آیا زنان هم می‌توانند موی طبیعی بکارند

آیا زنان هم می‌توانند موی طبیعی بکارند

آیا زنان هم می‌توانند موی طبیعی بکارند: هنگام صحبت کردن در خصوص ریزش مو و مشکلات از این دست، ناخودآگاه خیال می کنیم که این مشکلات فقط برای آقایان بروز می دهد. علت این باور می تواند این باشد که اکثرا آقایان را با موهایی کم پشت و یا طاس دیده ایم و از سوی دیگر کمتر با این مورد روبرو شده ایم که یک خانم با موهایی کم پشت دیده باشیم. در حالی که باید بدانیم که بروز این اتفاق اصلا جنسیت نمیشناسد و ممکن است برای هم خانم ها و آقابان پیش بیاید.

دلایل ریزش مو در بانوان

دلایل بسیار متعددی وجود دارد که میتواند منجر به بروز ریزش مو شود که در ادامه به مهم ترین انها پرداخته ایم.

یکی از مهمترین عوامل ریزش مو، سن است. به همین خاطر است که سالمندان بیشتر از جوانان دارای موهای کم پشت هستند و از ریزش مو بیشتری رنج می برند.

از دیگر عوامل ریزش می توان به ژنتیک و وراثت اشاره کرد که درمان این مورد در افراد مبتلا به ریزش مو اندکی دشوار تر است.

وجود اختلالات هورمونی به خصوص مشکلات تیروئید و دیگر بیماری های هورمونی که منجر به ترشح هورمونهای مردانه در خانم ها می شود. نهایتا موهای سر ریزش پیدا می کند و در عوض موهای زائد بدن بیشتر می شود.

آیا زنان هم می‌توانند موی طبیعی بکارند

 

گاهی ممکن است مصرف بعضی از دارو ها نیز منجر به ریزش مو در خانم ها شود. برخی از این دارو ها عبارت اند از: داروی ضد جوش غرور جوانی به نام ایزوترتینوین (آکوتان)، داروهای ضد فشارخون، داروهای اعصاب، داروهای رقیق کننده خون، داروهای پایین آورنده کلسترول، داروهای ضد بارداری، داروهای ضد مالاریا، داروهای ضد تشنج، داروهای ضد پارکینسون، داروهای تیروئید، داروهای پایین آورنده چربی خون، داروهای ضد سرطان، داروهای ضد نقرس، داروهای ضد التهاب مثل انواع کورتون، مقادیر بالای ویتامین A و تریپتوفان و داروهای مخدر مثل کوکائین اشاره کرد.

استرس و فشار های روحی بسیار شدید و طولانی مدت نیز از جمله عواملی است که سبب ریزش مو در بانوان می شود. این موارد سبب می شوند که قدرت فولیکول های مو در مقابل فشار های عصبی کاهش یابد و در نهایت منجر به ریزش موها شود.

مبتلا شدن به بیماری هایی مانند تب شدید و عفونت نیز ریزش مو را به همراه دارد. البته در بروز اینگونه موارد موها به صورت خودکار ترمیم خواهند شد.

زایمان نیز منجر به ریزش مو می شود البته زایمان های غیر طبیعی بیشتر بروز این عارضه را به همراه دارد. اما قابل درمان است.

مبتلا به شدن به برخی از مشکلات عمومی در زنان مانند همچون تومورهای تخمدان، اگزما و پسوریازیس در پوست سر نیز باعث ریزش شدید مو می شود.

استفاده مکرر از مواد شیمیایی همچون اکسیدان، رنگ مو و گلت سبب ریزش مو می شود.

 رژیم های بسیار سنگینی که کم خونی را به دنبال دارد می تواند تیز منجر به ریزش مو شود.

درمان کم مویی در خانم ها

زمانی که با علت ریزش موهای خود آشنا باشید و دقیقا بدانید که چه عاملی منجر به ریزش موهای شما شده است، راحت تر می توان راه حلی کارساز و موثر را پیدا کرد و آن را بکار گرفت. بعلاوه، لازم است بدانید که خانم ها هم همانند آقایان قادر به انجام کاشت مو و برخی دیگر از روش های درمانی خواهند بود. روش های درمانی متعددی که برای اینکار می توان استفاده کرد، به شرح زیر می باشند:

محلول موضعی ماینوکسیدیل با غلظت ۲% در صورتی که ریزش مو بسیار حاد نباشد، قابل استفاده است. توجه داشته باشید که حدودا یک سال باید از این محلول استفاده کنید.

محلول دیگری نیز به نام پروژسترون  وجود دارد که نیز به رویش مجدد مو و جلوگیری از ریزش کمک بسیار می کند.

استفاده از برخی دارو ها مانند اسپیرونولاکتون و سیپروترون استات در رویش دوباره موها نقش دارد اما به خاطر داشته باشید که هر دارویی را با تجویز و مشورت پزشک مصرف کنید.

در صورتی که بعد از امتحان تمامی روش های ذکر شده در بالا، هیچکدام موثر واقع نشد، کاشت مو را به شما چیشنهاد می کنیم.

آیا زنان هم می‌توانند موی طبیعی بکارند

کاشت موی طبیعی در خانم ها

روش انجام کاشت مو برای خانم ها و آقایان به یک صورت انجام می شود. برای شروع انجام این فرایند از داروهای بی حسی استفاده می شود و در مرحله بعد گرافت های برداشته شده از نواحی پر مو، در نقطه مورد نظر که کم مو هم می باشد، کاشته می شود. پانسمان محل برداشت گرافت در خانم ها به همان شکلی که در مردان انجام می شود، صورت می گیرد. بعد از اتمام روش کاشت ممکن است اندکی شاهد تورم در قسمت جلوی موهای خود باشید که کاملا طبیعی است و بعد از گذشت چند روز به حالت قبل باز می گردد. موهای طبیعی که برای خانم ها کاشته می شود پس از سه ماه رشد طبیعی خود را آغاز می کند و نهایتا با گذشت ۹ ماه، حجیم و خوش حالت می شوند.

انتخاب پزشک درست و با تجربه یکی از مهمترین نکات برای انجام کاشت مو است. قبل از انجام کاشت مو، فرایند هایی مانند معاینه باید انجام شود به این خاطر که کاشت به بهترین روش ممکن صورت گیرد. علاوه بر این، با توجه به این امر که ظرافت در کاشت مو بخوصص برای خانم ها از اهمیت بالایی برخوردار است، پزشک باید با تسلط بیشتری قادر به انجام کاشت مو باشد. تراکم گرافت های مو، نازک یا کلفت بودن ریشه موهای کاشته شده و رنگ آنها از جمله مواردی است که باید در کاشت مو برای خانم ها رعایت شوند.

دوایت تک همراه شما در کمک به سلامتی جامعه

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن