریک را در زیر میکروسکوپ‌های مخصوص کاشت مو و با تیغ جراحی تیزی به قطعات کوچک‌تری تبدیل می‌کند که به این قطعات کوچک‌تر اصطلاحا “گرافت” گفته می‌شود. وقتی گرافت ها کاشته شدند باعث ایجاد ظاهری طبیعی برای موها می شود.

هزینه کاشت مو به تعداد گرافت هایی که کاشته می شوند بستگی دارد. اگر بیمار به گرافت های کمتری نیاز داشته باشد کاشت برایش ارزان تر تمام خواهد شد.

یکی از جوانب منفی این روش کاشت مو ایجاد زخم در محل اهداکننده در پشت سر است. همچنین ممکن است بعضی افراد در این ناحیه ورم و درد نیز داشته باشند.

 

مراحل کاشت

 در کاشت مو به روش (FUE  یاFIT ) :

فولیکول های مو به وسیله پانچ مستقیما از پشت سر خارج می شوند.

 1. جراح سوراخ های کوچکی توسط سوزن در قسمت های مورد نظر برای کاشت در پوست سر ایجاد کرده و به آرامی موها را در این سوراخ ها قرار می دهد.
 2. در طی یک جلسه درمانی، جراح ممکن است صدها و حتی شاید هزاران تار مو بکارد.
 3. در آخر، پوست سر به مدت چند روز با گاز یا بانداژ پانسمان می شود.

در این روش محل های اهداکننده سریع تر بهبود می یابند. تنها نقطه های ریزی قابل مشاهده اند که با موهای اطراف پوشانده می شوند.

 روش  FUE نسبت به روش FUT کمتر تهاجمی است و احتمال ایجاد عوارضی مانند درد پس از عمل یا زخم کمتر است.

همچنین در این روش می توان فولیکول های مو را از نواحی مختلف برداشت بنابراین تراکم مو در نواحی اهداکننده کم نمی شود.

یک جلسه کاشت مو بسته به میزان کاشت حدود ۴ تا ۸ ساعت زمان می برد. بخیه ها نیز ۱۰ روز پس از جراحی کشیده می شوند. برای اینکه به نتیجه و تراکم موی دلخواه برسید به سه یا چهار جلسه کاشت مو نیاز خواهید داشت. جلسات کاشت به فاصله چند ماه از هم هستند تا کاشت قبلی کاملا بهبود یابد.

 

انتظارات جراحی کاشت مو

در دوره بهبودی پس از کاشت مو انتظار چه چیزی را داشته باشم ؟

اینکه پس از عمل چه احساسی پیدا می کنید به پیچیدگی و گستردگی عمل بستگی دارد. هر نوع دردی پس از کاشت مو با داروهای مسکنی که پزشک تجویز کرده قابل کنترل است. اگر از پانسمان استفاده شده باشد بعد از یک روز برداشته می شوند. ممکن است دو روز پس از جراحی بتوانید موهایتان را بشویید. بخیه ها ظرف یک هفته تا ده روز کشیده می شوند. حتما در مورد امکان ورم، کبودی و ترشح از محل اهداکننده با پزشک صحبت کنید.

از آن جایی که فعالیت شدید جریان خون را در سر افزایش می دهد و ممکن است باعث خونریزی در محل برش ها یا پیوندها شود، بهتر است حداقل به مدت سه هفته از تمرین های سنگین و ورزش های تماسی خودداری کنید. همچنین بعضی از پزشکان توصیه می کنند که از فعالیت جنسی حداقل به مدت ده روز پس از جراحی اجتناب کنید.

برای اینکه پزشک از بهبود زخم ها اطمینان حاصل کند احتمالا از شما بخواهد در اولین ماه بعد از عمل چندین بار برای ویزیت به مطبش مراجعه کنید. عمل کردن به توصیه ها و دستوراتی که پزشک در این ویزیت ها می دهد بسیار مهم است.

 

کاشت مو در زنان

بازگشت به روند عادی زندگی

اینکه از چه زمانی بتوانید کارهای روزمره تان را ادامه دهید به پیچیدگی، نوع و مدت زمان جراحی بستگی دارد. ممکن است بعد از چند روز حالتان آن قدر خوب شده باشد که بتوانید به کارتان برگردید و بعد از چند روز فعالیت های روزانه و سبک را از سر بگیرید. بسیاری از بیمارانی که کاشت مو انجام داده اند وقتی متوجه می شوند که موهای جدیدشان طی شش هفته بعد از جراحی می ریزد، نگران می شوند. باید بدانید که این شرایط نرمال و موقتی است. پس از اینکه مو ها ریختند، پنج الی شش هفته دیگر طول می کشد تا موها دوباره شروع به رشد کنند. در هر ماه می توانید انتظار حدود یک سانت رشد را داشته باشید.

 

هزینه کاشت مو چقدر است ؟

هزینه کاشت مو بسته به چندین عامل متغیر است.

برخی از عوامل مؤثر بر قیمت:

 مقدار موی کاشته شده : هزینه کاشت مو در کل سر به طور قابل توجهی نسبت به کاشت فقط در یک یا دو ناحیه کوچک بیشتر است.

 نوع تکنیک کاشت مو : دو نوع روش اصلی برای کاشت مو وجود دارد به نام های: ۱٫پیوند واحد فولیکولی و ۲٫استخراج واحد فولیکولی که هزینه کاشت مو براساس اینکه به کدام یک از این دو روش انجام شده باشد بستگی دارد.

منطقه جغرافیایی: در مناطقی که هزینه زندگی بالا است، هزینه جراحی نیز بیشتر خواهد بود. رقابت نیز روی قیمت ها تأثیر می گذارد. بنابراین در مناطقی که متخصص کاشت مو کمتر است این جراحی گران تر خواهد بود.

لازم به ذکر است که بعضی کلینیک ها کاشت مو را به صورت اقساطی نیز انجام می دهند.

 

نحوه جراحی کاشت

آیا بیمه هزینه جراحی کاشت مو را پوشش می دهد؟

از آن جایی که شرکت های بیمه این جراحی را نوعی عمل زیبایی می دانند اکثرا هزینه این عمل را تحت پوشش قرار نمی دهند.

 

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

 

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن